1. Artykuły
  2. Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?

Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?

Tabletka dzień po to tzw. antykoncepcja awaryjna, która jest stosowana po odbytym stosunku płciowym, by nie doszło do zapłodnienia. Ze względu na swoje działanie antykoncepcja po może być wykorzystywana tylko okazjonalnie, w uzasadnionych przypadkach, głównie wtedy, gdy inna metoda zabezpieczenia zawiodła. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletce dzień po, w jaki sposób ona działa oraz jak uzyskać na nią e-Receptę?

Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować? Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?
Spis treści
Charakterystyka działania antykoncepcji po stosunku Kiedy można stosować tabletkę dzień po? Tabletka dzień po – skutki uboczne Tabletka dzień po – gdzie kupić? Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

Charakterystyka działania antykoncepcji po stosunku

 

Tabletka dzień po ma na celu zahamować owulację lub doprowadzić do zmian w endometrium, by uniemożliwić potencjalne zagnieżdżenie się zarodka. Co istotne, specyfika działania antykoncepcji awaryjnej nieco różni się w zależności od preparatu, gdyż na rynku dostępne są dwa produkty. Są to:

 

  • EllaOne – ten typ tabletki dzień po zawiera substancję aktywną zwaną octanem uliprystalu, która ma zahamować owulację, a jeśli miała ona już miejsce, wprowadzić zmiany w endometrium utrudniające zagnieżdżenie się zarodka,
  • Escapelle – drugim typem pigułek dzień po dostępnych na polskim rynku jest produkt o nazwie Escapelle zawierający lewonorgestrel. Substancja ta zmienia endometrium, uniemożliwiając implantację zarodka.

 

Kolejna różnica pomiędzy wymienionymi rodzajami awaryjnej antykoncepcji po stosunku to czas, w jakim mogą zostać przyjęte. EllaOne kobieta powinna przyjąć do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, zaś Escapelle przed upłynięciem 72 godzin. Równie istotny jest fakt, że tabletka po jest tym skuteczniejsza, im wcześniej zostanie zastosowana. Dlatego też skuteczność w ciągu pierwszej doby od stosunku wynosi w przypadku obydwu preparatów od 98 do 99 proc. i znacząco maleje wraz z upływem czasu.

 

arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?
arrow Tabletka “dzień po” - mechanizm działania i najczęściej występujące skutki uboczne
arrow Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada

Kiedy można stosować tabletkę dzień po?

 

Ze względu na dużą dawkę hormonów oraz pewne skutki uboczne, tabletka dzień po powinna być stosowana awaryjnie, a nie jako regularna metoda antykoncepcji. Jest to więc uzasadnione w takich sytuacjach jak:

 

  • nieprawidłowe założenie, pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy,
  • nieprawidłowe zażycie tabletek antykoncepcyjnych,
  • odbycie stosunku w płodne dni, gdy kobieta stosuje naturalne metody planowania rodziny,
  • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej,
  • spóźniona iniekcja noretysteronu, albo progestagenu i estrogenu,
  • gwałt.

 

Tabletka dzień po – skutki uboczne

 

Antykoncepcja awaryjna stosowana okazjonalnie i w uzasadnionych przypadkach, nie jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety. Po jej przyjęciu często obserwowane są jednak pewne skutki uboczne, które z czasem oczywiście mijają. Do najczęstszych zalicza się:

 

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wydzieliny z dróg rodnych,
  • biegunkę.

 

Pigułka dzień po często doprowadza także do krótkotrwałego rozregulowania cyklu miesięcznego, gdy okres pojawia się albo tydzień przed, albo tydzień po oczekiwanym wcześniej terminie.

 

Skutki uboczne tabletki po będą różnić się w zależności od kobiety, jednak ze względu na bardzo duże stężenie hormonów - jeśli byłaby ona przyjmowana częściej - wówczas mogłaby doprowadzić do poważnego naruszenia gospodarki hormonalnej w ciele.

 

Jak doskonale widać, tabletka po nie może być przyjmowana regularnie (częściej niż raz w czasie jednego cyklu), gdyż mogłaby mieć wówczas niepożądane, długoterminowe efekty na funkcjonowanie organizmu.

 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

 

Antykoncepcja awaryjna wydawana jest w Polsce tylko i wyłącznie na receptę, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dziś jednak wcale nie jest to trudne, istnieją bowiem platformy do konsultacji lekarskich online, dzięki którym taka recepta może być wypisana szybko i bez konieczności udawania się do gabinetu medycznego.

 

Taką platformą jest m.in. haloDoctor.pl, na której e-Wizyty można zorganizować u lekarzy różnych specjalizacji, również ginekologów zajmujących się wydawaniem e-Recept na pigułki dzień po.

 

Aby je pozyskać, wystarczy umówić się na konsultację online u lekarza zajmującego się wypisywaniem tabletek dzień po, określić dogodną dla siebie porę e-Wizyty (najlepiej jak najszybciej) oraz zrealizować spotkanie. Po jego zakończeniu, e-Recepta na antykoncepcję po zostanie przesłana na telefon komórkowy wraz z kodem, który w aptece należy podać farmaceucie.

 

Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

 

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy awaryjną antykoncepcję po stosunku może wypisać również lekarz rodzinny. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Co więcej, taki preparat może przepisać każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji.

 

Kobieta może więc udać się do najbliższej przychodni, jednak ze względu na długi czas oczekiwania w kolejkach oraz niedogodności z tym związane, najlepszą alternatywą jest pozyskanie e-Recepty na tabletkę dzień po online. Nie można bowiem zwlekać, gdyż jak wspomniano wcześniej, skuteczność tabletki dzień po maleje wraz z czasem.

 

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno być okazjonalne i tylko wtedy nie jest ona szkodliwa dla zdrowia kobiety. Kobiety nie muszą też obecnie martwić się o pozyskanie recepty na taki preparat, gdyż można to zrobić wygodnie i dyskretnie, również online.

 


 

Potrzebujesz szybko otrzymać receptę na tabletkę dzień po stosunku? Kliknij i umów szybką konsultację z receptą na tabletkę dzień po.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — e-Recepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Jak rozpoznać właściwy dzień na rozpoczęcie stosowania pigułek antykoncepcyjnych?
Kompletnie wypadło mi z głowy to pytanie w momencie wypisywania recepty przez ginekologa. Przepisane mam tabletki antykoncepcyjne, będzie to moje pierwsze opakowanie tabletek w życiu i tu moje pytanie. Mój okres zazwyczaj wygląda w tej sposób że przez pierwszy dzień lub pół...
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponuję zastanowić się nad wyborem bezpieczniejszej metody antykoncepcji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W momencie wystąpienia plamienia.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Cykl zaczyna się w momencie wystąpienia plamienia, wtedy trzeba przyjąć pierwszą tabletkę
Dawid Luwański
Umów wizytę
w chwili pojawienia sie krwawienia
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
od początku pojawienia się krwawienia
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
W momencie rozpoczęcia krwawienia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej od pierwszego dnia krwawienia.
Ile opakowań tabletek antykoncepcyjnych na recepcie?
Ile opakowan tabletek antykoncepcyjnych dostanę na jednej e-recepcie?
Adam Żebrowski
chirurg, proktolog, internista
Umów wizytę
Witam. Przedłużyć można na 3 - 4mc. stosowania.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Leczenie hormonalne wymaga kontroli. Przepisuję antykoncepcję na 4 miesiące. Receptę wypisuję z roczną datą ważności - umożliwia to wykupienie leków od razu a także daje możliwość kupowania po jednym opakowaniu przez 4 miesiące na tym samym kodzie recepty.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
3-4 opakowania po ~28 tabletek każde; lub 1 opakowanie po ~84 tabletki. 1 kod recepty na wszystkie opakowania (ważność recepty 100 dni) lub osobny kod na każde opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wskazane regularne wizyty u ginekologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
na 1 erecepcie otrzyma Pani 4 opakowania
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maks. 4 opakowania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Na jednej recepcie przepisuję terapię na trzy do czterech miesięcy z możliwością przedłużenia podczas wizyty w gabinecie lub wizyty zdalnej, jeśli nie pojawią się w międzyczasie niepokojące objawy, czy istotne przeciwskazania do kontynuacji.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
na jednej recepcie 3 opakowania
Czy takie rozwiązanie było odpowiednie?
W czwartek wzięłam tabletkę z pierwszego tygodnia (4) jednak po 2,5h wystąpiły skąpe wymioty. Nie wzięłam już kolejnej. Stosunek odbyłam w czwartek rano oraz piątek rano po incydencie jednak partner nie doszedł we mnie. Wieczorem w piątek wzięłam tylko tabletkę piątkową i zorientowałam się po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Antykoncepcja awaryjna, a karmienie piersią.
Podczas stosunku zawiodła antykoncepcja, czy mogę zastosować antykoncepcję awaryjną? Dodam jeszcze, że karmię piersią 8-miesięczne niemowlę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po przyjęciu tabl.i nie zaleca się karmienia piersią przez co najmniej 36 h.
Jaka jest szansa na zajście w ciążę w czasie owulacji?
Odbyłem stosunek z partnerką. W tym dniu najprawdopodobniej partnerka miała owulację. Po stosunku okazało się, ze prezerwatywa ześlizgnęła się, a wytrysk nastąpił poza prezerwatywą, w pochwie. W ciągu dwóch godzin po odbyciu stosunku zorganizowaliśmy tabletkę dzień po. W internecie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W ciągu 2 godzin od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Tabletka dzień po - ile chroni przed ciążą?
Czy tabletka dzień po chroni tylko przed jednym stosunkiem danego dnia?
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Niestety tak, największe szanse na skuteczne działanie jest do 12 godzin od współżycia ale w tej sytuacji "im szybciej tym lepiej" także korzystnie byłoby zażyć kolejną tabletkę lub zastosować dodatkową formę antykoncepcji.
Czy jest to prawidłowe, czy jest szansa, że to ciąża?
W nocy z 14 na 15.10 o godz. 01:00 zawiodło nam zabezpieczenie. Tabletkę 72 po przyjęłam dopiero 17. 10 o godz. 12.00 w południe. Prawidłową miesiączkę powinnam dostać 27.10, natomiast 23.10 zaczęłam plamić, początkowo myślałam, że okres. Ale to było bardzo skąpe plamienie, które,...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarnie u lekarza ginekologa.
Czy powinnam wziąć jeszcze jedną tabletkę?
W sobotę współżyłam z mężem bez zabezpieczenia i przyjęłam tabletkę dzień po w niedziele po południu. W poniedziałek w nocy pękła nam prezerwatywa. Ostatni okres miałam 16 września. Okres zawsze mam nie regularny. 
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy skonsultować sie z ginekologiem
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
skonsultować to z lekarzem ginekologiem
Czy to normalne po zażyciu antykoncepcji awaryjnej?
Otóż 8 października (ostatni dzień miesiączki bardziej skąpy) odbyłam stosunek z mężem, niestety prezerwatywa zawiodła. Tego samego dnia zaraz godzinę po zażyłam tabletkę dzień po, dzisiaj (4 dni po zakończeniu miesiączki) boli mnie brzuch i dostałam okres dość mocny wraz ze skrzepami...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy antybiotyk może mieć jakieś oddziaływanie na krwawienie?
W sobotę (6 dzień cyklu) przyjęłam antykoncepcję awaryjną, w międzyczasie się rozchorowałam z gorączką i poszłam do lekarza w czwartek (11 dzień cyklu), który przepisał mi antybiotyk. Tego samego dnia zaczęło mi się krwawienie przypominające okres, które trwa już 3 dzień....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku utrzymującego się krwawienia zalecana konsultacja ginekologiczna.
Czy powinnam ponownie wziąć tabletkę dzień po?
W sobotę 23.09 doszło do pęknięcia prezerwatywy, dzień później wzięłam tabletkę dzień po. Cykl mam regularny 27 dni. Ostatni okres zakończył mi się 13.09, a dzień owulacji według kalendarzyka wypadał na 21.09. Tydzień później 30.09 doszło ponownie do pęknięcia prezerwatywy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do tego służy właśnie antykoncepcja awaryjna.
Jakie jest prawdopodobieństwo do zapłodnienia?
Ostatnio uprawiałam stosunek i doszło do pęknięcia prezerwatywy. Od razu wstałam i próbowałam "wypłukać" nasienie, o ile nie jest to bujdą. Gdy wzięłam antykoncepcję awaryjną, dostałam rozwolnienia po 3 godzinach oraz mój brzuch był wzdęty. Nie miałam nigdy regularnej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Jakie jest prawdopodobieństwo do zapłodnienia?
Ostatnio uprawiałam stosunek i doszło do pęknięcia prezerwatywy (sobota). Od razu wstałam i próbowałam "wypłukać" nasienie, o ile nie jest to bujdą. Gdy wzięłam antykoncepcję awaryjną (wtorek), dostałam rozwolnienia po 3 godzinach oraz mój brzuch był wzdęty. Nie miałam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej po 4 dobach jest ograniczona.
Kiedy mogę zrobić test ciążowy?
Za dwa trzy dni powinnam dostać miesiączkę. Od razu mówię, że jestem po tabletce dzień po. Jeśli chodzi o temperaturę ciał mam 36,7 / 36,8 czy to normalne przed miesiączką?  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli miesiączka nie pojawi się w terminie należy zgłosić się do ginekologa.
Czy jest szansa, że będę w ciąży?
24 sierpnia współżyłam, oczywiście była antykoncepcja — prezerwatywa. Po zdjęciu jej kochanek przypadkowo włożył mi członka do pochwy. Na chwile bez ruszania był to dzień płodny. Widziałam wytrysk w prezerwatywie. Przed przypadkowym włożeniem jeszcze opłukał ciepłą wodą i...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, istnieje takie ryzyko. Test ciążowy na tym etapie nie pozwala na wykluczenie ciąży. Proszę wykonać oznaczenie laboratoryjne stężenia gonadotropiny kosmówkowej z próbki krwi z racji na wyższą czułość tego badania.
Jaka jest szansa na to, że podczas stosunku z dziewczyną bez prezerwatywy może zajść w ciążę?
Oczywiście wytrysku w pochwie nie było i według kalendarza szansa na ciążę jest mała. Wiem ze jedyna szansa to preejakulat i moje pytanie to czy faktycznie przejmować się tym i załatwiać tabletkę po, czy szansa jest na tyle mała, że nie warto się tym przejmować?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku stosunku niezabezpieczonego - tabletka dzień po - tzw antykoncepcja po stosunku daje około 90-100% skuteczność - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W takich właśnie sytuacjach stosuje się antykoncepcję awaryjną.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nawet jeśli ryzyko nieplanowanej ciąży jest małe rozważyć należy zastosowania antykoncepcji postkoitalnej. Ewentualne wątpliwości najlepiej wyjaśnić podczas konsultacji z ginekologiem.
Tabletka dzień po, a antybiotyk.
Wzięłam tabletkę dzień po (do 72 godzin), dzień po stosunku. Dzisiaj gorzej się poczułam i zaczęłam podejrzewać u siebie anginę (bolące migdałki, biały nalot). Czy antybiotyk, który możliwe, że będę przyjmować, może mieć jakieś działanie uboczne?
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do ginekologa na konsultację.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy udac się do lek. ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Antybiotyk może mieć szereg różnych działań niepożądanych aczkolwiek najpewniej nie będzie miał wpływu na już zastosowaną tabletkę postkoitalną i ryzyko nieplanowanej ciąży. Zastosowanie antybiotyku proszę omówić z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć o zastosowanej wcześniej tabletce postkoitalnej.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie