Czy systematyczne picie alkoholu w małych dawkach jest bezpieczne?

Piję whisky 2 razy w tygodniu w ilości od 35 do 45 ml (łącznie od 70 do 90 ml tygodniowo). Czyli nie więcej niż jeden mały kieliszek dwa razy w tygodniu. Czy taką ilość i częstotliwość można uznać za bezpieczną/neutralną dla zdrowia czy grożą mi jakieś poważne problemy zdrowotne?

Spełnia to kryteria zaproponowane przez WHO jako obarczone małym ryzykiem szkód zdrowotnych. Nie znaczy to jednak, że ryzyko to jest na poziomie porównywalnym z ryzykiem dla osoby niepijącej. Wartości te tyczą się jednocześnie osób, które nie mają innych problemów zdrowotnych. W niektórych chorobach zaleca się całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu.
Proponuję omówić to z lekarzem podczas najbliższej wizyty.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Katowicach Internista w Bielsku-Białej Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Krakowie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Internista w Częstochowie Lekarz rodzinny w Gliwicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4055
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10796
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+108
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi