1. Artykuły
 2. Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?

Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?

Tabletka dzień po to tzw. antykoncepcja awaryjna, która jest stosowana po odbytym stosunku płciowym, by nie doszło do zapłodnienia. Ze względu na swoje działanie antykoncepcja po może być wykorzystywana tylko okazjonalnie, w uzasadnionych przypadkach, głównie wtedy, gdy inna metoda zabezpieczenia zawiodła. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletce dzień po, w jaki sposób ona działa oraz jak uzyskać na nią e-Receptę?

Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?
Spis treści
Charakterystyka działania antykoncepcji po stosunku Kiedy można stosować tabletkę dzień po? Tabletka dzień po – skutki uboczne Tabletka dzień po – gdzie kupić? Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

Charakterystyka działania antykoncepcji po stosunku

 

Tabletka dzień po ma na celu zahamować owulację lub doprowadzić do zmian w endometrium, by uniemożliwić potencjalne zagnieżdżenie się zarodka. Co istotne, specyfika działania antykoncepcji awaryjnej nieco różni się w zależności od preparatu, gdyż na rynku dostępne są dwa produkty. Są to:

 

 • EllaOne – ten typ tabletki dzień po zawiera substancję aktywną zwaną octanem uliprystalu, która ma zahamować owulację, a jeśli miała ona już miejsce, wprowadzić zmiany w endometrium utrudniające zagnieżdżenie się zarodka,
 • Escapelle – drugim typem pigułek dzień po dostępnych na polskim rynku jest produkt o nazwie Escapelle zawierający lewonorgestrel. Substancja ta zmienia endometrium, uniemożliwiając implantację zarodka.

 

Kolejna różnica pomiędzy wymienionymi rodzajami awaryjnej antykoncepcji po stosunku to czas, w jakim mogą zostać przyjęte. EllaOne kobieta powinna przyjąć do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, zaś Escapelle przed upłynięciem 72 godzin. Równie istotny jest fakt, że tabletka po jest tym skuteczniejsza, im wcześniej zostanie zastosowana. Dlatego też skuteczność w ciągu pierwszej doby od stosunku wynosi w przypadku obydwu preparatów od 98 do 99 proc. i znacząco maleje wraz z upływem czasu.

 

arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?
arrow Tabletka “dzień po” - mechanizm działania i najczęściej występujące skutki uboczne
arrow Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
arrow Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Kto podejmuje decyzję?
arrow Szczepienia w ciąży. Ginekolog mówi jakie wybrać

Kiedy można stosować tabletkę dzień po?

 

Ze względu na dużą dawkę hormonów oraz pewne skutki uboczne, tabletka dzień po powinna być stosowana awaryjnie, a nie jako regularna metoda antykoncepcji. Jest to więc uzasadnione w takich sytuacjach jak:

 

 • nieprawidłowe założenie, pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy,
 • nieprawidłowe zażycie tabletek antykoncepcyjnych,
 • odbycie stosunku w płodne dni, gdy kobieta stosuje naturalne metody planowania rodziny,
 • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej,
 • spóźniona iniekcja noretysteronu, albo progestagenu i estrogenu,
 • gwałt.

 

Tabletka dzień po – skutki uboczne

 

Antykoncepcja awaryjna stosowana okazjonalnie i w uzasadnionych przypadkach, nie jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety. Po jej przyjęciu często obserwowane są jednak pewne skutki uboczne, które z czasem oczywiście mijają. Do najczęstszych zalicza się:

 

 • bóle głowy,
 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • wydzieliny z dróg rodnych,
 • biegunkę.

 

Pigułka dzień po często doprowadza także do krótkotrwałego rozregulowania cyklu miesięcznego, gdy okres pojawia się albo tydzień przed, albo tydzień po oczekiwanym wcześniej terminie.

 

Skutki uboczne tabletki po będą różnić się w zależności od kobiety, jednak ze względu na bardzo duże stężenie hormonów - jeśli byłaby ona przyjmowana częściej - wówczas mogłaby doprowadzić do poważnego naruszenia gospodarki hormonalnej w ciele.

 

Jak doskonale widać, tabletka po nie może być przyjmowana regularnie (częściej niż raz w czasie jednego cyklu), gdyż mogłaby mieć wówczas niepożądane, długoterminowe efekty na funkcjonowanie organizmu.

 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

 

Antykoncepcja awaryjna wydawana jest w Polsce tylko i wyłącznie na receptę, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dziś jednak wcale nie jest to trudne, istnieją bowiem platformy do konsultacji lekarskich online, dzięki którym taka recepta może być wypisana szybko i bez konieczności udawania się do gabinetu medycznego.

 

Taką platformą jest m.in. haloDoctor.pl, na której e-Wizyty można zorganizować u lekarzy różnych specjalizacji, również ginekologów zajmujących się wydawaniem e-Recept na pigułki dzień po.

 

Aby je pozyskać, wystarczy umówić się na konsultację online u lekarza zajmującego się wypisywaniem tabletek dzień po, określić dogodną dla siebie porę e-Wizyty (najlepiej jak najszybciej) oraz zrealizować spotkanie. Po jego zakończeniu, e-Recepta na antykoncepcję po zostanie przesłana na telefon komórkowy wraz z kodem, który w aptece należy podać farmaceucie.

 

Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

 

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy awaryjną antykoncepcję po stosunku może wypisać również lekarz rodzinny. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Co więcej, taki preparat może przepisać każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji.

 

Kobieta może więc udać się do najbliższej przychodni, jednak ze względu na długi czas oczekiwania w kolejkach oraz niedogodności z tym związane, najlepszą alternatywą jest pozyskanie e-Recepty na tabletkę dzień po online. Nie można bowiem zwlekać, gdyż jak wspomniano wcześniej, skuteczność tabletki dzień po maleje wraz z czasem.

 

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno być okazjonalne i tylko wtedy nie jest ona szkodliwa dla zdrowia kobiety. Kobiety nie muszą też obecnie martwić się o pozyskanie recepty na taki preparat, gdyż można to zrobić wygodnie i dyskretnie, również online.

 


 

Potrzebujesz szybko otrzymać receptę na tabletkę dzień po stosunku? Kliknij i umów szybką konsultację z receptą na tabletkę dzień po.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
antykoncepcja
Jak rozpoznać właściwy dzień na rozpoczęcie stosowania pigułek antykoncepcyjnych?
Kompletnie wypadło mi z głowy to pytanie w momencie wypisywania recepty przez ginekologa....
29.01.2021
Cykl zaczyna się w momencie wystąpienia plamienia, wtedy trzeba przyjąć pierwszą tabletkę
Proponuję zastanowić się nad wyborem bezpieczniejszej metody antykoncepcji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W momencie wystąpienia plamienia.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Cykl zaczyna się w momencie wystąpienia plamienia, wtedy trzeba przyjąć pierwszą tabletkę
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
w chwili pojawienia sie krwawienia
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
od początku pojawienia się krwawienia
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
W momencie rozpoczęcia krwawienia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej od pierwszego dnia krwawienia.
antykoncepcja
Ile opakowań tabletek antykoncepcyjnych?
Ile opakowan tabletek antykoncepcyjnych dostanę na jednej e-recepcie?
05.11.2020
Leczenie hormonalne wymaga kontroli. Przepisuję antykoncepcję na 4 miesiące. Receptę wypisuję z roczną datą ważności - umożliwia to wykupienie leków od razu a także daje możliwość kupowania po jednym opakowaniu przez 4 miesiące na tym samym kodzie recepty.
Adam Żebrowski
chirurg, proktolog, internista
Umów wizytę
Witam. Przedłużyć można na 3 - 4mc. stosowania.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Leczenie hormonalne wymaga kontroli. Przepisuję antykoncepcję na 4 miesiące. Receptę wypisuję z roczną datą ważności - umożliwia to wykupienie leków od razu a także daje możliwość kupowania po jednym opakowaniu przez 4 miesiące na tym samym kodzie recepty.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
3-4 opakowania po ~28 tabletek każde; lub 1 opakowanie po ~84 tabletki. 1 kod recepty na wszystkie opakowania (ważność recepty 100 dni) lub osobny kod na każde opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wskazane regularne wizyty u ginekologa.
można przedłużyć od 3 do 4 miesięcy
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
na 1 erecepcie otrzyma Pani 4 opakowania
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maks. 4 opakowania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Na jednej recepcie przepisuję terapię na trzy do czterech miesięcy z możliwością przedłużenia podczas wizyty w gabinecie lub wizyty zdalnej, jeśli nie pojawią się w międzyczasie niepokojące objawy, czy istotne przeciwskazania do kontynuacji.
tabletka dzień po
Nie dostałam okresu po tabletce dzień po, czy jest się czym martwić?
2 tyg. przed spodziewanym okresem uprawiałam seks bez zabezpieczenia. Było to z 16/17...
02.11.2021
Tabletka postkoitalna prowadzić może do przejściowych zaburzeń cyklu. W razie wątpliwości wykonać proszę jednak test ciążowy lub badanie stężenia beta-hcg we krwi.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletka postkoitalna prowadzić może do przejściowych zaburzeń cyklu. W razie wątpliwości wykonać proszę jednak test ciążowy lub badanie stężenia beta-hcg we krwi.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Tabletka dzień po może wywołac przesunięcie daty miesiączki.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tabletka dzień po mogła spowodować przesunięcie miesiączki. Jednak dla upewnienia się, czy nie jest Pani w ciąży zalecam wykonanie testu ciążowego.
tabletka dzień po, recepta, e-Recepta
Czy e-Recepta na tabletkę wczesnoporonną może zostać wypisana na partnera?
Czy erecepta na tabletkę wczesnoporonną może być wypisana na partnera? Koleżanka jest z...
02.11.2021
Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce na receptę. Często mylone z nimi jednak są tabletki postkoitalne. Lek przepisany jednak musi być na osobę, która ma go przyjąć. Istnieje jednak możliwość wystawienia leku na obywatelkę innego kraju.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce na receptę. Często mylone z nimi jednak są tabletki postkoitalne. Lek przepisany jednak musi być na osobę, która ma go przyjąć. Istnieje jednak możliwość wystawienia leku na obywatelkę innego kraju.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu w Polsce.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Nie istnieją tabletki wczesnoporonne w Polsce. Jeśli jest to przejęzyczenie z Pani strony to tabletka "dzień po" czyli forma antykoncepcji może być wystawiona wyłącznie na kobietę.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeśli miał Pan na myśli tabletkę dzień po, to może być wypisana jedynie na pacjentkę, która będzie przyjmować lek.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce. Jeśli chodzi o tzw. "tabletkę dzień po" recepta musi być wystawiona na kobietę która ją zastosuje. Obywatelka Ukrainy bez nr PESEL może ją otrzymać w wersji papierowej z nr paszportu.
tabletka dzień po
Czy powinnam przyjąć tabletkę dzień po?
Z mężem odbyliśmy stosunek w prezerwatywie, po skończonym stosunku okazało się że prezerwatywa...
31.10.2021
Jeśli nie planuje Pani aktualnie ciąży to zastosowanie takiej metody antykoncepcji może być wskazane.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Jeśli od stosunku minęło mniej niż 120h to należy przyjąć tabletkę dzień po
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Aby zmniejszyć ryzko niechcianej ciąży należy przyjąć tabletkę "dzień po".
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli nie planuje Pani aktualnie ciąży to zastosowanie takiej metody antykoncepcji może być wskazane.
tabletka dzień po
Czy powinnam zażyć tabletkę dzień po?
Wczoraj doszło do zbliżenia z moim chłopakiem. Zdążył wyjąć. Co prawda wytrysku nie było, ale ja...
26.07.2021
Tak, istnieje ryzyko ciąży związane z obecnością preejakulatu uwalnianego podczas stosunku. Proszę rozważyć zastosowanie tabletki postkoitalnej. Warto też omówić z ginekologiem zastosowanie odpowiedniej metody antykoncepcji, która zmniejszy ryzyko nieplanowanej ciąży.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, istnieje ryzyko ciąży związane z obecnością preejakulatu uwalnianego podczas stosunku. Proszę rozważyć zastosowanie tabletki postkoitalnej. Warto też omówić z ginekologiem zastosowanie odpowiedniej metody antykoncepcji, która zmniejszy ryzyko nieplanowanej ciąży.
ginekolog, ciąża, antykoncepcja, tabletka dzień po
Czy mogę stosować tabletkę dzień po kilka razy w miesiącu?
Czy mogę stosować tabletkę dzień po kilka razy w miesiącu - Jako alternatywę dla normalnej...
15.07.2021
Tabletka postkoitalna nie jest alternatywą dla standardowej antykoncepcji hormonalnej. Jest obarczona większym ryzykiem działań nieporządanych, jej skuteczność długotrwała jest niższa i jej stosowanie jest niezasadne ekonomicznie w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletka postkoitalna nie jest alternatywą dla standardowej antykoncepcji hormonalnej. Jest obarczona większym ryzykiem działań nieporządanych, jej skuteczność długotrwała jest niższa i jej stosowanie jest niezasadne ekonomicznie w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno się w ten sposób stosować tego leku ze względu na jego potencjalne skutki uboczne
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
tabletka dzień po nie jest alternatywą dla klasycznej antykoncepcji tylko rozwiązaniem "awaryjnym"
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Nie zaleca się stosować tego leku w którkim odstępie czasu ze względu na jego potencjalne skutki uboczne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie. Nie jest to alternatywa dla "normalnej" antykoncepcji hormonalnej.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13262 opinie
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 462 opinie
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 74 opinie
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę