Ciąża a szczepionka COVID. Czy w ciąży można się szczepić?

Razem z małżonką staramy się o dziecko - 11.06.2021 przyjęliśmy pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, dzisiaj, tj. 15.07.2021 test ciążowy dał wynik pozytywny... Termin na przyjęcie drugiej dawki już jutro, 16.07.2021... Pytanie czy żona może bezpiecznie przyjąć teraz drugą dawkę Pfizera, czy też należy poczekać do 2 trymestru ciąży. Oczywiście wynik testu ciążowego będzie jeszcze zweryfikowany i planujemy konsultację ginekologiczną.

Aktualne obowiązujące w Polsce zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników rekomendują przyjęcie szczepionki po zakończeniu okresu organogenezy. Nie wykazano jednak dotąd negatywnego wpływu szczepienia na zwiększone ryzyko wad wrodzonych czy przebiegu ciąży. Proszę potwierdzić ciążę i poinformować personel punktu szczepień o ciąży czy jej podejrzeniu.
tak zaleca się szczepić po 16 tygodniu ciąży. Nie wykazano negatywnego wpływu szczepienia na zwiększone ryzyko wad wrodzonych czy przebiegu ciąży.
tak po 16 tc jest to zalecane

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3579
Pytań zadanych
przez pacjentów
8548
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi