1. Artykuły
  2. Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie

Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie

Szacuje się, że na schizofrenię choruje w Polsce około 400 tys. osób. Zdecydowana większość z nich ze względu na objawy nie jest w stanie pracować, a także normalnie funkcjonować. Niestety duża część przerywa też leczenie, co zwiększa ryzyko nawrotu schizofrenii i to często w zdecydowanie ostrzejszej formie. Jakie są objawy tej choroby, jak przebiega diagnostyka oraz jak wygląda leczenie?

Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie
Spis treści
Czym jest schizofrenia? Jakie są objawy schizofrenii? Jakie są przyczyny schizofrenii? Jak diagnozuje się schizofrenię? Jak leczy się schizofrenię?

Czym jest schizofrenia?

 

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka głównie ludzi młodych, jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Może mieć różny przebieg, również z okresami pełnej remisji, gdy objawy nie występują. Niestety wiele osób w tym czasie rezygnuje z leczenia, co w większości przypadków doprowadza do gwałtownego nawrotu.

 

Różny jest również proces, gdy objawy pojawiają się po raz pierwszy. W niektórych przypadkach niepokojące zmiany narastają stopniowo, w innych zaś początki są bardzo gwałtowne.

 

Jakie są objawy schizofrenii?

 

Grupa objawów schizofrenii jest dość szeroka i może występować z rożnym nasileniem. Są to m.in. objawy wytwórcze, zwane również pozytywnymi. Wśród nich wskazuje się m.in. na urojenia zniekształcające rzeczywistość oraz halucynacje. Te ostatnie dotyczą zaburzeń postrzegania i odbierania bodźców, przez co osoba chora może m.in. słyszeć nieistniejące głosy.

 

Wskazuje się również na negatywne objawy schizofrenii, wśród których najczęstsze to:

 

  • wycofanie z życia,
  • niechęć do wyrażania emocji,
  • ograniczenie komunikacji z osobami bliskimi,
  • spowolnienie ruchowe,
  • brak zdolności do odczuwania przyjemności.

 

Dodatkowo wskazuje się na różnego rodzaju zaburzenia poznawcze związane choćby z trudnościami w skoncentrowaniu się, a także zaburzenia nastroju.

 

Jakie są przyczyny schizofrenii?

 

Przyczyny schizofrenii wciąż nie zostały poznane, choć wskazuje się na grupę czynników biologicznych, psychologicznych i środowiskowych. Ryzyko jest dodatkowo większe, gdy choroba ta występuje u krewnych pierwszego stopnia, przy czym większa podatność wcale nie oznacza, że osoba bliska jest na nią skazana.

 

Wynika to z faktu, że  schizofrenia nigdy nie jest efektem pojedynczego zdarzenia, bowiem geneza jest złożona i trudno wskazać na jej jednoznaczne czynniki.

 

Jak diagnozuje się schizofrenię?

 

Jeśli występują jakiekolwiek powyżej wskazane dolegliwości, niezbędna jest szybka konsultacja lekarska. Niestety dostęp do opieki psychiatrycznej jest w Polsce utrudniony ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy. Dlatego też rozwiązaniem, by móc szybko otrzymać pomoc jest skorzystanie z konsultacji online, np. poprzez platformę telemedyczną haloDoctor.pl. Umożliwia ona skontaktowanie się z lekarzami o różnych porach, również w weekendy i święta.

 

W przypadku łagodniejszych objawów diagnostyka schizofrenii może trwać dłużej i wymagać dodatkowych badań, zawsze jednak proces rozpoczyna się od konsultacji psychiatrycznej.

 

W cięższych przypadkach może zaistnieć też wskazanie do natychmiastowej hospitalizacji zwłaszcza, gdy pojawiają się tendencje samobójcze.

 

Jak leczy się schizofrenię?

 

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, która cechuje się okresami remisji objawów oraz nawrotami. Dlatego też leczenie musi mieć charakter stały, aby zmniejszać ryzyko nawrotów i ograniczać nasilenie objawów. Właśnie dlatego postawą leczenia schizofrenii jest farmakoterapia, z której absolutnie nie można samodzielnie rezygnować, grozi to bowiem nawrotem dolegliwości oraz ich znaczącym nasileniem.

 

W przypadku farmakoterapii, leki drugiej generacji, czyli tzw. atypowe, skutkują mniejszą liczbą objawów pozapiramidowych. Te ostatnie obejmują m.in. niepokoje ruchowe, występowanie mimowolnych skurczów mięśni, a także potliwość i niewyraźną mowę. Możliwe jest też przybieranie masy ciała, bezsenność oraz zawroty głowy. Właśnie dlatego niezbędne jest optymalne dopasowanie stosowanych leków na schizofrenię i bardzo bliska współpraca z psychiatrą.

 

Ważną częścią leczenia jest również psychoterapia, która uzależniona jest od fazy choroby i bieżących potrzeb pacjenta. Istotną rolę mają także różnego rodzaju zajęcia pomagające lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Są one nakierowane na bieżące potrzeby schizofrenika, które mogą wynikać np. z chęci znalezienia pracy lub partnera życiowego. W trakcie takich zajęć zazwyczaj kładzie się nacisk na komunikację oraz budowanie poczucia własnej wartości.

 

Zalecana może być też terapia rodzin. Pozwala ona lepiej zrozumieć, na czym polega schizofrenia, z jakimi dolegliwościami się wiąże oraz jak na co dzień pomagać bliskiej osobie chorej. Takie konsultacje również mogą obywać się online, co jest wygodne dla osób pracujących zawodowo, które nie mogą pozwolić sobie na typowe godziny konsultacji psychiatrycznych.

 

Uznaje się, że tak kompleksowe leczenie schizofrenii złożone z kilkudziesięciu różnych elementów jest najlepszym podejściem i w największym stopniu zapobiega nawrotom.

 

Schizofrenia to poważna choroba, która wymaga stałego leczenia i opieki psychiatrycznej. Tylko wtedy chory ma szasnę na prowadzenie normalnego życia, pracę oraz prawidłowe relacje z osobami bliskimi. Osoby chore od dłuższego czasu i poszukujące wygodnej możliwości konsultacji z psychiatrą online także mogą skorzystać z platformy haloDoctor.pl.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego schizofrenię w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.91 / 517 opinii
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 269 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.91 / 146 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11034 opinie
Umów wizytę