1. Artykuły
 2. Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?

Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?

Zwyrodnienie kolana - to jedno z najczęstszych, ale i najbardziej dokuczliwych spośród zwyrodnień. Sprzyja mu brak ruchu, nadwaga, ale i starzenie się organizmu. Czego powinni unikać pacjenci, a co jest zalecane przy zwyrodnieniu kolana? Odpowiada fizjoterapeutka Emilia Kubicka.

Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta? Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?
Spis treści
Zwyrodnienie kolana. Najbardziej dokuczliwe ze wszystkich zwyrodnień. Zwyrodnienie kolana - przyczyny Zwyrodnienie kolana - objawy Zwyrodnienie kolana - leczenie Zwyrodnienie kolana. Fizjoterapeuta zaleca

Zwyrodnienie kolana. Najbardziej dokuczliwe ze wszystkich zwyrodnień.

 

Zwyrodnienie stawu kolanowego inaczej określane gonartrozą jest chorobą przewlekłą i jedną z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych wśród wszystkich zwyrodnień.

 

Cechuje się degeneracją chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości, do której może dojść na skutek urazu lub prowadzonego trybu życia. Raczej jest to długotrwały proces, który prowadzi do całkowitego odsłonięcia powierzchni stawowych i wystąpienia dolegliwości bólowych - tłumaczy fizjoterapeutka, Emilia Kubicka.

 

I jak podkreśla:

 

Zmianom zwyrodnieniowym sprzyja brak ruchu, nadwaga, a także starzenie się organizmu.

 

Najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 45–65 lat, przy czym częściej występuje wśród kobiet.

arrow Demineralizacja kości. Dlaczego kości są słabe i podatne na złamania?
arrow Niedowaga. Przyczyny, konsekwencje i plan działania
arrow Nadwaga. Jak dietetyk może pomóc w utracie masy ciała?
arrow Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?
arrow Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?

Zwyrodnienie kolana - przyczyny

 

Nasza ekspertka zauważa, że choroba zwyrodnieniowa kolana nie jest do końca zdiagnozowana. Wśród czynników sprzyjających jej rozwojowi można jednak wymienić:

 

 • wrodzone wady anatomiczne,
 • zaburzenia osi kończyny dolnej (np. szpotawe, koślawe ustawienie kolan),
 • zaburzenia rozwojowe stawu (np. dysplazja stawu kolanowego),
 • zmiany przeciążeniowe spowodowane nadmierną masą ciała,
 • zmiany przeciążeniowo-urazowe (np. skręcenia, zwichnięcia, złamania, uszkodzenia więzadeł czy łąkotki),
 • nabyta wada postawy,
 • osłabienie mięśni,
 • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego,
 • jałowa martwica kości (np. choroba Legga-Calvégo-Perthesa),
 • choroba metaboliczna lub zapalna

 

Zwyrodnienie kolana - objawy

 

Jak objawia się zwyrodnienie kolana? Fizjoterapeutka wylicza: ból stawu z ograniczeniem chodu, ból w spoczynku, ból nocny i często wybudzajacy w nocy, pojawiające się częste obrzęki stawu związane zwłaszcza z wysiłkiem.

 

Rano i po okresie unieruchomienia pacjent może odczuwać sztywność stawową. Charakterystyczna jest niestabilność i utykanie na chorą kończynę, ograniczenie zakresu ruchu w stawie, wykrzywienie stawu.

 

Zwyrodnienie kolana - leczenie

 

Leczenie zwyrodnienia stawu opiera się na działaniach zachowawczych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz regeneracji chrząstki stawowej.

 

Istotną rolę odgrywa fizjoterapia, głównie kinezyterapia. Wykonujemy terapię manualną, mobilizacje stawowe, pracę na powięzi i mięśniach. Istotna jest stabilizacja kolana przez odpowiednie ćwiczenia, kinesiotaping czy fizykoterapia m.in. ultradźwięki, jonoforeza, laser, krioterapia - wylicza fizjoterapeutka Emilia Kubicka.

 

Zwyrodnienie kolana. Fizjoterapeuta zaleca

 

Czego powinni unikać pacjenci ze zwyrodnieniem kolana? Nasza ekspertka odpowiada:

 

Nadmiernego wysiłku podczas wykonywania codziennych czynności oraz sportów, które będą obciążały stawy kolanowe.

 

Jak jednak podkreśla, nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Ważne jest natomiast, aby ćwiczenia przeplatać z odpoczynkiem, unikać dłuższych pozycji siedzących w bezruchu ze zgiętymi kolanami.

 

Zalecane są regularne ćwiczenia aerobowe, szczególnie wykonywane w wodzie. Kładziemy nacisk na elementy wzmacniające siłę i poprawiające ruchomość stawu oraz ćwiczenia mięśnia czworogłowego uda - podpowiada fizjoterapeutka.

 

Profilaktyka zwyrodnień kolana to przede wszystkim umiarkowana, ale regularna aktywności fizyczna, a także utrzymanie odpowiedniej masy ciała, prawidłowe odżywianie, usuwanie ognisk zapalnych z organizmu i minimalizacja urazów.

Emilia Kubicka fizjoterapeuta 5.00 / 12 opinii artykuły 7 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Fizjoterapeuta z ośmioletnim doświadczeniem zawodowym. Od lat współpracuje z jednym z największych znanych centrów medycznych w Polsce. Uczestniczka wielu kursów i konferencji naukowych. Na swoim koncie ma dużo pacjentów, którym pomogła wrócić do pełnej sprawności. Wykładowca Wyższej Uczelni w Poznaniu, jednocześnie swoją pasję i doświadczenie zawodowe przekazuje młodym przyszłym fizjoterapeutom, swoją wiedzę na co dzień wykorzystuje w pracy z pacjentami m.in w swoim gabinecie. Pracuje z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami narządu ruchu, z przewlekłym bólem, po urazach. Interesuje się problemami związanymi z przewlekłym bólem głowy, szumami usznymi z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy są jakieś leki, które zregenerują kolano?
2 lata temu dostałam kontuzji kolana w wyniku przeciążenia. Teraz kontuzja się odnowiła. Lekarz skierował mnie na badanie — rezonans magnetyczny. Wyniki pisze: szeroka pozioma szczelina uszkodzenia tylnej części trzonu i rogu tylnego łękotki przyśrodkowej z cechami delaminacji. Co to znaczy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Czy w tej sytuacji mamy zgłosić się do lekarza o wystawienie L4 w wersji papierowej?
Pracujemy w Czechach, mąż od kwietnia jest na zwolnieniu lekarskim po operacji kolana. Zwolnienie przesyła doktor elektronicznie, a dziś mieliśmy kontrolę i Pan z kontroli kazał pokazać papier z L4, ale problem w tym, że zwolnienia w formie papierowej nie ma. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy to może być rak?
Od tygodnia mam bóle w prawym kolanie (kolano bez obrzęku, nieciepłe) boli jedynie gdy stanę i idę. Podczas odpoczynku w nocy ból nie występuje, jeżdżę na rowerze i również nie przeszkadza mi to w tym. Boję się ze to rak i mam z tym głupie myśli. Tydzień temu pomagałem...
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty:) prawdopodobnie to wynik przeciążenia.
Dobry wieczór. Wskazana wizyta stacjonarna u fizjoterapeuty w celu oceny stawu kolanowego ewentualnie wskazana diagnostyka USG stawu kolanowego. Pozdrawiam Mariusz Bek specjalista medycyny naturalnej
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Co zrobić w mojej sytuacji?
Co zrobić, lub do czego się kwalifikuje z problemem w kostce, dokładnie mam 2 zerwane wiązadła z tego co się orientuje to piszczelowo-strzałkowe oraz ścięgno łączące kolano z kostką, jestem po wielu konsultacjach/wizytach/badaniach, ale problem cały czas przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza ortopedy
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza ortopedy
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta stacjonarna u specjalisty- ortopedy.
Jakie kroki należy podjąć w moim przypadku?
Mam 25 lat. Od trzech miesięcy mam spuchnięte kolana i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Zaczęło się 4 lata temu – spuchło lewe kolano i strzykało przy chodzeniu. Po rezonansie wyszła chondromalacja rzepki. Ortopeda ściągnął płyn z kolana, wstrzyknął lek i wszystko idealnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest możliwość, że rekonstrukcja się nie udała?
Jestem 10 tygodni po rekonstrukcji acl i szyciu łękotki. Od 4 tygodni prowadze intensywną rehabilitację, niestety mam problem z wyprostem kolana deficyt 10 stopni, zgięcie natomiast 110 stopni. Przy próbie rozciągania prostowania kolana czuje blokadę pod kolanem z przodu, jakby już na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ortopedy prowadzącego.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Zabieg rekonstrukcji ACL - kiedy można bezpiecznie wrócić do pracy?
Jestem już 7 tydzień po rekonstrukcji ACL, Pracuje w sklepie budowlanym fizycznie. Pytanie moje brzmi. Kiedy dla swojego bezpieczeństwa powinienem wrócić do pracy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym
Co może być przyczyną bólu kolan?
Od około roku czuje ból kolan. Zaczęło się pewnego dnia, w jednej chwili zaczęły mnie boleć obydwa kolana (nie jest to ból uciążliwy) natomiast ciągły. Z czasem doszło sztywnienie rąk, mimowolne skurcze w różnych częściach ciała, ponadto zauważyłem, że szybciej męczą mi się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ortopedyczna.
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból kolana spowodowany aktywnością fizyczną.
Podczas krótkiego, intensywnego biegu zaczęło boleć mnie lewe kolano - kłucie podczas chodzenia po wewnętrznej stronie w okolicy łąkotki. Podejrzewam, że przyczynić mogło się do tego nieodpowiednie obuwie bez jakiejkolwiek amortyzacji i fakt, że rzadko biegam. Dolegliwości bólowe...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być powodem bólu i opuchlizny kolana?
Niecały tydzień temu doznałam urazu kolana - miałam je zgięte, uciekło mi w bok i coś strzeliło. Od tego momentu pojawił się ból przy chodzeniu i nieduża opuchlizna. Teraz kolano boli mnie cały czas, bardzo puchnie po wysiłku, czasami coś mi w nim strzela, a gdy je naciskam i ruszam...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze się zglosić do lekarza na badanie
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
koniecznie konsultacja u lekarza ortopedy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Czy po rekonstrukcji acl może boleć kolano?
Odczuwam ból (dyskomfort) przy środkowej części kolana, szczególnie przy ruchu wykonywanym do środka (np. przeskakiwanie z nogi na nogę bokiem, czy przy skoku od prawej do lewej). Jestem 4 miesiące po rekonstrukcji acl, a ból jest od strony blizny pooperacyjnej.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza na konsultacja oraz badanie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy
Czy bóle pleców, pośladków i nóg mogą być spowodowane przepukliną?
Jestem 7 miesięcy po porodzie (cc), a od 5 miesięcy występują u mnie bóle pleców, pośladków i nóg. W tylnej części lewej nogi odczuwam ból (tak jakby prąd), najbardziej w pod kolanem, na łydce i tylnej części uda. Nie jest on stał, pojawia się na chwile w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana hospitalizacja celem przeprowadzenie poszerzonej diagnostyki.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie