Czy toksoplazmozą można zarazić się przez zranioną skórę lub przezspojówkowo?

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że toksoplazmozą można zarazić się poprzez zranioną skórę czy np. przezspojowkowo? Czy oznacza to, ze jeśli dotknę surowego mięsa zranioną dłonią lub zranię się podczas krojenia, to mogę w ten sposób się zarazić? Czy dotkniecie oka ręką po kontakcie z mięsem również grozi zarażeniem? Jestem w ciąży, wpadło mi cos dziś do oka, a wcześniej dotykałam noża, którym kroiłam surowe mięso, zaczęłam trzeć oko i przemywać wodą, dopiero wtedy zdałam sobie sprawę, że nie jestem pewna czy umyłam ręce po dotykaniu noża (mięso kroiłam w rękawiczkach, noża dotknęłam kiedy wkładałam go do zlewu). Czy taka możliwość zarażenia istnieje? Czy można zarazić się tylko droga kropelkową?

Brak odpowiedzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2412
Pytań zadanych
przez pacjentów
5941
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi