1. Artykuły
 2. Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?

Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?

Tabletka dzień po to tzw. antykoncepcja awaryjna, która jest stosowana po odbytym stosunku płciowym, by nie doszło do zapłodnienia. Ze względu na swoje działanie antykoncepcja po może być wykorzystywana tylko okazjonalnie, w uzasadnionych przypadkach, głównie wtedy, gdy inna metoda zabezpieczenia zawiodła. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletce dzień po, w jaki sposób ona działa oraz jak uzyskać na nią e-Receptę?

Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?
Spis treści
Charakterystyka działania antykoncepcji po stosunku Kiedy można stosować tabletkę dzień po? Tabletka dzień po – skutki uboczne Tabletka dzień po – gdzie kupić? Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

Charakterystyka działania antykoncepcji po stosunku

 

Tabletka dzień po ma na celu zahamować owulację lub doprowadzić do zmian w endometrium, by uniemożliwić potencjalne zagnieżdżenie się zarodka. Co istotne, specyfika działania antykoncepcji awaryjnej nieco różni się w zależności od preparatu, gdyż na rynku dostępne są dwa produkty. Są to:

 

 • EllaOne – ten typ tabletki dzień po zawiera substancję aktywną zwaną octanem uliprystalu, która ma zahamować owulację, a jeśli miała ona już miejsce, wprowadzić zmiany w endometrium utrudniające zagnieżdżenie się zarodka,
 • Escapelle – drugim typem pigułek dzień po dostępnych na polskim rynku jest produkt o nazwie Escapelle zawierający lewonorgestrel. Substancja ta zmienia endometrium, uniemożliwiając implantację zarodka.

 

Kolejna różnica pomiędzy wymienionymi rodzajami awaryjnej antykoncepcji po stosunku to czas, w jakim mogą zostać przyjęte. EllaOne kobieta powinna przyjąć do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, zaś Escapelle przed upłynięciem 72 godzin. Równie istotny jest fakt, że tabletka po jest tym skuteczniejsza, im wcześniej zostanie zastosowana. Dlatego też skuteczność w ciągu pierwszej doby od stosunku wynosi w przypadku obydwu preparatów od 98 do 99 proc. i znacząco maleje wraz z upływem czasu.

 

Kiedy można stosować tabletkę dzień po?

 

Ze względu na dużą dawkę hormonów oraz pewne skutki uboczne, tabletka dzień po powinna być stosowana awaryjnie, a nie jako regularna metoda antykoncepcji. Jest to więc uzasadnione w takich sytuacjach jak:

 

 • nieprawidłowe założenie, pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy,
 • nieprawidłowe zażycie tabletek antykoncepcyjnych,
 • odbycie stosunku w płodne dni, gdy kobieta stosuje naturalne metody planowania rodziny,
 • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej,
 • spóźniona iniekcja noretysteronu, albo progestagenu i estrogenu,
 • gwałt.

 

Tabletka dzień po – skutki uboczne

 

Antykoncepcja awaryjna stosowana okazjonalnie i w uzasadnionych przypadkach, nie jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety. Po jej przyjęciu często obserwowane są jednak pewne skutki uboczne, które z czasem oczywiście mijają. Do najczęstszych zalicza się:

 

 • bóle głowy,
 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • wydzieliny z dróg rodnych,
 • biegunkę.

 

Pigułka dzień po często doprowadza także do krótkotrwałego rozregulowania cyklu miesięcznego, gdy okres pojawia się albo tydzień przed, albo tydzień po oczekiwanym wcześniej terminie.

 

Skutki uboczne tabletki po będą różnić się w zależności od kobiety, jednak ze względu na bardzo duże stężenie hormonów - jeśli byłaby ona przyjmowana częściej - wówczas mogłaby doprowadzić do poważnego naruszenia gospodarki hormonalnej w ciele.

 

Jak doskonale widać, tabletka po nie może być przyjmowana regularnie (częściej niż raz w czasie jednego cyklu), gdyż mogłaby mieć wówczas niepożądane, długoterminowe efekty na funkcjonowanie organizmu.

 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

 

Antykoncepcja awaryjna wydawana jest w Polsce tylko i wyłącznie na receptę, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dziś jednak wcale nie jest to trudne, istnieją bowiem platformy do konsultacji lekarskich online, dzięki którym taka recepta może być wypisana szybko i bez konieczności udawania się do gabinetu medycznego.

 

Taką platformą jest m.in. haloDoctor.pl, na której e-Wizyty można zorganizować u lekarzy różnych specjalizacji, również ginekologów zajmujących się wydawaniem e-Recept na pigułki dzień po.

 

Aby je pozyskać, wystarczy umówić się na konsultację online u lekarza zajmującego się wypisywaniem tabletek dzień po, określić dogodną dla siebie porę e-Wizyty (najlepiej jak najszybciej) oraz zrealizować spotkanie. Po jego zakończeniu, e-Recepta na antykoncepcję po zostanie przesłana na telefon komórkowy wraz z kodem, który w aptece należy podać farmaceucie.

 

Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

 

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy awaryjną antykoncepcję po stosunku może wypisać również lekarz rodzinny. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Co więcej, taki preparat może przepisać każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji.

 

Kobieta może więc udać się do najbliższej przychodni, jednak ze względu na długi czas oczekiwania w kolejkach oraz niedogodności z tym związane, najlepszą alternatywą jest pozyskanie e-Recepty na tabletkę dzień po online. Nie można bowiem zwlekać, gdyż jak wspomniano wcześniej, skuteczność tabletki dzień po maleje wraz z czasem.

 

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno być okazjonalne i tylko wtedy nie jest ona szkodliwa dla zdrowia kobiety. Kobiety nie muszą też obecnie martwić się o pozyskanie recepty na taki preparat, gdyż można to zrobić wygodnie i dyskretnie, również online.

 


 

Potrzebujesz szybko otrzymać receptę na tabletkę dzień po stosunku? Kliknij i umów szybką konsultację z receptą na tabletkę dzień po.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 79zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
antykoncepcja
Jak rozpoznać właściwy dzień na rozpoczęcie stosowania pigułek antykoncepcyjnych?
Kompletnie wypadło mi z głowy to pytanie w momencie wypisywania recepty przez ginekologa....
2021-01-29 09:24:19
Cykl zaczyna się w momencie wystąpienia plamienia, wtedy trzeba przyjąć pierwszą tabletkę
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponuję zastanowić się nad wyborem bezpieczniejszej metody antykoncepcji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W momencie wystąpienia plamienia.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Cykl zaczyna się w momencie wystąpienia plamienia, wtedy trzeba przyjąć pierwszą tabletkę
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
w chwili pojawienia sie krwawienia
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
od początku pojawienia się krwawienia
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
W momencie rozpoczęcia krwawienia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej od pierwszego dnia krwawienia.
antykoncepcja
Ile opakowań tabletek antykoncepcyjnych?
Ile opakowan tabletek antykoncepcyjnych dostanę na jednej e-recepcie?
2020-11-05 14:13:14
Leczenie hormonalne wymaga kontroli. Przepisuję antykoncepcję na 4 miesiące. Receptę wypisuję z roczną datą ważności - umożliwia to wykupienie leków od razu a także daje możliwość kupowania po jednym opakowaniu przez 4 miesiące na tym samym kodzie recepty.
Adam Żebrowski
chirurg, proktolog, internista
Umów wizytę
Witam. Przedłużyć można na 3 - 4mc. stosowania.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Leczenie hormonalne wymaga kontroli. Przepisuję antykoncepcję na 4 miesiące. Receptę wypisuję z roczną datą ważności - umożliwia to wykupienie leków od razu a także daje możliwość kupowania po jednym opakowaniu przez 4 miesiące na tym samym kodzie recepty.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
3-4 opakowania po ~28 tabletek każde; lub 1 opakowanie po ~84 tabletki. 1 kod recepty na wszystkie opakowania (ważność recepty 100 dni) lub osobny kod na każde opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wskazane regularne wizyty u ginekologa.
Maciej Kasprzyk
lekarz w trakcie specjalizacji, ortopeda, ortopeda dziecięcy
Umów wizytę
można przedłużyć od 3 do 4 miesięcy
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
na 1 erecepcie otrzyma Pani 4 opakowania
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maks. 4 opakowania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Na jednej recepcie przepisuję terapię na trzy do czterech miesięcy z możliwością przedłużenia podczas wizyty w gabinecie lub wizyty zdalnej, jeśli nie pojawią się w międzyczasie niepokojące objawy, czy istotne przeciwskazania do kontynuacji.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.91 / 517 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.91 / 146 opinii
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 269 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11034 opinie
Umów wizytę