Czy mutacje V leiden i MTHFR C677T sprzyjają poronieniom?

Jestem po dwóch poronieniach samoistnych w 6 tygodniu ciąży. Zrobiłam badania w kierunku trombofilii i wyszły mi mutacje V leiden i MTHFR C677T - czy to mogło być przyczyną poronień? Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Co oznaczają takie mutacje?
Tak, trombofilie czyli stany zwiększonej krzepliwości krwi stanowią niezależny czynnik ryzyka poronień. Mutacja czynnika V leiden świadczy o wrodzonej, nieprawidłowej budowie czynnika V układu krzepnięcia. Sugeruję kontakt z ginekologiem oraz hematologiem.
tak! nalezy skontaktować się z ginekologiem i hematologiem celem zaplanowania leczenia by zapobiec ponownym poronieniom
Kolejne Pani ciąże powinny być prowadzone w ścisłej kooperacji między ginekologiem i hematologiem.
tak sprzyjają

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi