Ciąża a szczepionka COVID. Czy w ciąży można się szczepić?

Razem z małżonką staramy się o dziecko - 11.06.2021 przyjęliśmy pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, dzisiaj, tj. 15.07.2021 test ciążowy dał wynik pozytywny... Termin na przyjęcie drugiej dawki już jutro, 16.07.2021... Pytanie czy żona może bezpiecznie przyjąć teraz drugą dawkę Pfizera, czy też należy poczekać do 2 trymestru ciąży. Oczywiście wynik testu ciążowego będzie jeszcze zweryfikowany i planujemy konsultację ginekologiczną.

Aktualne obowiązujące w Polsce zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników rekomendują przyjęcie szczepionki po zakończeniu okresu organogenezy. Nie wykazano jednak dotąd negatywnego wpływu szczepienia na zwiększone ryzyko wad wrodzonych czy przebiegu ciąży. Proszę potwierdzić ciążę i poinformować personel punktu szczepień o ciąży czy jej podejrzeniu.
tak zaleca się szczepić po 16 tygodniu ciąży. Nie wykazano negatywnego wpływu szczepienia na zwiększone ryzyko wad wrodzonych czy przebiegu ciąży.
tak po 16 tc jest to zalecane
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5901
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi