1. Artykuły
  2. Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie

Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie

Szacuje się, że na schizofrenię choruje w Polsce około 400 tys. osób. Zdecydowana większość z nich ze względu na objawy nie jest w stanie pracować, a także normalnie funkcjonować. Niestety duża część przerywa też leczenie, co zwiększa ryzyko nawrotu schizofrenii i to często w zdecydowanie ostrzejszej formie. Jakie są objawy tej choroby, jak przebiega diagnostyka oraz jak wygląda leczenie?

Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie
Spis treści
Czym jest schizofrenia? Jakie są objawy schizofrenii? Jakie są przyczyny schizofrenii? Jak diagnozuje się schizofrenię? Jak leczy się schizofrenię?

Czym jest schizofrenia?

 

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka głównie ludzi młodych, jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Może mieć różny przebieg, również z okresami pełnej remisji, gdy objawy nie występują. Niestety wiele osób w tym czasie rezygnuje z leczenia, co w większości przypadków doprowadza do gwałtownego nawrotu.

 

Różny jest również proces, gdy objawy pojawiają się po raz pierwszy. W niektórych przypadkach niepokojące zmiany narastają stopniowo, w innych zaś początki są bardzo gwałtowne.

 

arrow Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie
arrow Ciągły lęk przed poważną chorobą. Skąd bierze się hipochondria?
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać?
arrow Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim?
arrow Zaburzenia ze spektrum autyzmu i ich różne odcienie

Jakie są objawy schizofrenii?

 

Grupa objawów schizofrenii jest dość szeroka i może występować z rożnym nasileniem. Są to m.in. objawy wytwórcze, zwane również pozytywnymi. Wśród nich wskazuje się m.in. na urojenia zniekształcające rzeczywistość oraz halucynacje. Te ostatnie dotyczą zaburzeń postrzegania i odbierania bodźców, przez co osoba chora może m.in. słyszeć nieistniejące głosy.

 

Wskazuje się również na negatywne objawy schizofrenii, wśród których najczęstsze to:

 

  • wycofanie z życia,
  • niechęć do wyrażania emocji,
  • ograniczenie komunikacji z osobami bliskimi,
  • spowolnienie ruchowe,
  • brak zdolności do odczuwania przyjemności.

 

Dodatkowo wskazuje się na różnego rodzaju zaburzenia poznawcze związane choćby z trudnościami w skoncentrowaniu się, a także zaburzenia nastroju.

 

Jakie są przyczyny schizofrenii?

 

Przyczyny schizofrenii wciąż nie zostały poznane, choć wskazuje się na grupę czynników biologicznych, psychologicznych i środowiskowych. Ryzyko jest dodatkowo większe, gdy choroba ta występuje u krewnych pierwszego stopnia, przy czym większa podatność wcale nie oznacza, że osoba bliska jest na nią skazana.

 

Wynika to z faktu, że  schizofrenia nigdy nie jest efektem pojedynczego zdarzenia, bowiem geneza jest złożona i trudno wskazać na jej jednoznaczne czynniki.

 

Jak diagnozuje się schizofrenię?

 

Jeśli występują jakiekolwiek powyżej wskazane dolegliwości, niezbędna jest szybka konsultacja lekarska. Niestety dostęp do opieki psychiatrycznej jest w Polsce utrudniony ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy. Dlatego też rozwiązaniem, by móc szybko otrzymać pomoc jest skorzystanie z konsultacji online, np. poprzez platformę telemedyczną haloDoctor.pl. Umożliwia ona skontaktowanie się z lekarzami o różnych porach, również w weekendy i święta.

 

W przypadku łagodniejszych objawów diagnostyka schizofrenii może trwać dłużej i wymagać dodatkowych badań, zawsze jednak proces rozpoczyna się od konsultacji psychiatrycznej.

 

W cięższych przypadkach może zaistnieć też wskazanie do natychmiastowej hospitalizacji zwłaszcza, gdy pojawiają się tendencje samobójcze.

 

Jak leczy się schizofrenię?

 

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, która cechuje się okresami remisji objawów oraz nawrotami. Dlatego też leczenie musi mieć charakter stały, aby zmniejszać ryzyko nawrotów i ograniczać nasilenie objawów. Właśnie dlatego postawą leczenia schizofrenii jest farmakoterapia, z której absolutnie nie można samodzielnie rezygnować, grozi to bowiem nawrotem dolegliwości oraz ich znaczącym nasileniem.

 

W przypadku farmakoterapii, leki drugiej generacji, czyli tzw. atypowe, skutkują mniejszą liczbą objawów pozapiramidowych. Te ostatnie obejmują m.in. niepokoje ruchowe, występowanie mimowolnych skurczów mięśni, a także potliwość i niewyraźną mowę. Możliwe jest też przybieranie masy ciała, bezsenność oraz zawroty głowy. Właśnie dlatego niezbędne jest optymalne dopasowanie stosowanych leków na schizofrenię i bardzo bliska współpraca z psychiatrą.

 

Ważną częścią leczenia jest również psychoterapia, która uzależniona jest od fazy choroby i bieżących potrzeb pacjenta. Istotną rolę mają także różnego rodzaju zajęcia pomagające lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Są one nakierowane na bieżące potrzeby schizofrenika, które mogą wynikać np. z chęci znalezienia pracy lub partnera życiowego. W trakcie takich zajęć zazwyczaj kładzie się nacisk na komunikację oraz budowanie poczucia własnej wartości.

 

Zalecana może być też terapia rodzin. Pozwala ona lepiej zrozumieć, na czym polega schizofrenia, z jakimi dolegliwościami się wiąże oraz jak na co dzień pomagać bliskiej osobie chorej. Takie konsultacje również mogą obywać się online, co jest wygodne dla osób pracujących zawodowo, które nie mogą pozwolić sobie na typowe godziny konsultacji psychiatrycznych.

 

Uznaje się, że tak kompleksowe leczenie schizofrenii złożone z kilkudziesięciu różnych elementów jest najlepszym podejściem i w największym stopniu zapobiega nawrotom.

 

Schizofrenia to poważna choroba, która wymaga stałego leczenia i opieki psychiatrycznej. Tylko wtedy chory ma szasnę na prowadzenie normalnego życia, pracę oraz prawidłowe relacje z osobami bliskimi. Osoby chore od dłuższego czasu i poszukujące wygodnej możliwości konsultacji z psychiatrą online także mogą skorzystać z platformy haloDoctor.pl.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego schizofrenię w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
schizofrenia
Jak powiedzieć bliskim, że podejrzewa się u siebie schizofrenię?
Jak powiedzieć rodzicom, że potrzebujesz wizyty u psychologa/psychiatry bo podejrzewasz u siebie...
24.08.2021
Wszystko zależy od wieku. Szczera rozmowa z rodzicami i wyrażenie swojego problemu powinno pomóc.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
spokojnie porozmawiać z rodzicami i poprosić aby poszli z Panią/Panem do psychiatry
Wszystko zależy od wieku. Szczera rozmowa z rodzicami i wyrażenie swojego problemu powinno pomóc.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy normalnie porozmawiać i oczywiście udać się na konsultację do psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę najpierw skontaktować się z psychologiem szkolnym, który pomoże w rozmowie z rodzicami.
psychiatra, schizofrenia
Czy objawy mamy wskazują na schizofrenię?
Moja mama ostatnio dziwnie się zachowuje. Obawiam się, że może być to schizofrenia. Gdy mama coś...
19.02.2021
Należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
psychiatra, schizofrenia
Czy schizofrenia jest dziedziczna?
Czy schizofrenia jest dziedziczna? W mojej rodzinie moja ciocia (siostra taty) ma zdiagnozowaną...
28.08.2020
Witam serdecznie. Według niektórych badań naukowych ryzyko zachorowania na schizofrenię w ciągu całego życia wynosi ok. 1 procent w populacji ogólnej . W Pani przypadku jest to ok. 2% według badań statystycznych - czyli tylko o 1 punkt procentowy więcej (z uwagi na wystąpienie choroby u krewnego II stopnia tj. cioci). Czynników zachorowania na tę chorobę jest bardzo wiele - geny natomiast są jednym z nich i można śmiało stwierdzić, iż nie odgrywają decydującej roli w każdym przypadku.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
Witam serdecznie. Według niektórych badań naukowych ryzyko zachorowania na schizofrenię w ciągu całego życia wynosi ok. 1 procent w populacji ogólnej . W Pani przypadku jest to ok. 2% według badań statystycznych - czyli tylko o 1 punkt procentowy więcej (z uwagi na wystąpienie choroby u krewnego II stopnia tj. cioci). Czynników zachorowania na tę chorobę jest bardzo wiele - geny natomiast są jednym z nich i można śmiało stwierdzić, iż nie odgrywają decydującej roli w każdym przypadku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z dostępnych badań wynika, iż schizofrenia występuje częściej u osób, u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby. Nie ma jednak mowy o prostym dziedziczeniu choroby.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Jeżeli w rodzinie występowała taka choroba to szansa na zachorowanie na nią jest nieco większa.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku schizofrenii mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby. Jednak rozwój choroby jest wieloczynnikowy.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czynniki genetyczne mają znaczenie w przenoszeniu podatności zachorowania na schizofrenię i inne zaburzenia psychotyczne. Wyniki badań genetycznych wskazują, że ryzyko zachorowania na schizofrenię zależy od stopnia pokrewieństwa. Ryzyko u krewnych pierwszego stopnia jest wielokrotnie wyższe niż w populacji ogólnej (10% versus1%). Na pewno warto skonsultować się z lekarzem w tym przypadku
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13416 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 77 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 475 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę