1. Artykuły
  2. Hemoroidy – objawy, diagnozowanie, leczenie

Hemoroidy – objawy, diagnozowanie, leczenie

Hemoroidy to dla wielu osób wstydliwy problem, choć jak pokazują statystyki, jest on naprawdę częsty. Szacuje się, że może cierpieć na nie co druga dorosła osoba, przy czym ryzyko zachorowania rośnie przede wszystkim wraz z wiekiem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby zapobiegania hemoroidom oraz radzenia sobie z nimi, gdy już się pojawią.

Hemoroidy – objawy, diagnozowanie, leczenie Hemoroidy – objawy, diagnozowanie, leczenie
Spis treści
Czym są hemoroidy? Objawy hemoroidów Jakie są przyczyny hemoroidów? Hemoroidy w ciąży Rozpoznanie hemoroidów Leczenie hemoroidów Inne metody leczenia hemoroidów

Czym są hemoroidy?

 

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, które stanowią strukturalną część odbytu i kontrolują proces wydalania. Jednak gdy guzki krwawnicze rozciągają się ponad miarę oraz wypełniają krwią, wówczas stanowią poważny problem, utrudniający nie tylko korzystanie z toalety, ale i objawiający się dyskomfortem w codziennym życiu. Wówczas osoba doświadcza takich objawów jak swędzenie, pieczenie czy ból, zaś w stolcu może dodatkowo pojawiać się krew.

 

arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Movember. Czy mężczyźni chcą badać swoje jądra?
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
arrow Badanie per rectum – wskazówki dotyczące badania
arrow Kiła - objawy, przyczyny i sposób leczenia

Objawy hemoroidów

 

Objawy hemoroidów uzależnione są od tego, gdzie są one zlokalizowane. Mówi się bowiem o hemoroidach zewnętrznych oraz wewnętrznych, przy czym tych ostatnich nie można zobaczyć i dość rzadko powodują one większy dyskomfort. Do ich uszkodzenia dochodzi jednak zazwyczaj podczas wypróżniania i wówczas najczęściej widoczna jest krew w stolcu.

 

Bardziej problematyczne są hemoroidy zewnętrzne, które swędzą i pieką, a w skrajnych przypadkach mogą utrudniać siedzenie czy chodzenie. Pacjent boryka się też z odczuciem niepełnego wypróżnienia, co wiąże się z dodatkowym dyskomfortem oraz koniecznością częstszych wizyt w toalecie.

 

Jakie są przyczyny hemoroidów?

 

Przyczyny hemoroidów są różne, przy czym warto zwrócić uwagę na to, że problem ten zazwyczaj pojawia się wśród mieszkańców obywateli krajów wysoko uprzemysłowionych. Wynika to m.in. ze zbyt małej ilości spożywanego błonnika, który ułatwia wypróżnianie oraz zapobiega zaparciom.

 

Inną przyczyną guzków krwawniczych jest silne parcie na stolec i również może mieć to związek ze spożywaniem zbyt małych ilości pokarmów bogatych w błonnik. Wskazuje się też na tryb życia i to zarówno ze zbyt długim czasem stania, jak i długim czasem siedzenia w jednej pozycji.

 

Pozostałe przyczyny powstawania bolesnych guzków krwawniczych to:

 

 

Hemoroidy w ciąży

 

Częstym problemem z którym boryka się wiele kobiet są również hemoroidy w ciąży. Przyczyną jest m.in. ucisk macicy na żyły znajdujące się w miednicy i jamie brzusznej, a także częste zaparcia. Przyczyną są też zmiany hormonalne, w tym przede wszystkim wyższe stężenie progesteronu.

 

Jeśli problem jest szczególnie uciążliwy, można poprosić o pomoc ginekologa online, który wskaże bezpieczne maści na hemoroidy lub inne środki dedykowane kobietom w ciąży. Konsultacja jest w tym przypadku bardzo istotna, gdyż takie preparaty, często kupowane bez recepty, mogą zawierać składniki niezalecane dla kobiet w ciąży.

 

Zapobieganie ich powstawaniu w tym okresie to nie tylko odpowiednio zbilansowania dieta bogata w warzywa i owoce, ale również spożywanie dużych ilości płynów, najlepiej około 2 litrów na dzień. Dodatkowo zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną (polecane spacery), a także dokładniejszą higienę okolic odbytu. Niewskazane jest też zbyt długie korzystanie z toalety oraz parcie na stolec.

 

Rozpoznanie hemoroidów

 

Objawy hemoroidów są dość charakterystyczne, pacjent powinien więc szybko zareagować na niepokojące symptomy, bowiem im wcześniejsze wykrycie problemu, tym większa szansa na wyleczenie.

 

W diagnostyce hemoroidów pomaga proktolog, czyli lekarz zajmujący się chorobami odbytu. Na szczęście wizyta w jego gabinecie nie jest już tak krępująca jak dawniej, bowiem pacjent badany jest w wygodnej pozycji leżącej, zaś samo badanie per rectum trwa zaledwie kilka minut.

 

Podstawą jest też wywiad z pacjentem, przy czym we wczesnym stadium można skorzystać z porady lekarskiej online poprzez platformę haloDoctor.pl. Taka konsultacja jest zalecana wtedy, gdy pacjent albo nie jest pewien, co zrobić w przypadku konkretnych objawów, albo gdy problem żylaków odbytu ma u niego charakter nawracający.

 

Leczenie hemoroidów

 

Jak leczyć hemoroidy? Jeśli dolegliwości są we wczesnym stadium chorobowym, wówczas chorobę tę traktuje się objawowo. Podstawą leczenia są maści na hemoroidy stosowane na pieczenie i swędzenie, a także leki mające na celu poprawienie szczelności naczyń krwionośnych. Recepta online jest możliwa do uzyskania na takie preparaty poprzez platformę haloDoctor.pl.

 

Skuteczne są ponadto domowe sposoby na hemoroidy, w tym m.in. nasiadówki polegające na kąpielach w letniej wodzie z dodatkiem ziół, np. wywaru z rumianku czy kory dębu. Ważne jest, aby temperatura takiej kąpieli nie była zbyt wysoka, bowiem może to dodatkowo podrażnić odbyt i spotęgować objawy. Istotne znaczenie ma też odpowiednia higiena. Zaleca się, aby w przypadku problemów z hemoroidami po każdym wypróżnieniu przemyć okolice odbytu, oczywiście o ile to tylko możliwe.

 

Inne metody leczenia hemoroidów

 

Jeśli guzki krwawnicze są już w bardziej zaawansowanym stadium, wówczas proktolog może zalecić inne metody leczenia. Jedną z nich jest gumkowanie hemoroidów polegające na zakładaniu na nie pierścienia hamującego dopływ krwi i tym samym powodującego odpadnięcie hemoroidu. Taki zabieg trwa około 10 minut, a pacjent jest poddawany miejscowemu znieczuleniu. Wskazania po zabiegu zawsze są ustalane z pacjentem indywidualnie.

 

Inną techniką jest skleroterapia. To małoinwazyjna metoda usuwania hemoroidów, polegająca na wstrzykiwaniu w nie substancji powodującej zwłóknienie oraz zamknięcie tkanki. Daje ona pozytywne efekty w przypadku około 90 proc. pacjentów, przy czym nie może być stosowana przy zaawansowanych żylakach IV stopnia.

 

Warto wspomnieć też o laserowym usuwaniu hemoroidów. Celem jest zniszczenie naczyń hemoroidalnych za pomocą światła laserowego, co pomaga w obkurczeniu otaczającej go tkanki. Proces kurczenia trwa około 4 tygodni, choć po takim zabiegu większość pacjentów odczuwa niemalże od razu znaczną poprawę. Metoda ta pozwala na szybki powrót do codziennych zajęć, a także cechuje się niewielkim ryzykiem powikłań.

 

Radzenie sobie z hemoroidami wymaga przede wszystkim szybkiego zareagowania na problem, co zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Na szczęście dzięki konsultacji online można poradzić się lekarza, co zrobić w przypadku powiększenia guzków krwawniczych oraz jakie preparaty będą w danej sytuacji najlepsze.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej online.

Recepta online. eKonsultacja w 5 min / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czym może być spowodowany ból brzucha?
Mój partner ma problemy z brzuchem. Boli go brzuch pod żebrami. Ma problemy z wypróżnieniem się. Cały czas kuje go w brzuchu. Co to może być? Zanim to dostał, brał przez 10 dni antybiotyk na hemoroidy. Jak przestał brać, minął tydzień i zaczęły się bóle brzucha i problemy z...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego , stosowanie probiotyków po antybiotykotrapii.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy się zglosić do lekarza rodzinnego.
Czy powinnam wykonać jakieś dalsze badania?
W kwietniu tego roku miałam zaparcia i dostrzegłam krew na papierze toaletowym. Zadbałam o dietę i nawodnienie i było ok. Byłam wtedy u proktologa, który zrobil per rectum i uznał ze nic nie czuje, że hemoroidy, jakie mam to struktury, jakie ma każdy człowiek. Czyli niepowiększone. Za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z proktologiem lub chirurgiem ogólnym.
Czym mogą być spowodowane rzadkie, wodniste stolce?
Mam ten problem od około tygodnia, 2-3 razy dziennie. Dodam również że czasami mam wzdęcia, oraz czuję przelewanie się płynów w brzuchu. Dodatkowo wcześniej zmagałem się z hemoroidami.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Jak poradzić sobie z takim problemem ze stolcem?
Od jakieś miesiąca mam problem z wypróżnianiem. Raz na tydzień uda mi oddać normalny stolec, w resztę dni nic albo zbite grudki w typie 1 skali bristolskiej. Od roku staram się zdrowo odżywiać, piję dużo wody około 2,5-3 litrów dziennie, jem dużo błonnika około 25-30 g błonnika na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
O roku borykam się z problemem odbijania pustym powietrzem
Zauważyłem, że odbija mi się zawsze, jak zmieniam pozycję z siedzącej na stojącą oraz po przebudzeniu jak na bok się przewracam, w nocy nie uaktywnia mi się to. Również jak zaczynam biegać na bieżni, musi mi się odbić, nie mam zgagi, nie piję, nie żuję gumy, prowadzę zdrowy tryb życia,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Czy powinienem się poważnie martwić przed kolonoskopią?
Mam 31 lat. Tydzień temu podczas kąpieli zlokalizowałem w odbycie narośl; ma kształt małej kuleczki, mogę ją przesuwać palcem, jest twarda. Przyznam szczerze, że wpadłem w panikę, ponieważ uznałem ją za zaawansowany objaw raka. Byłem u lekarza rodzinnego, który po badaniu stwierdził, że to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga/proktologa.
Zabieg proktologiczny, a opryszczka.
Mam mieć zabieg proktologiczny — czy opryszczka na ustach jest wykluczeniem, czy nie wpływa na zabieg? Jeśli wpływa, to ile trzeba poczekać od zagojenia, by wykonać zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się w ośrodku, gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się w ośrodku, gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Krwawienie przy oddawaniu kału - jak temu zaradzić?
Od 4 dni zauważyłem krwawienie przy oddawaniu kału i mam lekki ból w dolnej części brzucha. Pracuję za granicą, ale właśnie wybieram się na 3 tygodniowy urlop do Polski. Proszę o pomoc lub wskazówki co powinienem zrobić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
 Czy hemoroidy mogą być miękkie?
Od dłuższego czasu widzę w odbycie miękki guzek, który nie boli, lecz wydaje mi się że urósł. Bardzo proszę o poradę co to może być?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to guzki krwawicze zewnętrzne, wskazana wizyta osobista celem oceny zmian - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego lub u chirurga.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga lub proktologa.
Jak długo po odstawieniu tabletek przeczyszczających będę odczuwać tego skutki?
Mam 22 lata i przez kilka lat, nie potrafię dokładnie podać ile, ale myślę że nie dłużej niż 3-4 lata, brałam tabletki przeczyszczające. Rok temu przestałam i do tej pory odczuwam tego skutki. Jak walczyć ze wzdęciami, bólem brzucha, puchnięciem? Czy to nadal ma...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Powikłania takiego działania mogą być przewlekłe - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
O czym mogą świadczyć wzdęty brzuch i śluz w stolcu?
Od jakiegoś czasu zmagam się z wzdętym brzuchem. Towarzyszy temu zmiana rytmu wypróżnień, śluz w stolcu oraz nadmierne gazy. Pojawiły się również hemoroidy. Nie ukrywam, że mam dużo stresu. 
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to objawy choroby uchyłkowej jelit - zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Krwawienie i ból w odbycie.
Co oznacza pojawiające się pieczenie i ból w odbycie? Dodatkowo kilka dni temu trochę krwawiłem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga/proktologa.
Świąd w okolicy odbytu - jakie badania wykonać przed wizytą u lekarza?
Od kilku miesięcy mam napady silnego świądu w okolicy odbytu. Nie jest to cały czas, zdarza się kilka dni przerwy, niestety zdarza się, że świąd budzi mnie w nocy. Dodatkowe objawy to nieregularne wypróżnienia, częste wzdęcia brzucha. Jakie badania powinnam wykonać przed wizytą i do kogo...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u proktologa.
Problemy z wypróżnieniem się - czy mogą być związane z problemami ginekologicznymi?
Od kilku lat (po pierwszym porodzie) zmagam się z różnymi problemami ginekologicznymi i proktologicznymi. 1,5 roku temu byłam u proktologa, który stwierdził, że mam „guzki anodermy”. Tłumaczyłam, że mam problemy w wypróżnieniem i brudzeniem bielizny, mimo to...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam z posiadaną dokumentacją - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Krew przy podcieraniu się - czy to może być objaw hemoroidów?
Od czasu do czasu przy podcieraniu się po oddaniu stolca widzę na papierze troszkę krwi. Czy to normalne, czy może to początek hemoroidów?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u chirurga lub proktologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Obecność krwi w stolcu jest zawsze niepokojącym objawem i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Proszę zgłosić się na wizytę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie