1. Artykuły
  2. Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci

Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci

Dotyka nawet 6% kobiet, choć wiele z nich nie zgłasza się po pomoc. Jej przyczyną jest na ogół skomplikowany poród o dramatycznym przebiegu. A konsekwencji wiele: trudności w codziennym życiu, w relacji z partnerem, rezygnacja ze starań o kolejne potomstwo czy wychowywanie dziecka w lęku. Jakie są objawy traumy poporodowej i jak sobie z nią poradzić - mówi psycholog Maja Pisarek.

Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci
Spis treści
Trauma poporodowa dotyka kobiet i mężczyzn Konsekwencje dramatycznych przeżyć z sali porodowej Zespół Stresu Pourazowego po porodzie Nadopiekuńczość i wychowywanie dziecka w lęku Trauma poporodowa. Terapia EMDR

Trauma poporodowa dotyka kobiet i mężczyzn

 

Czym jest trauma poporodowa? To złożony zespół objawów, który silnie wpływa na funkcjonowanie codzienne osoby, która jej doświadczyła.

 

Zazwyczaj spowodowana jest trudnym, długim lub skomplikowanym i niebezpiecznym porodem, który odbiega od wyobrażenia osoby, która go przeżyła - wyjaśnia Maja Pisarek.

 

Trauma to w rozumieniu psychologii rana po trudnym zdarzeniu, przekraczającym możliwości poznawcze i emocjonalne jednostki.

 

Może jej doświadczyć zarówno kobieta jak i mężczyzna. Definicja zdarzenia traumatycznego zakłada, że może ona powstać przy bezpośrednim lub pośrednim udziale w zdarzeniu osoby - zauważa nasz ekspert.

 

Trauma jest więc konsekwencją trudnego zdarzenia, w tym wypadku mowa o porodzie, którego przebieg wykroczył poza możliwości poznawcze osób w nim uczestniczących.

 

Może dotyczyć zarówno zagrożenia życia matki czy dziecka jak i samego procesu porodowego, który odbiega od standardowego wyobrażenia o nim. Kobiety z objawami zaburzeń potraumatycznych mówią nie tylko o dramatyzmie walki o życie dziecka, ale także o podejściu osób z personelu medycznego, o odczłowieczeniu i braku prawidłowej opieki w sytuacji, kiedy były one absolutnie zależne od pomocy osób trzecich. Stan zagrożenia, lęku, umniejszenia przeżywanych emocji wpływa na powstanie właśnie traumy, czyli rany - wylicza psycholog.

 

Określa się, że nawet 6 % kobiet może borykać się z objawami traumy porodowej. Dane te jednak są orientacyjne, ponieważ wiele kobiet nie zgłasza się po pomoc, twierdząc, że objawy nie odbiegają od normalnych reakcji na sytuację kryzysową. Jeszcze trudniej jest z danymi dotyczącymi mężczyzn, którzy w ogóle praktycznie nie docierają z taką trudnością do specjalisty.

Jak zauważa nasz ekspert, trauma poporodowa nie jest wyróżniona w konkretny sposób w klasyfikatorze chorób i zaburzeń i podlega pod ogólne pojęcie przeżyć traumatycznych.

arrow Trauma i jej długofalowe skutki
arrow Gorączka połogowa. Wymaga szybkiej diagnozy i leczenia
arrow Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości
arrow Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim?

Konsekwencje dramatycznych przeżyć z sali porodowej

 

Przyczyną traumy poporodowej mogą być między innymi:

 

  • nieprawidłowo przebiegający poród,
  • nagła interwencja lekarska spowodowana zagrożeniem życia,
  • nagła decyzja o cesarskim cięciu,
  • zatrzymanie akcji porodowej,
  • długi i bolesny poród,
  • narzucenie pozycji rodzenia,
  • unieruchomienie,
  • masaż szyjki,
  • wyciskanie dziecka,
  • nieprawidłowe zaopiekowanie emocjonalne na sali porodowej,
  • brak wsparcia i zrozumienia ze strony personelu,
  • brak osoby bliskiej na sali porodowej,
  • brak poczucia kontroli w sytuacji porodu, niemożność zatrzymania porodu, odpoczynku.

 

Nasz ekspert zauważa ponadto, że trauma dotyka silniej osoby, które we wcześniejszym okresie wykazywały obniżony nastrój, są osobami wysokolękowymi, mają predyspozycje do nieradzenia sobie w trudnych sytuacjach.

 

Dodatkowo, jeżeli w momencie porodu nie mają odpowiednich zasobów w postaci wsparcia, motywacji wewnętrznej czy obniżonej siły, afektu będą trudniej i głębiej przeżywać to zdarzenie - podkreśla Maja Pisarek.

 

Zespół Stresu Pourazowego po porodzie

 

Jedną z konsekwencji traumy jest Zespół Stresu Pourazowego (PTSD), który jest najczęstszym zaburzeniem powstałym u osób po tego typu przeżyciach.

 

PTSD daje szereg objawów, a najczęściej są to:

  • zaburzenia snu i obniżony afekt,
  • ponowne odtwarzanie sytuacji traumatycznej (flash-back),
  • ruminacje (obsesyjne myśli negatywne),
  • silne reakcje stresowe lub ataki paniki w sytuacjach przypominających poród, zazwyczaj wywołane trigerem (bodźcem aktywizującym), np. wizyta w szpitalu, zapach przypominający szpital, wizyta u ginekologa, etc.,
  • zatrzymanie laktacji,
  • trudność w nawiązaniu więzi z dzieckiem,
  • wycofanie z sytuacji społecznych,
  • wycofanie w sferze seksualnej.

 

Nadopiekuńczość i wychowywanie dziecka w lęku

 

Psycholog Maja Pisarek zwraca uwagę, na trudności jakie trauma może powodować w codziennym życiu.

Wpływa na nasze myślenie o sobie jako o kimś nieprawidłowym - nie umiałam urodzić jak wszystkie inne kobiety, nie umiałem pomóc partnerce, jestem słabym facetem. Może doprowadzić także do trudności zarówno w staraniu się o kolejne potomstwo jak i w samych relacjach między partnerami oraz w relacjach z dzieckiem.

 

Rodzice po porodach traumatycznych, gdzie życie dziecka było zagrożone, często zmagają się z silną nadopiekuńczością, osłanianiem dziecka przed trudnościami życia codziennego. W konsekwencji wychowują dziecko w lęku, co może skutkować lękiem w eksplorowaniu świata przez samo dziecko - tłumaczy nasz ekspert.

 

Ponadto obniżony nastrój może prowadzić do stanu depresyjnego, a w konsekwencji do rozwinięcia się całego spektrum zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Nieleczona depresja z kolei może prowadzić do utrwalenia się nieprawidłowych wzorców funkcjonowania lub nawet do myśli samobójczych i samobójstwa.

 

Trauma poporodowa. Terapia EMDR

 

Jakie są metody leczenia traumy poporodowej? Psycholog wyjaśnia:

 

Na ten moment najskuteczniejszą znaną mi metodą pracy z traumą jest EMDR, czyli bilateralna stymulacja gałek ocznych. Terapia polegająca na zmianie przekonań na własny temat, zmianie natężenia emocjonalnego związanego ze zdarzeniem traumatycznym.

 

Istnieją także inne metody pracy, jak Somatic Experience, metoda przedłużonej ekspozycji, przetwarzaniem poznawczym. W niektórych przypadkach będzie konieczne wsparcie farmakologiczne, czyli wizyta u psychiatry. Dzięki temu leczenie może być bardziej kompleksowe, a osoby straumatyzowane nie będą podlegały ponownym negatywnym odczuciom.

 

W moim gabinecie praca metodą EMDR jest najczęściej stosowana. Dużą wagę także przykładam do opracowania zasobów osoby, tak, aby w trakcie przetwarzania miała silne podłoże do udźwignięcia trudnych wspomnień - dodaje.

 

Niestety ciągle zbyt rzadko mówi się o zaburzeniach około traumatycznych - przyznaje nasz ekspert - co skutkuje nie podejmowaniem terapii bezpośrednio po wydarzeniu. Dochodzi wtedy do utrwalenia się nieprawidłowych sposobów reagowania i radzenia sobie z odczuwanymi emocjami, usztywnia się myślenie na temat zdarzenia.

 

Wszystko to w późniejszym czasie wpływa na pogłębienie się objawów lub na kompletne wycofanie się z niektórych sfer życiowych - zauważa Maja Pisarek.

artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psychotraumatolog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku psychologia kliniczna oraz Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Nauk Społecznych i kierunku psychotraumatologia. Ukończyła kursy trenera umiejętności społecznych, terapii behawioralnej dzieci z autyzmem, terapii kognitywnej metodą Feuersteina. W swojej pracy zawodowej spotyka się głównie z młodzieżą i dorosłymi. Jest terapeutą EMDR. Od wielu lat prowadzi Poradnię Zdrowia Psychicznego Okay psycholodzy i terapeuci w Legionowie. Jest wykładowcą akademickim na kilku uczelniach w Polsce.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę