1. Artykuły
  2. Choroby tarczycy, a depresja

Choroby tarczycy, a depresja

Funkcjonowanie naszego układu nerwowego jest ściśle powiązane z tarczycą. Złe samopoczucie, lęk, spadek libido czy uczucie wyczerpania mogą mieć związek z nierozpoznanymi i  nieleczonymi zaburzeniami funkcji tarczycy. Warto więc mieć świadomość, jakie skutki mogą wywoływać w naszym organizmie choroby tarczycy, gdyż mogą prowadzić nawet do depresji.

Choroby tarczycy, a depresja Choroby tarczycy, a depresja
Spis treści
Nadczynność tarczycy a depresja Niedoczynność tarczycy a depresja Hashimoto a depresja

Nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą wywoływać objawy podobne do tych, jakie występują w trakcie trwania depresji. Z drugiej zaś strony zaburzenia układu nerwowego takie jak stres, mogą być przyczyną zaburzeń hormonalnych. Wpływ hormonów na układ nerwowy i procesy psychiczne wydaje się być niezwykle istotny. Nic dziwnego, że choroby, w których dochodzi do nieprawidłowości wydzielania substancji hormonalnych przez gruczoły dokrewne, wiążą się często z zaburzeniami emocjonalnymi.

 

Hormony tarczycy wpływają na działanie mózgu. Modulują one funkcjonowanie komórek naszego ośrodkowego układu nerwowego, a w szczególności komórek produkujących neuroprzekaźniki, a także serotoninę. Wiadome jest, że działają i wpływają one na nasz nastrój i naszą psychikę, więc warto zadbać o ich odpowiedni poziom w naszym organizmie.

 

Nadczynność tarczycy a depresja

 

Tendencja do stanów depresyjnych występuje u 40% osób z nadczynnością tarczycy. Zaburzenia psychiczne mogą przejawiać się chwiejnością emocjonalną, a charakteryzują się takimi objawami jak:

 

  • pobudzenie psychoruchowe,
  • lęk,
  • rozproszenie uwagi,
  • wzmożona drażliwość,
  • płaczliwość,
  • bezsenność,
  • utrata wagi.

 

Osoba chora na nadczynność tarczycy jest w stanie przespać w całkowitej izolacji cały dzień, a następnego dnia funkcjonować w ogromnym pobudzeniu. Zaburzenia nastroju rozpoznawane są jako choroba afektywna dwubiegunowa, która polega na współwystępowaniu u danej osoby okresów zarówno obniżonego, jak i podwyższanego nastroju. Przyspieszony tok myślenia, impulsywność, drażliwość, problemy z zaśnięciem, niepokój psychoruchowy - to właśnie te objawy korelują z nadczynnością tarczycy. 

 

arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?
arrow Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa
arrow Eksperci biją na alarm. Depresja to choroba
arrow Antydepresanty. Jak działają leki antydepresyjne?
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne

Niedoczynność tarczycy a depresja

 

Częstym problemem jest błędna diagnoza – objawy zarówno niedoczynności tarczycy jak i depresji są do siebie bardzo podobne, w związku z czym wskazana jest pogłębiona diagnostyka. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy mają zbyt mało hormonów tarczycy, co powoduje, że osłabia się metabolizm całego organizmu. Występują wtedy symptomy typowo depresyjne, takie jak:

 

  • obniżenie nastroju,
  • brak chęci do życia,
  • senność,
  • zaburzenia apetytu,
  • przyrost wagi,
  • obniżenie libido,
  • trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi,
  • pogorszenie pamięci,
  • zmniejszenie zainteresowania podstawowymi rzeczami,
  • wycofywanie z życia towarzyskiego,
  • niższy poziom motywacji do działania.

 

Hashimoto a depresja

 

Negatywne emocje i stres mogą wpływać na rozwój chorób takich jak Hashimoto. Pomimo zdrowej diety, u osób cierpiących na chorobę Hashimoto pojawia się wiele dolegliwości, które prowadzą do znacznego obniżenia nastroju. Wpływa na to między innymi:

 

  • ciągłe tycie,
  • wypadanie włosów,
  • suchość skóry,
  • senność,
  • zmęczenie,
  • bladość twarzy,
  • obrzęk twarzy (widoczne zaokrąglenie).

 

Negatywne emocje mogą potęgować zaburzenia tarczycy, zaś nieprawidłowa gospodarka hormonów może doprowadzić do stanów depresyjnych. Można stwierdzić, że zarówno zaburzenia nastroju, jak i poziom hormonów tarczycy wzajemnie na siebie wpływają. Warto więc regularnie się badać i dbać zarówno o swój stan psychiczny, jak i badać poziom hormonów, aby uniknąć chorób i negatywnego wpływu złego nastroju na nasze zdrowie.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Czy jest szansa na zajście w ciążę, czy może moje dolegliwości kumulują się i są bardzo niewielkie szanse?
Mam 26 lat (wzrost 163, waga 55), posiadam niedoczynność tarczycy, Hashimoto, PCOS i jestem nosicielem HPV (jeden z najbardziej onkogennych typów). Prowadzę zdrowy tryb życia, nie palę i nie piję oraz cierpię na hirsutyzm (owłosienie wokół brodawek, pojedyncze włosy na brodzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym lub zmiana ginekologa.
Czy mam się czegoś bać, czy to jest jakiś nowy objaw choroby?
Cierpię na depresję, zaburzenia lękowe oraz schizofrenię - mój problem to patrzenie się kobietom na tyłek, taka jakby obsesja. Gdy idę ulicą, mój wzrok ląduje na tyłek czy to jest normalne? Przed chorobami nie miałem takiej obsesji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Osoby które nie cierpią na Pana/Pani choroby również miewają takie zachowania, w pewnym wieku są one wręcz "fizjologią" i niepokoić mógłby raczej ich brak. Proszę dla pewności podzielić się swoimi wątpliwościami z prowadzącym psychiatrą - on zna Pana/Panią najdłużej i z pewnością najlepiej rozwieje te wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam!
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Jak poradzić sobie z takim problemem ze stolcem?
Od jakieś miesiąca mam problem z wypróżnianiem. Raz na tydzień uda mi oddać normalny stolec, w resztę dni nic albo zbite grudki w typie 1 skali bristolskiej. Od roku staram się zdrowo odżywiać, piję dużo wody około 2,5-3 litrów dziennie, jem dużo błonnika około 25-30 g błonnika na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Z czego mogą wynikać te objawy?
Mam 18 lat. Od około 3 lat towarzyszą mi ogromne problemy ze zmęczeniem, słabością, brakiem koncentracji. W ciągu ostatnich miesięcy problemy jeszcze bardziej się nasiliły. Nie potrafię normalnie funkcjonować. Jestem półprzytomna, często nie rozumiem, co ktoś do mnie mówi, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Czy przebywając na dłuższym zwolnieniu od lekarza psychiatry, można wyjechać w celach wypoczynkowych?
Zmiana otoczenia i oderwanie się od codzienności może mieć działanie terapeutyczne. Mój lekarz prowadzący odpowiada na to pytanie twierdząco, ale jednocześnie nie chce wydać zaleceń, że wskazana jest zmiana otoczenia? Jak może ustosunkować się do tego ZUS w razie kontroli?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich
Co może być przyczyną wydłużających się cyklów?
Od jakiegoś czasu moje cykle menstruacyjne zaczęły się wydłużać. Zawsze miałam bardzo regularny okres, a moje cykle trwały ok. 28 dni. W kwietniu dostałam miesiączkę w 33 dniu cyklu, w maju w 34 dniu cyklu, a w czerwcu w 38 dniu cyklu. Ważę 56 kg, więc wina nie leży po stronie wagi, ponieważ jest...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Czy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto może występować problem z wypróżnianiem?
Mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto (inne wyniki są bardzo dobre). Od około pół roku zdrowo się odżywiam, a od 2 miesięcy jestem na redukcji. Na początku, zdarzały się tylko pojedyncze dni, kiedy się nie wypróżniałam, ale teraz zdarza się to często. W dodatku boli mnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie