Czy trądzik może być wywołany mechanicznie?

Córka (17 lat) nie miała nigdy żadnych problemów z cerą. Miała wyjątkowo gładką i nieproblematyczną skórę. Czasem zdarza jej się kompulsywne wyciskanie, nie wiadomo czego i dopiero po wyciskaniu widoczne są ślady. Zawsze po takim epizodzie ślady goiły się szybko i cera wyglądała bardzo dobrze. 1,5 miesiąca temu córka znów wyciskała coś z policzka i ślady dosyć długo się utrzymywały, jednak nie były zapalne. Po pewnym czasie wszystko zaogniło się i efekt jest taki, że ma pół policzka w czerwonych wypryskach, natomiast całe czoło jest usiane zaskórnikami zamkniętymi. Wygląda to, jakby pod skórą były ziarenka kaszy. Dermatolog stwierdził trądzik. Czy taki trądzik mógł być wywołany mechanicznie? Co można z tym robić?

Brak odpowiedzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2413
Pytań zadanych
przez pacjentów
5970
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi