2022-07-21

Czy macica może zmienić kształt z prawidłowego na dwurożny?

Na konsultacji ginekologicznej, podczas badania USG pani doktor stwierdziła, że macica jest dwurożna. Chodzę od kilku lat do tego samego lekarza i nigdy wcześniej tego nie stwierdziła. Na poprzednich badaniach nie było napisane, że jest dwurożna tylko "kształt prawidłowy". Czy to możliwe, że macica zmieniła kształt czy to raczej błąd lekarza?

Macica dwurożna jest wadą wrodzoną, nie mogła się pojawić pomiędzy poprzednim, a obecnym badaniem. Wada ta jest jednak trudna w diagnostyce i możliwe jest, że na wcześniejszych badaniach mogła pozostawać niewidoczna. Weryfikację należy przeprowadzić w obrazowaniu USG-3D macicy.
Ponieważ jest to budowa o etiologii wrodzonej, nie zawsze łatwa do zdiagnozowania, dobrze byłoby uzupełnić badanie przeprowadzając tzw. USG macicy w obrazie 3D.
Proszę wykonać powtórne badanie USG, być może będzie trzeba wykonać HSG celem weryfikacji.
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna u innego specjalisty.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5047
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
13861
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+120
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z