Czy moja córka nie przyjmuje za dużo witamy D?

Nastoletnia córka ma witaminę D w dolnej granicy normy (ma nadwagę). Lekarz zawsze kazał podawać 1000 j., cały rok. Pierwszy wynik to 23,80 ng/ml. Po zwiększonej dawce witaminy D na 2000 j. (5dni w tygodniu) i 4000 j. (2dni w tygodniu), także w okresie letnim, wynik poprawił się na 29,00 ng/ml. Czy córka jednakże nie dostaje za dużej dawki witaminy D? Zwłaszcza, że bierze ją cały rok.
Proszę stosować się do zaleceń lekarza i okresowo monitorować poziom witaminy D3.
W krajach z większą ilością słońcogodzin w roku, standardowe dawki Vit D3 są wyższe niż w Polsce. Proszę stosować się do zaleceń lekarza.
Wynik 29,00 ng/ml jest tuż poniżej wartości referencyjnej dla wit D3, która mówi że prawidłowy zakres to 30-70. Dawka jest prawdopodobnie dobrana prawidłowo lub nawet pediatra mógłby się pokusić o zwiększenie dawki do 3x 4000j + 4x 2000j, ale to już decyzja pediatry. W każdym razie warto suplementować dalej witaminę D3 i okresowo sprawdzać jej poziom
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5903
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi