Czy wymazy z szyjki macicy mogą być przetrzymywane kilka dni przed wysłaniem do badań?

W sobotę mam wizytę u ginekologa. Idę do niego głównie po to, żeby zrobić wymazy z szyjki macicy, m.in. na Ureaplasme i Mykoplasme (testy PCR). Pani w rejestracji powiedziała mi, że próbki zostaną wysłane do laboratorium dopiero w poniedziałek. Czy takie wymazy można przetrzymać dwa dni zanim zostaną wysłane do badania?

Wymazy powinne być analizowane jak najszybciej po pobraniu, ale w przypadku badania PCR okres kilku dni nie powinien wpłynąć na wynik zakładając, że próbka była przechowywana we właściwych warunkach.
Jeśli próbkę przechowuje się właściwie to tak
Tak, można.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi