1. Artykuły
  2. Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?

Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?

Hormonalne środki antykoncepcyjne cieszą się olbrzymią popularnością. Jednak nie każda kobieta może je stosować ze względu na problemy zdrowotne. By uchronić się przed niechcianą ciążą, wiele Polek decyduje się na niehormonalne środki antykoncepcyjne.

Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać? Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?
Spis treści
Wkładka wewnątrzmaciczna Prezerwatywa dla kobiet Prezerwatywa dla mężczyzn Diafragmy oraz kapturki ze środkiem plemnikobójczym Gąbka dopochwowa

Wkładka wewnątrzmaciczna

 

Jest to niehormonalna metoda antykoncepcyjna dla kobiet, które chcą mieć długotrwałą i odwracalną ochronę przed ciążą. To niewielki przyrząd z plastiku i miedzi, który odpowiednio wykwalifikowany lekarz lub pielęgniarka zamieszcza w macicy. Jako długoterminowa metoda antykoncepcyjna wkładka działa głównie przez uniemożliwienie plemnikom przetrwania w macicy, szyjce lub jajowodach.

 

Ta metoda wymaga dwóch wizyt u ginekologa. Pierwsza związana jest z upewnieniem się, że kobieta może rzeczywiście zastosować ten rodzaj antykoncepcji. Druga wizyta odbywa się w pierwszych dniach menstruacji i polega na włożeniu wkładki do macicy. Metoda ta zapewnia skuteczną ochronę przed niepożądaną ciążą przez około 3 do 10 lat.

 

arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie. Najczęściej popełniane błędy.
arrow Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?
arrow Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?
arrow Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej
arrow Badania profilaktyczne dla kobiet. Co powinnaś wpisać w swój kalendarz?

Prezerwatywa dla kobiet

 

Prezerwatywa żeńska to miękka, lateksowo-poliuretanowa rurka przypominająca balon, którą umieszcza się wewnątrz pochwy i na jej obrzeżach. Uniemożliwia plemnikom przedostanie się do pochwy dzięki nawilżeniu jej ścianek środkiem plemnikobójczym.

 

Wewnętrzny pierścień umieszczony po zamkniętej części prezerwatywy ma na celu jej prawidłowe umieszczenie i utrzymanie w pochwie. Mniej rozpowszechniona niż prezerwatywa męska, jest jednak równie skuteczna w 95%. Należy też pamiętać, że jest to środek jednorazowego użytku.

 

Prezerwatywa dla mężczyzn

 

Prezerwatywa jest mechaniczną metodą antykoncepcyjną. Jeśli jest stosowana prawidłowo, chroni zarówno przed niechcianą ciążą jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ta zamknięta z jednej strony rurka, wykonana z cienkiej gumy lub tworzywa sztucznego, jest wsuwana na penisa przed penetracją i zdejmowana zaraz po wytrysku.

 

Przed założeniem prezerwatywy należy upewnić się, że jest ona w idealnym stanie (data ważności, wodoszczelność, znak jakości) należy też pamiętać, że jest to produkt jednorazowego użytku. Prezerwatywy można kupić bez recepty, w aptekach czy w supermarketach i stacjach benzynowych.

 

Diafragmy oraz kapturki ze środkiem plemnikobójczym

 

Diafragmy oraz kapturki są mechanicznymi metodami antykoncepcyjnymi, stosuje się tylko podczas stosunku seksualnego. Zakładane są wewnątrz pochwy. Zakrywają one szyjkę macicy, blokując dostęp plemnikom do macicy, zaś środek plemnikobójczy zabija plemniki. Diafragmy mają kształt kopuły i wykonane są z cienkiej gumy z elastyczną obwódką.

 

By zwiększyć ich skuteczność, zarówno diafragmy jak i kapturki należy stosować wraz ze środkiem plemnikobójczym. Szacuje się, że prawidłowo zastosowane zapobiegają zajściu w ciążą w około 94% i zależy od tego, na ile dobrze jest dopasowane i czy zostały prawidłowo założone.

 

Gąbka dopochwowa

 

Gąbka dopochwowa stanowi zaporę, która chroni przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych, a dodatkowo nasączona jest płynem plemnikobójczym. Ten środek antykoncepcyjny ma formę okrągłej gąbki o średnicy ok. 5 cm z niewielkim zagłębieniem, do której przytwierdzony jest sznurek ułatwiający późniejsze wyjmowanie.

 

Gąbkę umieszcza się głęboko w pochwie, gdzie pełni rolę bariery utrudniającej wniknięcie plemników do dróg rodnych.  Po prawidłowym umieszczeniu gąbki w pochwie powinna ona być zupełnie niewyczuwalna, a jej usunięcie nie powinno sprawiać problemów.

 

Zastanawiasz się nad stosowaniem antykoncepcji mechanicznej i nie wiesz jaka będzie dla Ciebie odpowiednia? Porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Możesz skorzystać z opcji porady online. Recepta online jest też możliwa do otrzymania bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Kończę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych - czy mogę mieć bóle spowodowane krwawieniem z odstawienia?
Biorę swoje pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych - wzięłam pierwsza tabletkę w dniu rozpoczęcia miesiączki. Została mi ostatnia tabletka aktywna i przechodzę do placebo. Dziś w dniu kiedy mam zażyć ostatnią aktywną tabletkę doskwiera mi ból pleców i delikatne kłucie w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tak.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tak
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jak najbardziej bóle, które Pani opisuję mogą być spowodowane zbliżającym się krwawieniem z odstawienia. W razie nasilenia dolegliwości bądź wystąpienia podobnych objawów należy zgłosić się do ginekologa, który zaleci niezbędne badania celem głębszej diagnostyki.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dzień dobry, bóle mogą być spowodowane zbliżającym się krwawieniem z odstawienia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Najprawdopodobniej dolegliwości odpowiadają zbliżającemu się krwawieniu z odstawienia. W razie nasilających się dolegliwości należy zgłosić się osobiście do ginekologa.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Dolegliwości mogą odpowiadać zbliżającemu się krwawieniu z odstawienia. W razie wątpliwości należy zgłosić się osobiście do ginekologa.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak,jak najbardziej prawdopodobne.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, może być to spowodowane zbliżającym się krwawieniem. Jeśli dolegliwości te są dla Pani uciążliwe proszę omówić to z ginekologiem, który zalecał Pani leczenie i przedyskutować zmianę preparatu lub metody antykoncepcji. Możliwe są metody skutecznej antykoncepcji bez okresowych krwawień.
Nieregularne miesiączki - jak można wyliczyć kiedy pojawi się następny okres?
Mam nieregularne miesiączki i chciałabym zapytać, jak mogę wyliczyć kolejną miesiączkę. Czy istnieje jakiś sposób, który mi w tym pomoże?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku nieregularnych miesiączek warto skonsultować się z ginekologiem-endokrynologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W zależności od stopnia nieregularności przewidzenie terminu kolejnego krwawienia może być trudne lub całkowicie niemożliwe. Proponuję poszerzenie diagnostyki ginekologicznej z uwzględnieniem dalszych badań laboratoryjnych w kierunku zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne oraz badanie usg ginekologiczne
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne i ocenić owulację w usg
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
w tym przypadku wskazana jest wizyta u ginekologa
Jak postąpić w tej sytuacjami z plastrami antykoncepcyjnymi?
Ginekolog przepisał mi plastry antykoncepcyjne - zgodnie z zaleceniami pierwszy założyłam w pierwszym dniu krwawienia, jednakże krwawienie po 2 godz. ustało. Po tygodniu  zmieniłam plastra i wówczas dostałam krwawienia. Czy jeśli będę 3 tygodnie kontynuować plastry i tydzień...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Jak wpłynie to na skuteczność antykoncepcji? 
Biorę tabletki antykoncepcyjne i przez przypadek wzięłam 2 jednego dnia. W jaki sposób kontynuować ich przyjmowanie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Odpowiedź na pytanie zależy od rodzaju preparatu i dnia cyklu kiedy pomylono tabletki. Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Czy w takiej sytuacji powinnam plaster odkleić?
Lekarz przepisał mi plastry antykoncepcyjne. Pierwszy miałam założyć w 1 dzień miesiączki. Rano zaczęłam plamić, więc przykleiłam plaster i niestety krwawienie ustało. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zastosowanie plastra antykoncepcyjnego w pierwszym dniu miesiączki, jak zalecił lekarz, jest standardową praktyką mającą na celu zapewnienie ochrony przed ciążą od początku cyklu. W przypadku, gdy krwawienie ustało po założeniu plastra, nie ma to bezpośredniego wpływu na skuteczność antykoncepcji ani nie wymaga natychmiastowego działania, takiego jak odklejenie plastra. Plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które regulują cykl menstruacyjny i zapobiegają owulacji, co jest kluczowe dla zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej. Czasami początkowe krwawienie może być lżejsze lub z różnych przyczyn ustać, co niekoniecznie musi wskazywać na problem. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie plastra zgodnie z zaleceniami, zmieniając go zgodnie z instrukcją użytkowania - zwykle raz w tygodniu przez trzy tygodnie, po czym następuje tygodniowa przerwa. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowości stosowania plastra antykoncepcyjnego lub obawia się Pani, że może to mieć wpływ na jego efektywność, zalecam skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może udzielić dodatkowych wyjaśnień i zapewnić spokój ducha co do stosowanej metody antykoncepcji. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i otwarta komunikacja z lekarzem są kluczowe dla utrzymania zdrowia i odpowiedniego stosowania antykoncepcji. Czy są jeszcze jakieś pytania lub obawy, które mógłbym pomóc wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy to może znaczyć coś poważnego lub są to skutki uboczne?
Stosuje od prawie roku plastry antykoncepcyjne. Obecnie, jestem tydzień przed dostaniem miesiączki, od wczoraj mam brązowe ciemne plamienia oraz lekki ból brzucha. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Plamienia międzymiesiączkowe oraz lekki ból brzucha mogą być skutkiem ubocznym stosowania plastrów antykoncepcyjnych, szczególnie w pierwszych miesiącach ich używania. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju i mogą pojawiać się w wyniku dostosowania się organizmu do hormonalnej metody antykoncepcyjnej. Jednakże, jeśli plamienia pojawiają się regularnie lub są obfite, warto skonsultować tę sytuację z lekarzem ginekologiem. Czasami może to wymagać zmiany metody antykoncepcyjnej lub dodatkowych badań w celu wykluczenia innych przyczyn, takich jak infekcje czy zaburzenia hormonalne. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne u ginekologa, co pozwoli na monitorowanie skuteczności i tolerancji stosowanej metody antykoncepcyjnej. Czy doświadcza Pani jakichkolwiek innych objawów, które mogłyby budzić Pani niepokój? Zachęcam również do pobierania wymazów bakteriologicznych i mykologicznych, szczególnie jeśli pojawiłyby się dodatkowe objawy, takie jak świąd czy nieprzyjemny zapach, co może wskazywać na obecność infekcji. Dokładna ocena stanu zdrowia i dopasowanie metody antykoncepcyjnej wymaga bezpośredniej konsultacji, dlatego zachęcam do umówienia się na wizytę w gabinecie. Troska o zdrowie reprodukcyjne jest kluczowa dla ogólnego samopoczucia. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy teraz po około 10 latach mogę powrócić do stosowania zastrzyków?
Czy jest możliwy powrót do zastrzyków antykoncepcyjnych? Ostatni raz zastrzyki przyjmowałam 10 lat temu przez 2 lata, po czym musiałam przerwać ich stosowanie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Włączenie antykoncepcji m in. w formie zastrzyków zależne jest od wielu czynników - konieczny jest wywiad i badanie ginekologiczne. - Zalecam konsultację z ginekologiem
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Tak, powrót do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych po przerwie jest możliwy, jednak decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Przy wyborze metody antykoncepcyjnej ważne jest uwzględnienie obecnego stanu zdrowia, stylu życia, potrzeb oraz ewentualnych zmian, które nastąpiły od czasu poprzedniego stosowania tej metody. Na przykład, ważne jest rozważenie, czy w międzyczasie nie pojawiły się nowe przeciwwskazania, takie jak określone problemy zdrowotne, które mogą wykluczać stosowanie hormonalnej antykoncepcji. Zastrzyki antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży, ale, podobnie jak inne metody hormonalne, mogą wiązać się z określonymi skutkami ubocznymi oraz wymagają regularnego, zazwyczaj co 3 miesiące, stosowania. Proszę pamiętać, że regularne wizyty kontrolne i konsultacje z lekarzem pozwalają na monitorowanie reakcji organizmu na stosowaną metodę oraz na bieżąco ocenić jej skuteczność i bezpieczeństwo. Czy od czasu ostatniego stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych pojawiły się u Pani jakieś nowe problemy zdrowotne? Czy ma Pani jakieś obawy związane z powrotem do tej metody antykoncepcji? Zachęcam do umówienia się na wizytę w gabinecie, abyśmy mogli wspólnie omówić najlepszą dla Pani opcję antykoncepcyjną, uwzględniając aktualny stan zdrowia oraz indywidualne potrzeby. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Powinnam odkleić plaster i zacząć brać tabletki? 
Stosuje plastry antykoncepcyjne i do tej pory było wszystko dobrze, zrobiłam ostatnio przerwę na krwawienie z odstawienia i jestem już na 3 plastrze, a krwawienie jest skąpe, występują momentami plamienia. Moja ginekolog mnie zbadała, wyniki dobre badania krwi tak samo, niestety nie mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana metody antykoncepcyjnej z plastrów na tabletki antykoncepcyjne powinna być przemyślana i dokonana w porozumieniu z lekarzem ginekologiem, aby zapewnić ciągłość ochrony antykoncepcyjnej oraz minimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Jeśli Pani ginekolog przepisała tabletki antykoncepcyjne, prawdopodobnie miała na uwadze Pani sytuację oraz doświadczenia z plastrami. Skąpe krwawienie i momentami plamienia mogą być normalną reakcją organizmu na stosowanie antykoncepcji hormonalnej i nie zawsze są powodem do niepokoju. Przed zmianą metody antykoncepcyjnej ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania tabletek oraz zrozumieć, jak przejść z plastrów na tabletki, zachowując ciągłość ochrony. Typowo, zaleca się rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zaraz po zakończeniu cyklu z użyciem plastrów, bez wydłużania przerwy na krwawienie z odstawienia. Jest to kluczowe dla utrzymania optymalnego poziomu ochrony antykoncepcyjnej. Jednakże, ponieważ obecnie nie ma Pani możliwości skonsultować się z Pani ginekologiem, sugeruję poszukać możliwości konsultacji z innym lekarzem ginekologiem lub, jeśli to możliwe, uzyskać poradę poprzez dostępne usługi medyczne online. Takie konsultacje mogą pomóc upewnić się, że zmiana metody antykoncepcyjnej będzie dla Pani bezpieczna i skuteczna. Jeśli jest coś więcej, co budzi Pani niepewność lub chciałaby Pani uzyskać więcej informacji na temat stosowania antykoncepcji, proszę pamiętać, że jestem tutaj, aby pomóc. Zachęcam do umówienia się na wizytę, gdy tylko będzie to możliwe. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy w takiej sytuacji mogę przerwać obecny cykl 3 tygodniowy plastrów i przerwać go w drugim tygodniu, po czym plaster z nowego cyklu nakleić w 1 dniu miesiączki? 
Stosuję plastry antykoncepcyjne od kilku miesięcy. Po ostatniej przerwie 7 dniowej nie nakleiłam plastra od razu, tylko 4 dni później, co jak się dowiedziałam, mogło wystarczyć do wytworzenia komórek jajowych, przez co antykoncepcja nie jest już skuteczna, a przynajmniej nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana schematu stosowania plastrów antykoncepcyjnych bez konsultacji z lekarzem nie jest zalecana, gdyż może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcji i zwiększenia ryzyka nieplanowanej ciąży. W przypadku, gdy plaster został nałożony z opóźnieniem, rzeczywiście istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna nie jest pełna. Jeśli plastry są stosowane niezgodnie z zaleceniami, zawsze warto postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj, w przypadku zapomnienia o nałożeniu plastra, zalecane są dodatkowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy) przez określony czas oraz jak najszybsze wznowienie stosowania plastrów zgodnie z planem. W Pani sytuacji, przerwanie bieżącego cyklu i rozpoczęcie nowego cyklu w pierwszym dniu miesiączki może nie być najlepszym rozwiązaniem bez konsultacji z lekarzem. To lekarz, po dokładnym wywiadzie i ocenie sytuacji, będzie mógł udzielić konkretnych zaleceń, jak postępować w tej nietypowej sytuacji. Mogą być konieczne dodatkowe środki ostrożności, aby zapewnić skuteczną antykoncepcję. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania antykoncepcji są kluczowe dla utrzymania skuteczności metody i ogólnego stanu zdrowia reprodukcyjnego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy powinnam dodatkowo pójść do ginekologa albo się zabezpieczyć?
Od pół roku jestem na plastrach antykoncepcyjnych. Tydzień temu zmieniłam plaster parę godzin później (zamiast rano to wieczorem) i dzień później wystąpiło brązowe plamienie. Trwało przez tydzień i teraz w tygodniu "okresu" wystąpiło normalnie krwawienie. Czy to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opóźnienie w zmianie plastra antykoncepcyjnego może potencjalnie wpływać na jego skuteczność, zwłaszcza jeśli opóźnienie jest dłuższe niż kilka godzin, co jest określone w instrukcji danego produktu. W Pani przypadku zmiana plastra została przeprowadzona kilka godzin później, co może być uznane za niewielkie opóźnienie. Jednak każde odstępstwo od regularnego schematu stosowania antykoncepcji może zwiększać ryzyko nieplanowanej ciąży. Brązowe plamienie, które wystąpiło dzień po zmianie plastra, może być wynikiem właśnie tej niewielkiej zmiany w schemacie stosowania antykoncepcji. Takie plamienie może pojawić się jako odpowiedź organizmu na niewielkie wahania w stężeniu hormonów. Jeśli plamienie ustąpiło i wystąpiło normalne krwawienie w tygodniu przerwy od plastra, to jest to dobry znak, ale nie gwarantuje pełnej skuteczności antykoncepcji. Aby mieć pewność, że antykoncepcja jest nadal skuteczna, warto rozważyć dodatkowe środki zabezpieczające (np. prezerwatywy) przynajmniej przez okres jednego pełnego cyklu stosowania plastrów po tym opóźnieniu. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności stosowanej antykoncepcji lub doświadcza Pani niepokojących objawów, zawsze warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz może udzielić bardziej szczegółowych informacji i zaleceń, biorąc pod uwagę Pani indywidualną sytuację, historię stosowania antykoncepcji oraz ogólny stan zdrowia. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa są ważnym elementem dbania o zdrowie reprodukcyjne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy jest możliwość, aby to było krwawienie nieszkodliwe?
Od paru lat stosuje antykoncepcję (ringi), w zeszłym tygodniu miałam miesięczne, a w czwartek zaaplikowałam nowy system dopochwowy. Dziś rano dostałam obfite krwawienie. Dużo większe niż przy każdej mojej miesiączce. Przechodzę obecnie zapalenie krtani i biorę sterydy wziewne, ale to chyba nie...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obfite krwawienie, które wystąpiło po zaaplikowaniu nowego krążka antykoncepcyjnego, może budzić niepokój, ale niekoniecznie oznacza, że ring nie działa prawidłowo. W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji, takiej jak krążki dopochwowe, możliwe jest wystąpienie tzw. krwawienia przełomowego. Jest to krwawienie poza okresem miesiączki i może być spowodowane adaptacją organizmu do hormonów zawartych w krążku, szczególnie jeśli jest to nowy rodzaj antykoncepcji lub po dłuższej przerwie w stosowaniu. Jeśli w poprzednim cyklu doszło do zapomnienia o krążku lub nie został on zaaplikowany na czas, może to wpłynąć na stabilność cyklu i spowodować nieregularne krwawienie. Pewne leki, w tym niektóre sterydy czy antybiotyki, mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże, sterydy wziewne zazwyczaj nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. Obfite krwawienie może być też objawem innych stanów, takich jak zaburzenia hormonalne, infekcje, polipy, mięśniaki czy inne problemy ginekologiczne. Ponieważ krwawienie jest obfite i różni się od Pani typowych miesiączek, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli krwawienie się utrzymuje, jest bardzo obfite lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Lekarz może zalecić odpowiednie badania, na przykład USG narządów miednicy mniejszej, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że ring antykoncepcyjny jest odpowiednio zaaplikowany i działa prawidłowo. W międzyczasie warto monitorować krwawienie oraz inne objawy i zanotować wszelkie niezwykłości, które mogą być pomocne podczas wizyty u lekarza. Proszę dbać o siebie i nie zwlekać z konsultacją medyczną, jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy.
Czy krążek będzie skuteczny jeśli faktycznie założyłam go pierwszy raz dzień przed pierwszym dniem cyklu?
W dniu wczorajszym założyłam swój pierwszy krążek antykoncepcyjny, gdyż dostałam brązowych plamień. Od dziś mam właściwe krwawienie, właśnie doczytałam, że plamienie nie jest uznawane za pierwszy dzień cyklu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zasadniczo, zaleca się rozpoczęcie stosowania krążka antykoncepcyjnego w pierwszy dzień naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszy dzień prawdziwego krwawienia, a nie w dniu, kiedy pojawiają się jedynie plamienia. Jest to zalecenie mające na celu zapewnienie optymalnej skuteczności antykoncepcji od samego początku stosowania. Jeśli założyła Pani krążek w dniu, w którym pojawiły się tylko plamienia, a następnie wystąpiło właściwe krwawienie, istnieje ryzyko, że pełna ochrona antykoncepcyjna może nie być jeszcze zapewniona. W takiej sytuacji, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony przed ciążą, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni stosowania krążka. Jednakże, każda sytuacja jest indywidualna, a zalecenia mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku i rodzaju stosowanego krążka antykoncepcyjnego. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby uzyskać dokładne instrukcje dotyczące Pani sytuacji. Lekarz może dostarczyć szczegółowych informacji dotyczących stosowania krążka antykoncepcyjnego i doradzić, co robić w przypadku niepewności co do właściwego dnia rozpoczęcia stosowania. Proszę pamiętać, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla bezpiecznego stosowania wszelkich metod antykoncepcyjnych i ogólnego monitorowania stanu zdrowia.
Czy jest to rzeczą normalną podczas przyjmowania antykoncepcji?
Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, wczoraj wzięłam pierwszą tabletkę placebo i dzisiaj pojawiło się plamienie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który wypisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, plamienie podczas przyjmowania tabletek placebo w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zjawiskiem normalnym i oczekiwanym. Tabletki placebo są częścią większości standardowych schematów antykoncepcyjnych i są stosowane, aby utrzymać rutynę codziennego przyjmowania tabletki, ale nie zawierają hormonów. Podczas dni, w których Pani przyjmuje tabletki placebo, poziom hormonów w organizmie spada, co prowadzi do tzw. krwawienia z odstawienia. To krwawienie jest odpowiednikiem miesiączki, choć zazwyczaj jest lżejsze niż normalna miesiączka. Pojawienie się plamienia lub krwawienia w tym czasie jest więc zupełnie normalne i wskazuje na to, że ciało reaguje na zmianę stężenia hormonów. Jeśli jest to Pani pierwszy cykl przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, organizm może potrzebować trochę czasu na adaptację do nowego stężenia hormonów. W niektórych przypadkach, w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji, mogą wystąpić nieregularne krwawienia lub plamienia także poza okresem placebo. Jeśli plamienia są obfite lub występują również w innych fazach cyklu, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że wybrana metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla Pani potrzeb i stanu zdrowia. Pamiętaj Pani, że regularne konsultacje ginekologiczne są ważne dla monitorowania zdrowia i ewentualnego dostosowania metody antykoncepcyjnej.
Czy powinnam szybko udać się do lekarza?
Mam problem i nie do końca wiem, co z nim zrobić. Używałam krążków antykoncepcyjnych od 7 tygodnia po porodzie bez przerwy na miesiączkę tak zalecił lekarz. Po 4 miesiącach zrobiłam tygodniową przerwę, aby dostać miesiączkę. Po 7 dniach założyłam nowy system i po 2 dniach dostałam bardzo...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, silny ból w klatce piersiowej po założeniu nowego krążka antykoncepcyjnego i obfite krwawienie po jego usunięciu to objawy, które wymagają szybkiej konsultacji medycznej. Ból w klatce piersiowej może być sygnałem różnych stanów zdrowotnych, niektóre z nich mogą być poważne, zwłaszcza w kontekście stosowania antykoncepcji hormonalnej, która wiąże się z pewnym ryzykiem zwiększenia skłonności do powstawania zakrzepów krwi. Choć obfite krwawienie po usunięciu krążka może być reakcją organizmu na zmianę stężenia hormonów, każde nietypowe lub obfite krwawienie wymaga oceny medycznej. Nie czekając na regularnie zaplanowaną wizytę u ginekologa, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na izbę przyjęć, jeśli objawy nasilą się lub pojawią się dodatkowe niepokojące symptomy, takie jak zawroty głowy, zwiększone zmęczenie, duszności, czy objawy wskazujące na możliwe zakrzepice. W sytuacji, gdy obawia się Pani o swoje zdrowie, a termin wizyty u specjalisty jest odległy, możliwe jest również skorzystanie z porady lekarskiej w ramach wizyty prywatnej lub telemedycznej, co może przyspieszyć uzyskanie profesjonalnej porady i niezbędnych badań. Proszę pamiętać, że dbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo jest priorytetem, a szybka reakcja na alarmujące objawy pozwala na wczesne wykrycie i leczenie potencjalnych problemów zdrowotnych.
Czy już na tym etapie warto stosować dodatkową ochronę typu prezerwatywa?
Czy jeśli zostały mi 3 tabletki do końca blistra tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, a po tych tabletkach odstawiam całkiem antykoncepcję hormonalną to. Czy do momentu ostatniej tabletki skuteczność jest zachowana nawet jeśli kolejnego dnia nie przyjmę już kolejnej tabletki? Czy można...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do czasu stosowania antykoncepcji ochrona jest zachowana.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami, skuteczność antykoncepcji jest zachowana do końca bieżącego cyklu, czyli do momentu przyjęcia ostatniej tabletki z blistra. Oznacza to, że teoretycznie, ochrona przed ciążą jest zapewniona do ostatniej tabletki w opakowaniu, nawet jeśli nie planuje Pani rozpocząć nowego opakowania po zakończeniu bieżącego cyklu. Jednak, po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, organizm zacznie stopniowo wracać do naturalnego cyklu, a skuteczność antykoncepcyjna nie będzie już zapewniona. Odpowiedź organizmu na zaprzestanie przyjmowania hormonów jest bardzo indywidualna i trudno przewidzieć, kiedy dokładnie owulacja i możliwość zajścia w ciążę ponownie się pojawią. U niektórych kobiet cykl wraca do normy niemal natychmiast, u innych może to zająć kilka tygodni lub miesięcy. Z tego względu, jeśli planuje Pani zakończyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i nie chce Pani zajść w ciążę, zaleca się rozpoczęcie stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy, już pod koniec cyklu przyjmowania tabletek. To zapewni dodatkową ochronę w okresie przejściowym, kiedy organizm dostosowuje się do zmian po zaprzestaniu przyjmowania hormonów. W sytuacji, gdy ma Pani wątpliwości lub potrzebuje Pani bardziej spersonalizowanych zaleceń, zdecydowanie warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz może dostarczyć więcej informacji i pomóc w wyborze najodpowiedniejszej metody antykoncepcji po zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Proszę pamiętać, że indywidualna konsultacja medyczna jest najlepszym sposobem na uzyskanie wiarygodnych i bezpiecznych informacji dotyczących zdrowia i antykoncepcji.
Czy ten rodzaj antykoncepcji jest bezpieczny?
Czy ladycomp komputerek wyliczanych dni płodnych i niepłodnych działa jako środek pewnej antykoncepcji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W sprawie skuteczności i bezpieczeństwa metody należy skontaktować się z dystrybutorem urządzenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Ladycomp, czyli komputer monitorujący cykl, jest jednym z metod planowania rodziny, który opiera się na naturalnych zmianach zachodzących w cyklu miesiączkowym kobiety. Urządzenie to mierzy codziennie temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu i na podstawie tych danych oraz algorytmu wylicza dni płodne i niepłodne w cyklu. Warto jednak zwrócić uwagę, że skuteczność tej metody, podobnie jak innych metod naturalnych planowania rodziny, może być niższa niż w przypadku metod antykoncepcyjnych opartych na hormonach (np. pigułki antykoncepcyjne, plastry, wkładki wewnątrzmaciczne). Skuteczność komputerów cyklu, takich jak Ladycomp, może się różnić, ale zwykle jest ona niższa niż skuteczność metody antykoncepcyjnej opartej na hormonach. Kluczowe dla skuteczności metody naturalnej jest ścisłe i dokładne stosowanie się do wytycznych, czyli codzienne mierzenie temperatury i unikanie stosunków seksualnych lub stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych (np. prezerwatyw) w dni uznane przez urządzenie za płodne. Należy pamiętać, że cykle miesiączkowe mogą być nieregularne z wielu przyczyn (stres, choroba, zmiany stylu życia), co może wpłynąć na dokładność prognozowania dni płodnych i niepłodnych. Jeśli rozważa Pani wykorzystanie Ladycomp lub innego komputera cyklu jako metody antykoncepcyjnej, warto skonsultować tę decyzję z lekarzem ginekologiem. Lekarz może pomóc ocenić, czy ta metoda będzie odpowiednia dla Pani indywidualnej sytuacji, a także może omówić z Panią potencjalne ryzyko oraz inne dostępne metody antykoncepcji. Proszę pamiętać, że wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dokonany po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw oraz po konsultacji z lekarzem, który zna Pani historię zdrowia.
Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?
Używam plastrów antykoncepcyjnych od ok roku. Tydzień temu (we wtorek) przez nieuwagę i zwyczajną pomyłkę odkleiłam plaster o tydzień za wcześnie. Normalnie wystąpiło krwawienie. Zorientowałam się dopiero teraz (we wtorek) po naklejeniu kolejnego plastra. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W sytuacji, gdy doszło do nieprawidłowości w stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby zminimalizować ryzyko nieplanowanej ciąży oraz utrzymać właściwe działanie antykoncepcji. Skoro przez pomyłkę zdjęła Pani plaster tydzień za wcześnie i doszło do krwawienia, a następnie po tygodniu przerwy przykleiła Pani nowy plaster, procedura przypomina standardową przerwę w stosowaniu plastrów. Jednak w tej sytuacji istnieje zwiększone ryzyko ciąży ze względu na przedłużoną 7-dniową przerwę między cyklami. Proszę kontynuować stosowanie plastrów zgodnie z planem, ale należy pamiętać o dodatkowych środkach ochrony (takich jak prezerwatywy) przez co najmniej 7 dni od momentu przyklejenia nowego plastra. Jest to ważne, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem ciąży. Ponadto, jeśli miała Pani stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia w okresie przerwy lub krótko po niej, istnieje ryzyko ciąży. W takim przypadku, proszę rozważyć skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, jeśli od stosunku nie minęło więcej niż 72-120 godzin (w zależności od rodzaju antykoncepcji awaryjnej). Ponieważ interpretacja sytuacji może wymagać bardziej szczegółowej analizy, zachęcam do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Lekarz po dokładnym wywiadzie i ewentualnych badaniach będzie mógł dostosować dalsze zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji. Proszę pamiętać, aby dbać o regularność stosowania antykoncepcji i w razie wątpliwości zawsze konsultować się ze specjalistą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę