Łuszczyca jest stosunkowo często występującym schorzeniem dermatologicznym, które jest nieestetyczne, ale nie zaraźliwe. Objawia się w postaci czerwonych plam na skórze pokrytych łuskami. Kilka metod leczenia może złagodzić objawy choroby, ale żadna z nich nie może wyleczyć jej definitywnie.
Łuszczyca jest stosunkowo często występującą zapalną chorobą skóry. Może dotyczyć obu płci i wystąpić w każdym wieku. Najczęstsza postać choroby (łuszczyca plackowata) charakteryzuje się czerwonymi plamami pokrytymi łuskami (małymi białymi plamami, które są mniej lub bardziej gęsto przylegające do siebie).
W zależności od rozległości i nasilenia zmian chorobowych, łuszczyca może być mniej lub bardziej uciążliwa. Na ujawnienie objawów choroby mają wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.
Łuszczyca nie jest ani zakaźna ani niebezpieczna, ale może być nieestetyczna, nieprzyjemna i uciążliwa dla osoby chorującej i otoczenia. Osoba borykająca się z łuszczycą może czuć się bardzo niekomfortowo w sytuacjach wymagających kontaktu z innymi ludźmi i czuć się gorzej w swoim ciele.
Choroba ta może więc wpływać na emocje danej osoby i jej poczucie własnej wartości. Przydatna w takich momentach jest psychoterapia, która uczy akceptacji względem własnego ciała i wyglądu.
Istnieją różne formy tego schorzenia:
To schorzenie dermatologiczne może przybierać poważne formy:
Łuszczyca jest spowodowana przewlekłym stanem zapalnym skóry: jest konsekwencją przyspieszonej odnowy komórek naskórka, której towarzyszy reakcja zapalna.
Najczęściej jest to dysfunkcja układu odpornościowego: organizm wytwarza nieprawidłową reakcję samoobrony przeciwko komórkom skóry, które odnawiają się zbyt szybko, powodując nagromadzenie martwego naskórka w postaci bardzo drażniących, czerwonych plam.
Czynniki środowiskowe, które wpływają na rozwój łuszczycy:
Łuszczyca objawia się jako okrągłe lub owalne czerwone plamy o wyraźnych konturach, pokryte wieloma grubymi i szerokimi łuskami. Plamy te mogą być:
Zmiany lokalizują się najczęściej w miejscach tarcia (łokcie, kolana, przedramiona, dolna część pleców), na skórze głowy i jej obwodzie oraz w okolicy pępka.
W zależności od rodzaju łuszczycy możliwe są inne lokalizacje: paznokcie, dłonie, podeszwy stóp, błony śluzowe narządów płciowych. W 30-60% przypadków chorzy skarżą się na świąd.
Przebieg choroby zależy od jej umiejscowienia i wielkości zmian. Kiedy osoba dotknięta łuszczycą delikatnie się drapie, następuje proces wybielania, następnie, jeśli drapanie trwa nadal, łuski odpadają i pojawia się czerwona powierzchnia skóry.
Warto zastosować się do kilku wskazówek, aby uniknąć pojawienia się łuszczycy:
W przypadku pojawienia się zmian skórnych konieczna jest konsultacja lekarska i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Jeżeli nie masz możliwości porozmawiać z dermatologiem w jego gabinecie, skorzystaj z opcji porady online. Zarejestruj się i wyślij zdjęcie zmienionego chorobowo miejsca, a konsultację wraz z e-Receptą otrzymasz bez wychodzenia z domu.
Wypełnij formularz e recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej online.
e-Recepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!