1. Artykuły
  2. Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie

Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie

Ile razy wracasz, by sprawdzić, czy wyłączyłaś żelazko? A może trzykrotnie obracasz się przez ramię, bo tylko tak potrafisz uspokoić myśli? Twoją głowę zajmują rozmyślania, których się wstydzisz, ale nieustannie do nich wracasz? Uważaj - możesz cierpieć na nerwicę natręctw.

Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie
Spis treści
Czym jest choroba natręctw? Natrętne myśli Zachowania kompulsywne Genetyka, zmiany w mózgu czy biochemia? Przyczyny zaburzeń Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Kogo dotykają najczęściej? Kiedy szukać pomocy? Leczenie nerwicy natręctw

Czym jest choroba natręctw?

 

Być może zachowanie głównego bohatera „Dnia świra” mogło nas śmieszyć albo dziwić, jednak lekarz psychiatra nie widziałby w nim nic komicznego, skupiłby się raczej na diagnozie choroby natręctw. Czym ona jest wyjaśnia ekspert, specjalista psychiatrii Jacek Koprowicz:

 

Prawidłowo nazywamy to zaburzeniami obsesyjno – kompulsyjnymi (ZOK) czyli w skrócie nerwicą natręctw (NN). Zaburzenia te mieszczą się w dużym worku różnych zaburzeń nerwicowych obok np. zaburzeń lękowych, zaburzeń związanych z przeżyciem wielkiej traumy, czy zaburzeń występujących pod postacią somatyczną.

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Natrętne myśli

 

Dla nerwicy natręctw charakterystyczne są obsesyjne myśli sprawiające cierpienie pacjentowi:

 

Natrętne myśli czyli obsesje - stąd nazwa pierwszego członu ZOK - to myśli, ale też wyobrażenia, rozważania, impulsy czy idee, które występują u pacjenta natrętnie, ciągle powracają, dotyczą często tych samych lub bardzo podobnych treści - wyjaśnia lekarz psychiatra.

 

Dlaczego wprowadzają one taki dyskomfort w życie pacjenta? Odpowiedź eksperta jest jednoznaczna: są po prostu nieprzyjemne:

 

Prawie zawsze chory z nerwicą natręctw przeżywa swoje obsesje z uczuciem przykrości, zniesmaczenia czy zawstydzenia. Wszystko dlatego, że obejmują one treści albo wulgarne, albo agresywne, albo obsceniczne.

 

Zachowania kompulsywne

 

Trzykrotnie umyłam dłonie, torebka założona na lewe ramię, najpierw ubrałam prawego buta, potem lewego znacie to? To, przykład zachowań kompulsywnych, przez które rozumiemy zachowania przymusowe:

 

Zachowania kompulsywne to po prostu nawracające przymusowe zachowania zwane kompulsjami, stąd nazwa drugiego członu ZOK. Mają one charakter przymusowych pojedynczych czynności, które czasem muszą być wykonywane określoną ilość razy na przykład dwukrotne włączenie i wyłączenie światła w łazience, zawsze, gdy ją się mija, czy wręcz całych rytuałów, polegających na wykonywaniu ciągu czynności w określonej kolejności - wyjaśnia lekarz psychiatra Jacek Koprowicz.

 

Często skutecznie utrudniają one życie pacjentowi, dezorganizując jego obowiązki i relacje społeczne:

 

Niewykonanie ich prawidłowo lub samo wrażenie niewłaściwego wykonania, bądź przerwanie przez kogoś obliguje, no powtórzenia wszystkich czynności od początku - dodaje specjalista.

 

Genetyka, zmiany w mózgu czy biochemia? Przyczyny zaburzeń

 

Do dzisiaj nie można jednoznacznie wskazać co jest przyczyną zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Lekarze wskazują, że może to być zarówno podatność genetyczna, skutek stanów zapalnych w obszarze mózgowia czy zaburzenia biochemiczne:

 

Na chwilę obecną wymienia się kilka grup powodów doprowadzających do ZOK. Mówi się o podatności na podłożu genetycznym; zmianach anatomicznych w pewnych obszarach mózgu i związanych z tym zmienionym funkcjonowaniem struktur (płaty czołowe, jądra podkorowe, układ limbiczny, zakręt obręczy); stany zapalne mózgu; czy wreszcie zaburzeniach funkcjonowania układu serotoninergicznego - jasno tłumaczy psychiatra.

 

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Kogo dotykają najczęściej?

 

Trudno wskazać charakterystyczne cechy osób narażonych w szczególny sposób na ryzyko zaburzenia:

 

W ZOK panuje równouprawnienie, płeć nie ma znaczenia dla tej choroby. Najwięcej nowych przypadków pojawia się natomiast w okresie młodzieńczym - dorastania - relacjonuje ekspert - psychiatra.

 

Wszystkich ich zaś łączy ogromne cierpienie i niemoc wynikające z borykania się ze skutkami tej psychopatologii. Doktor Jacek Koprowicz tłumaczy w jakiej sytuacji się znajdują:

 

Pacjenci często mają poczucie bezsensowności swoich zachowań, lub próbują uciekać od natrętnie nawracających myśli, to jest to nieskuteczne i wiąże się z poczuciem frustracji lub przykrości, ale przede wszystkim z narastającym niepokojem i silnym lękiem. W przypadku kompulsji wykonanie danej czynności czy rytuału daje chwilową ulgę, ale za jakiś czas potrzeba wykonania powraca i próba oporu, czy opóźnienia tych czynności  wywołuje dyskomfort uniemożliwiający wykonanie już jakiejkolwiek innej czynności życia codziennego.

 

Kiedy szukać pomocy?

 

Objawy zaburzenia są tak charakterystyczne i tak męczące, że ani pacjent, ani jego najbliżsi nie mają wątpliwości, że konieczna jest specjalistyczna pomoc:

 

Jeśli czynności wykraczają poza zakres normalnych zachowań i w dodatku zaczynają utrudniać normalne codzienne funkcjonowanie, to bez wątpienia jest to sygnał aby udać się do psychiatry - apeluje specjalista.

 

Jeśli pacjent zmaga się z natrętnymi myślami może chcieć to ukryć:

 

Trudniej jest z myślami natrętnymi, bo tego rodzina czy znajomi nie muszą dostrzec, albo dostrzegą bardzo późno. Świadomość pacjenta, że ciągłe rozmyślanie o jednej i tej samej sprawie, która zaprząta głowę i uniemożliwia normalne życie, jest podstawą decyzji o wizycie u psychiatry.

 

Leczenie nerwicy natręctw

 

Niestety leczenie nie jest ani proste, ani szybkie:

Jeśli objawy ZOK nie są zbyt mocno nasilone, czasem wystarczy terapia psychologiczna. Preferowana jest tu terapia poznawczo – behawioralna. W innych przypadkach powinno się łączyć farmakoterapię i psychoterapię.

Jaki jest cel stosowania środków farmaceutycznych, a jaki psychoterapii?

 

Farmakoterapia ma niwelować objawy chorobowe i korygować zaburzenia funkcjonowania mózgu. Psychoterapia ma uczyć pokonywania różnych pojawiających się objawów, z lękiem na czele. Ponadto ma uczyć powrotu do normalnego życia i funkcjonowania - konkluduje lekarz specjalista psychiatrii Jacek Koprowicz.

Jacek Koprowicz psychiatra 5.00 / 57 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Specjalista psychiatrii, naczelny psychiatra CSK MSWiA w Warszawie. Diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 16 r.ż. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w oddziałach psychiatrycznych i przyszpitalnych Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz Poradniach Leczenia Uzależnień. Pełnił funkcję kierownika Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, które współtworzył. Aktualnie jest kierownikiem Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Ponadto pracuje w Przychodni Konsultacyjno-Medycznej Akogo med należącej do Fundacji Ewy Błaszczyk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Problemy zdrowotne, które utrudniają normalne funkcjonowanie.
Mam pewne problemy zdrowotne od dłuższego czasu — mianowicie w 2021 roku na jesień jakoś zauważyłem powiększone węzły chłonne na szyi, udałem się do lekarza, gdzie stwierdził infekcje górnych dróg oddechowych, bo również powiększone migdałki, z czasem gardło przestało...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy przy takim ciśnieniu 122/90 puls 140 można dostać zawału serca? 
Od kiedy miałam takie ciśnienie, strasznie czuję się osłabiona, zmęczona, mam duszności. Mam nerwicę lekową i nie wiem, czy się mam martwić, czy nie. Mam 22 lata.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy leki na wątrobę mogą wpływać na leczenie nerwicy?
Od kilku lat leczę się na nerwicę, lecz leki psychotropowe na mnie nie działają i przynoszą szereg skutków ubocznych. Nerwica objawia się mrowieniem w okolicach wątroby, ale dziwne jest to, że ulgi nie przynoszą mi leki przeciwlękowe, a np. ostatnio przepisany lek na wątrobę. Po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Nawracający pisk w uszach po zapaleniu marihuany.
Od 3 miesięcy cierpię na dziwne schorzenie. 2 lata paliłem marihuanę i pewnego razu po zapaleniu zaczęła mnie mocno boleć głowa w okolicach skroni (czułem tętno w głowie i pisk w uszach). Gdy przestała działać to dolegliwości się zmniejszyły, ale nadal występują. Cały czas słyszę pisk w głowie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić specjalistę.
Czy niski puls i pobudzenia nadkomorowe serca w nerwicy są groźne?
Mam 33 lat - na nerwicę cierpię od 3 lat. Puls w nocy jest najniższy. W ciągu dnia czasem do 50ud/min. W trakcie wysiłku fizycznego nie odczuwam żadnych przykrych dolegliwości. Ogólnie czuję się dobrze. Niepokoją mnie niski puls i skurcze dodatkowe, bo są bardzo nieprzyjemne i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Problemy z oddychaniem - czy mogą być spowodowane flegmą po refluksie?
Czy problemy z oddychaniem mogą być spowodowane flegmą, która pochodzi od refluksu, a on z kolei bierze się z nerwicy lękowej/zespołu lęku uogólnionego? Podejrzewam, że moje problemy z oddychaniem biorą się z nerwicy, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy nie biorą się one...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy nerwica może powodować problemy z oddychaniem?
Odczuwam problemy z oddychaniem w nerwicy lękowej/zespole lęku uogólnionego tak jakby coś stało mi na przeszkodzie w nosie i gardle. Czy w takim razie to rzeczywiście może być od nerwicy? Byłam badana przez 2 laryngologów na NFZ i stwierdzili, że nic w moich drogach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy nerwicę należy leczyć tylko farmakologicznie?
Czy jest jakiś inny sposób na nerwicę i zaburzenia lękowe niż tabletki antydepresyjne?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dodatkowo wskazana jest psychoterapia.
Czy mdłości i bóle w klatce piersiowej oraz głowie mogą być spowodowane nerwicą?
Od miesiąca mam mdłości i nadmiar śliny w ustach, robi mi się słabo, poza tym mam bóle w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy. Lekarz zrobił mi badania krwi i moczu, ekg, holter, wysiłkowe, ale wszystkie wyszły w normie. Dodam, że od ponad 10 lat leczę się na nerwicę....
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane dalsze badania diagnostyczne, np. usg jamy brzusznej, gastroskopia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna,
Podwyższony puls - czy może być związany z nerwicą lękową?
Czy choroba o nazwie nerwica lękowa/zaburzenie lękowe uogólnione/zespół lęku uogólnionego może dawać taki objaw jak podwyższony puls, nawet jeśli dotąd takiego objawu nie dawała? Czy to znaczy, że ta choroba się rozwija?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nerwica lękowa może wywoływać objawy somatyczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Nerwica lękowa może wywoływać takie objawy
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Objawy takie jak podwyższony puls mogą wiązać się z już rozpoznanymi zaburzeniami lękowymi, ale mogą też stanowić objawy innych chorób. Proponuję zasięgnąć porady lekarza, który poszerzy diagnostykę w pierwszej kolejności o badanie lekarskie, a następnie badania laboratoryjne.
Wpływ nerwicy lękowej na pojawianie się refluksu.
Czy nerwica lękowa/zaburzenie lękowe uogólnione/zespół lęku uogólnionego może powodować refluks?
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Stany nerwicowe mogą powodować nasilanie objawów związanych z refluksem. Umiejętność radzenia sobie ze stresem będzie odgrywało dużą rolę. Zachęcam do relaksacji oraz do aktywności fizycznej na powietrzu np. spacery. Warto jednak pamiętać, że refluks może mieć różne przyczyny, w tym zaburzenia anatomiczne, otyłość, palenie papierosów i niezdrowe nawyki żywieniowe. Dlatego też, jeśli masz objawy refluksu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia oraz z dietetykiem w celu analizy dotychczasowego żywienia i stylu życia. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Czy problemy z jelitami oraz zmiany w ich obrębie mogą być objawem nerwicy?
W kolonoskopii widoczne były zmiany, które zniknęły samoistnie po kilku dniach. Wszystkie badania, które robiłem nic nie wykazały
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Kłopoty z snem
Witam. Mój partner od jakiegoś czasu nie może spać w nocy. Zrywa się z łóżka, ma bezdech i cały czas jest mu gorąco. Otwarte wszędzie okna nic nie dają. Jestem przerażona, ponieważ mam często wrażenie w nocy, że mój partner przestał oddychać. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest diagnostyka-najlepiej udać się do lek. Rodz., który przeprowadzi badanie fizykalne, wykona ekg, zleci bad. Lab., a także skieruje na niezbędne konsultacje (pulmonologiczna, laryngologiczna).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Tam wykonają Panu badania dodatkowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja internistyczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego i kardiologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności skonsultować się proszę z lekarzem rodzinnym, który w oparciu o zgłaszane dolegliwości rozpocznie diagnostykę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie