Czy moja córka nie przyjmuje za dużo witamy D?

Nastoletnia córka ma witaminę D w dolnej granicy normy (ma nadwagę). Lekarz zawsze kazał podawać 1000 j., cały rok. Pierwszy wynik to 23,80 ng/ml. Po zwiększonej dawce witaminy D na 2000 j. (5dni w tygodniu) i 4000 j. (2dni w tygodniu), także w okresie letnim, wynik poprawił się na 29,00 ng/ml. Czy córka jednakże nie dostaje za dużej dawki witaminy D? Zwłaszcza, że bierze ją cały rok.
Proszę stosować się do zaleceń lekarza i okresowo monitorować poziom witaminy D3.
W krajach z większą ilością słońcogodzin w roku, standardowe dawki Vit D3 są wyższe niż w Polsce. Proszę stosować się do zaleceń lekarza.
Wynik 29,00 ng/ml jest tuż poniżej wartości referencyjnej dla wit D3, która mówi że prawidłowy zakres to 30-70. Dawka jest prawdopodobnie dobrana prawidłowo lub nawet pediatra mógłby się pokusić o zwiększenie dawki do 3x 4000j + 4x 2000j, ale to już decyzja pediatry. W każdym razie warto suplementować dalej witaminę D3 i okresowo sprawdzać jej poziom

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi