Czy to stan przedcukrzycowy?

Mam 25 lat, jestem szczupła, ważę 50 kg przy wzroście 170 cm, codziennie dużo się ruszam, biegam, jeżdżę na rolkach, rowerze. Staram się jeść zdrowo, nie jem mięsa, jedynie ryby, dużo warzyw i owoców. Moją słabością są słodycze. Ostatnio wykonałam badania i mam poziom glukozy 101 mg/dl (norma 66-99), cholesterol całkowity 198 mg/dl (norma 115-190), trójglicerydy 57 mg/dl (norma 35-150). Wyniki mnie załamały. Czy to już stan przedcukrzycowy? Dodam, że od miesiąca nie jem w ogóle słodyczy. Czym jest spowodowany podwyższony cholesterol przy trójglicerydach w normie?

Poziom glukozy kwalifikuje do wykonania krzywej cukrowej. Natomiast w interpretacji lipidogramu nie bez znaczenia są również parametry takie jak LDL, HDL i non-HDL.
należy mierzyć poziomy glikemii glukometrem i wprowadzic diete cukrzycowa
koniecznie wykonać badanie OGTT 75g glukozy i skonsultować z diabetologiem
Można wykonać krzywą cukrową. Cholesterol całkowity - niewielkie podwyższenie - należałoby oznaczyć pełny lipidogram, żeby zobaczyć poszczególne frakcje cholesterolu tj. LDL, HDL, Non-HDL

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3545
Pytań zadanych
przez pacjentów
8500
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi