Czy choroba psychiczna może powodować problemy z oddychaniem?

Czy problemy z oddychaniem, którym towarzyszy duża ilość flegmy (czasem biała, czasem przezroczysta, a czasem żółta) i uczucie, że coś stoi na przeszkodzie, gdy bierze się oddech, mogą występować jako objawy choroby psychicznej (np. nerwicy)? Nie wiem czy wierzyć w to, że psychika może spowodować, żeby ciało produkowało flegmę albo nawet jakiś obrzęk w drogach oddechowych, ale nie wiem do końca, jak działają objawy somatyczne wywoływane przez choroby psychiczne.

Zaburzenia nerwicowe mogą przybierać różne maski, tym niemniej w przypadku opisanych objawów wskazana byłaby konsultacja lekarska z możliwością zbadania i w razie wskazań-skierowania na niezbędną diagnostykę.
Uczucie duszności może być wywołane nerwicą lękową. Ale wydzielina z dróg oddechowych jest już objawem choroby układu oddechowego .
Tak, mogą to być objawy somatyzacji.
Zalecana konsultacja lekarska celem zebrania wywiadu i skierowania na badania dodatkowe.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2786
Pytań zadanych
przez pacjentów
6961
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi