1. Artykuły
  2. Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc

Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc

Kiedy ginekolog wykluczył inne przyczyny bolesnych miesiączek - warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Napięcie mięśni dna miednicy, pośladków, okolicy lędźwiowej, a nawet nieprawidłowa postawa czy niewłaściwe oddychanie - to czynniki, które mogą przyczynić się do bólu towarzyszącemu miesiączkom. O tym, w jaki sposób fizjoterapia może pomóc i jakie ćwiczenia wykonywane w domu przyniosą ulgę - mówi fizjoterapeutka Emilia Kubicka.

Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc
Spis treści
Przyczyny bolesnego miesiączkowania - najpierw wizyta u ginekologa Bolesne miesiączkowanie. Jak fizjoterapeuta może pomóc? Z bolesną miesiączką u fizjoterapeuty. Jak wygląda wizyta? Bolesne miesiączkowanie. Fizjoterapeuta poleca ćwiczenia

Przyczyny bolesnego miesiączkowania - najpierw wizyta u ginekologa

 

Ból towarzyszący miesiączkom zlokalizowany jest w podbrzuszu, okolicy pośladków, ud czy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Zdaniem naszej ekspertki, Emilii Kubickiej - zasadniczo miesiączki same w sobie nie powinny być bolesne. Warto więc udać się na wizytę u specjalisty, który zdiagnozuje przyczyny bolesnego miesiączkowania.

 

W pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u ginekologa, który wykluczy takie przyczyny jak:

  • endometrioza,
  • torbiel jajnika,
  • mięśniaki,
  • polipy macicy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy z tarczycą,
  • i inne schorzenia.

 

Jeśli w badaniu lekarskim nie ma wyżej wymienionych przyczyn, można udać się do fizjoterapeuty.

 

Fizjoterapeuta przy bolesnych miesiączkach jest w stanie zniwelować ból spowodowany często napiętymi mięśniami dna miednicy, mięśni pośladkowych, przywodzicieli, mięśni w okolicy odcinka lędźwiowego, a nawet przepony. Istotny wpływ będzie miała również nasza nieprawidłowa postawa ciała oraz wiele innych struktur - wylicza Emilia Kubicka.

 

I jak zauważa, kobiety coraz częściej pomocy szukają w gabinecie fizjoterapeuty.

 

Coraz więcej pacjentek zdaje sobie sprawę, że sporo dolegliwości bólowych w naszym ciele, również te kobiece są przyczyną nieprawidłowej czynności mięśni czy więzadeł - podkreśla.

arrow Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?
arrow Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ginekolog: są sposoby na objawy PMS
arrow Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa
arrow Zapalenie tarczycy. Od bakterii po Hashimoto
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości

Bolesne miesiączkowanie. Jak fizjoterapeuta może pomóc?

 

Na czym polega pomoc fizjoterapeuty przy bolesnym miesiączkowaniu? Nasza ekspertka odpowiada:

 

U każdej kobiety problem bólowy wynika z czegoś innego, dlatego u jednej pomoże rozluźnienie mięśni pośladkowych i okolicy lędźwiowej, u innej taka terapia nie pomoże, ponieważ problem będzie wynikał przykładowo ze złej postawy ciała, ze złego oddychania itd. Dlatego dla każdej kobiety trzeba indywidualnie dobrać terapię oraz ćwiczenia. 

 

Jak zauważa Emilia Kubicka, odpowiednio dobrane techniki manualne, wisceralne, terapia mięśni dna miednicy, ćwiczenia, fizykoterapia (TENS, laser), kinesiotaping czy praca na współczulnym układzie nerwowym - mogą skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas miesiączki.

 

Z bolesną miesiączką u fizjoterapeuty. Jak wygląda wizyta?

 

Fizjoterapeuta rozpoczyna wizytę precyzyjnym wywiadem i diagnostyką.

 

W wywiadzie zadajemy pytanie m.in. o styl życia, dietę, a także intensywności i rodzaje bólu menstruacyjnego. Diagnostyka zaś polega m.in. na ocenie postawy ciała, badaniu palpacyjnym obszaru miednicy, powłok brzusznych i stanu napięcia mięśni dna miednicy - wylicza nasza ekspertka.

 

Bolesne miesiączkowanie. Fizjoterapeuta poleca ćwiczenia

Czy są ćwiczenia, które kobiety mogą samodzielnie wykonywać w domu, aby zmniejszyć dolegliwości przy bolesnym miesiączkowaniu? Nasza ekspertka podpowiada:

 

Każdy problem wynika z czegoś innego, w związku z czym nie ma gotowego schematu, który można podać na tacy. Jednak nie zaszkodzi autoterapia polegająca na rozluźnieniu twardą piłeczką mięśni w okolicy odcinka lędźwiowego oraz pośladków.

 

Poleca również ćwiczenia izometryczne:

 

Polegają na wciskaniu odcinka lędźwiowego do podłoża z dłońmi podłożonymi pod pośladki czy ćwiczenia rozciągające. Polecam również ćwiczenia oddechowe torem przeponowym, rozcieranie dłonią brzucha i podbrzusza czy poruszanie miednicą w siadzie na piłce (nie może być za mocno napompowana).

 

Ponadto wiele badań potwierdza, że wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na zmniejszenie bólu miesiączkowego. Fizjoterapeutka zachęca do praktykowania jogi, ćwiczeń rozciągających, oddechowych czy ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Emilia Kubicka fizjoterapeuta 5.00 / 12 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Fizjoterapeuta z ośmioletnim doświadczeniem zawodowym. Od lat współpracuje z jednym z największych znanych centrów medycznych w Polsce. Uczestniczka wielu kursów i konferencji naukowych. Na swoim koncie ma dużo pacjentów, którym pomogła wrócić do pełnej sprawności. Wykładowca Wyższej Uczelni w Poznaniu, jednocześnie swoją pasję i doświadczenie zawodowe przekazuje młodym przyszłym fizjoterapeutom, swoją wiedzę na co dzień wykorzystuje w pracy z pacjentami m.in w swoim gabinecie. Pracuje z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami narządu ruchu, z przewlekłym bólem, po urazach. Interesuje się problemami związanymi z przewlekłym bólem głowy, szumami usznymi z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaka jest szansa na zajście w ciążę w czasie owulacji?
Odbyłem stosunek z partnerką. W tym dniu najprawdopodobniej partnerka miała owulację. Po stosunku okazało się, ze prezerwatywa ześlizgnęła się, a wytrysk nastąpił poza prezerwatywą, w pochwie. W ciągu dwóch godzin po odbyciu stosunku zorganizowaliśmy tabletkę dzień po. W internecie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W ciągu 2 godzin od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Dlaczego zrobili mi łyżeczkowanie, skoro się oczyszczałam sama?
Zacznę od tego, że byłam w 11 tygodniu ciąży, i miałam delikatne brązowe upławy. Pojechałam do szpitala I okazało się, że moje maleństwo nie żyje od 8 tygodnia i 5 dnia. Nie robiliśmy badań z jakiego powodu. Miałam łyżeczkowanie, chociaż rano przed łyżeczkowaniem sama poroniłam, podczas usg....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy powinnam udać się jeszcze raz do specjalisty? Czy poczekać jeszcze parę dni?
W środę wykryto u mnie grzybicę pochwy. Dostałam antybiotyk oraz krem do smarowania. Niestety minął 4 dzień a swędzenie pieczenie nie ustępują. Dodatkowo jest duża opuchlizna, która również nie schodzi. 
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zgłosić do lekarza ginekologa na badanie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u specjalisty prowadzącego leczenie.
Czy coś może zaszkodzić dziecku?
Jestem w 32 tygodniu ciąży i wypiłam dziś łyka soku wiśniowego, po czym zorientowałam się, że jest zepsuty, sfermentowany. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, raczej nie powinno to zaszkodzić z uwagi na ilość spożytego soku. Jednak jeżeli Pani będzie obserwować objawy niestrawności należy zwrócić się po poradę do lekarza rodzinnego. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Polina Eismont
pedagog specjalny
Umów wizytę
Witam, raczej nie powinno to zaszkodzić z uwagi na ilość spożytego soku. Jednak jeżeli Pani będzie obserwować objawy niestrawności należy zwrócić się po poradę do lekarza rodzinnego. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy skontaktować się z lekarzem.
Czy krwawienie mogło wystąpić przez to, iż ok tydzień temu wzięłam 1 tabletkę z kilku godzinnym opóźnieniem?
Jestem aktualnie na 5 opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Krwawienie wystąpiło raz na 1 opakowaniu (w 2 tygodniu), od tego momentu krwawienie nie występowało. Ginekolog powiedział po usg, iż najprawdopodobniej nie będę krwawić na tabletkach plus do tego jeszcze karmie piersią (jestem ponad 6...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co robić, by zajść w ciążę? Co warto przyjmować?
Od kilku miesięcy nie mogę zajść w ciąże. Owulacja niby potwierdzona, ale testy owulacyjne ujemne i brak śluzu płodnego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co powinnam zrobić w tej sytuacji?
Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. W 3 tygodniu przyjmowania tabletek zapomniałam o przyjęciu tabletki. We wtorek tabletkę przyjęłam, w środę zapomniałam, w czwartek normalnie przyjęłam i dziś też. Lecz pojawiły się plamienia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Skuteczność antykoncepcji w tym cyklu jest obniżona. Należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.
Czy te bóle, które nie ustępują, mogą być przyczyną?
25 października miałam zabieg histeroskopię z powodu plamień, mam 50 lat miesiączkę ostatnią miałam w lutym tego roku. Wraz z plamieniem pojawił się ból z prawej strony miednicy promieniujący do pachwiny. Po zabiegu ból nie przeszedł, wręcz nasilił się - 23 listopada byłam na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy śluz z krwią to coś poważnego?
Mam dzisiaj 18 dzień cyklu miesiączkowego. Za tydzień mam dostać miesiączkę. Trochę dzisiaj zaczął mnie bolec brzuch na dole. Lecz jest to taki bardzo mały ból. Jednak miałam dzisiaj też taką sytuację, że na majtkach zobaczyłam przezroczysty śluz z malutką nitką krwi. Dodam, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy jest jakaś szansa na zatrzymanie tego krwawienia?
Od stycznia wiem o torbieli wielokomorowej na prawym jajniku. Powiększyła się ona przez ostatnie miesiące, jednak do tej pory nie dawała żadnych objawów. Jednak od miesiąca codziennie plamię tak jak podczas okresu. Czy jest to powód do niepokoju? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza ginekologa.
Czy jest to normalne, że mam tak szybko rozejście?
Jestem w 28 TC i mam rozejście łonowe na 7 mm - czy jest się czym martwić? Potwierdzone rozejście na USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ginekologiem prowadzącym ciążę.
W tamtym roku miałam zabieg konizacji szyjki macicy, może to mieć teraz wpływ na mój cykl?
Jestem w trakcie dni płodnych, od 2 dni boli mnie podbrzusze dość mocno i uciążliwie jak chodzę, troszkę też odczuwam nudności. Nigdy wcześniej tak nie miałam, nie odczuwałam żadnych bóli przy owulacji. Trochę mnie to martwi i zastanawiam się nad wizytą u lekarza. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna
Czy w takiej sytuacji jest szansa na ciążę, czy zabieg całkiem to wyklucza?
2 dni przed histeroskopią miałam z narzeczonym stosunek bez zabezpieczenia. Owulacja się przesunęła i była w dniu histeroskopii bądź na drugi dzień. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a badania krwi.
Po jakim czasie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogę zrobić badanie krwi związane z tarczycą i insulinoopornością?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badania można wykonywać także w czasie przyjmowania antykoncepcji.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Badanie można zrobić w trakcie przyjmowanie antykoncepcji.
Zabiegu histeroskopii, a praca fizyczna.
Czy po zabiegu histeroskopii macicy można dźwigać, bo nie wiem, czy można iść do pracy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz prowadzący leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie