1. Artykuły
  2. Blada kreska na teście ciążowym. Czy oznacza ciążę?

Blada kreska na teście ciążowym. Czy oznacza ciążę?

Domowe testy ciążowe są bardzo wygodne w użyciu i łatwe do wykonania. Można poprosić w aptece o bardzo czuły test, który potrafi wykryć hormony ciążowe nawet kilka dni po zapłodnieniu. Co w sytuacji, w której zamiast dwóch wyrazistych kresek na teście jedna z nich jest bardzo blada? Czy taki wynik oznacza, że jesteś w ciąży?

Blada kreska na teście ciążowym. Czy oznacza ciążę?
Spis treści
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Czy czułość testu ciążowego wpływa na jego wiarygodność? Czy wynik może być błędny? Kiedy ponownie wykonać test ciążowy? Test ciążowy z krwi - potwierdzi lub wykluczy ciążę

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

 

Potrzebujesz dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, ale nie wiesz, kiedy najlepiej zrobić test, by był wiarygodny? Jeżeli wykonasz test ciążowy przed pierwszym przypuszczalnym dniem miesiączki, wynik może być niejednoznaczny. Wpływa na to produkcja hormonu ciążowego hCG, który może być produkowany przez organizm dopiero od 10 dnia po zapłodnieniu.

 

Chociaż mamy obecnie do wyboru testy ciążowe o wysokiej czułości, zdarza się, że wynik testu może nie być jednoznaczny, jeśli test zostanie zrobiony zbyt wcześnie. W związku z tym zaleca się wykonanie testu co najmniej 15 dni po zapłodnieniu, a nawet odczekanie na znaczne opóźnienie miesiączki.

 

Przeczytaj więcej: Kiedy zrobić test ciążowy?

 

arrow Poronienie. Zjawisko, przyczyny, zapobieganie
arrow Endometrioza – czym jest i jak sobie z nią radzić?
arrow Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?
arrow Ból jajnika, o czym może świadczyć?
arrow Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?
arrow Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Czy czułość testu ciążowego wpływa na jego wiarygodność?

 

Wiele kobiet chce wiedzieć jeszcze przed spodziewaną miesiączką czy zaszło w ciążę. Aby domowy test ciążowy dał pozytywny wynik, organizm musi wytworzyć wykrywalny poziom hormonu ciążowego (hCG, znany również jako Chorionic Gonadotropin Hormone). Nie wszystkie testy ciążowe wykrywają ten sam poziom hormonów. Mówi się, że test jest czuły, gdy może wykazać pozytywny wynik, nawet gdy poziom hCG jest nadal bardzo niski. Im bardziej czuły jest test, tym bardziej wiarygodny da wynik.

 

Test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik około 10 dnia od zapłodnienia, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od stosunku. Ważne też jest, aby test wykonywany był zaraz po przebudzeniu, używając do testu porannego moczu.

 

Czy wynik może być błędny?

 

Zdarza się, że test ciążowy może wskazywać błędny wynik. Najczęściej jednak druga bardzo blada kreska oznacza, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka i że jesteś w wczesnej ciąży.

 

Może natomiast wystąpić sytuacja odwrotna: test nie wykryje wczesnej ciąży, gdyż jest np. za mało czuły, by wykryć hormon gonadotropiny kosmówkowej, produkowany w trakcie ciąży.

 

Kiedy ponownie wykonać test ciążowy?

 

Jeśli zrobiłaś test kilka dni po spodziewanym terminie miesiączki, a kreska na teście jest blada, nie martw się, może twój okres się spóźnia. Stres i zmęczenie mogą zmienić długość cyklu, dzieje się tak często, gdy próbujesz zajść w ciążę. Poczekaj jeszcze kilka dni i spróbuj ponownie. Należy zauważyć, że obecnie istnieją testy cyfrowe, jak 2 testy w 1, które najpierw wykrywają obecność hormonu ciążowego, a w przypadku potwierdzenia ciąży wskazują również, ile tygodni minęło od poczęcia: 1–2, 2–3 lub więcej niż 3 tygodnie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko błędnej interpretacji testu.

 

Słabo widoczna kreska na teście może być spowodowana tym, że:

 

  • spożyłaś zbyt wiele płynów przed przeprowadzeniem testu, zmniejszając tym samym stężenie hormonu w moczu
  • wybrany test ciążowy nie był dostatecznie czuły do badania na wczesnym etapie
  • przyjmujesz leki, mogące wpłynąć na poziom hormonów w organizmie
  • nie użyłaś do testu pierwszego porannego moczu, w związku z czym stężenie hCG w moczu nie było wystarczająco wysokie
  • test był przeterminowany lub przechowywany w złych warunkach (nieodpowiednia temperatura i wilgoć)

 

Testy ciążowe, które wymagają użycia moczu, mogą wytworzyć linię parowania, pozostawiając linię cienia w obszarze wyniku. Może to czasami przypominać bladą kreskę.

 

Pozytywny test ciążowy może też świadczyć o ciąży pozamacicznej. Zagraża ona zdrowiu i życiu matki - dlatego potrzebna jest szybka interwencja specjalisty na początkowym etapie ciąży. 

 

Jeżeli na teście ciążowym najpierw był wynik pozytywny (z bladą kreską), a kilka dni później wyszedł negatywny i pojawiła się miesiączka, to prawdopodobnie doszło do samoistnego poronienia  Eksperci szacują, że około 50% zapłodnionych komórek jajowych nie rozwija się w pierwszych dniach, a 15% bardzo wczesnych ciąż kończy się poronieniem.

 

Wynalezienie bardzo czułych testów ciążowych pomogło przyspieszyć proces potwierdzania ciąży. W przeszłości, gdy test można było dopiero zrobić dopiero po 5 tygodniach od zapłodnienia, wiele kobiet mogło nawet nie podejrzewać, że są w ciąży.

 

Test ciążowy z krwi - potwierdzi lub wykluczy ciążę

 

Jeżeli twoja miesiączka znacznie się opóźnia, a kreska na domowym teście ciążowym jest dalej blada, wykonaj dla pewności test ciążowy z krwi. Wyższe stężenie hormonu hCG we krwi, który produkowany jest głównie w ciąży, potwierdzi lub wykluczy zapłodnienie. Test najlepiej jest zrobić dopiero po terminie spodziewanej miesiączki. Testy beta-hCG są bardzo czułe i potrafią wykryć ciążę już po 7 dniach od zapłodnienia.

 

Pamiętajmy, że zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie stężenie beta-hCG jest niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Zbyt wysoki poziom tego hormonu może m.in. świadczyć o zespole Downa u dziecka, a zbyt niski poziom może wskazywać na ciążę pozamaciczną lub poronienie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
ginekolog, ciąża
Czy słabo widoczna druga kreska na teście może wskazywać na ciążę?
Urodziłam 2 dzieci z in vitro. Miałam okres i w czasie okresu dostałam zapalenie pochwy...
12.07.2021
Tak, jest to możliwe. Wątpliwy test należy powtórzyć lub wykonać badanie stężenia beta-hcg we krwi.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe. Wątpliwy test należy powtórzyć lub wykonać badanie stężenia beta-hcg we krwi.
ginekolog, ciąża
Słabo widoczna kreska na teście ciążowym dobę po jego wykonaniu.
Wczoraj zrobiłam trzeci test ciążowy, który za każdym razem wychodził negatywny. Po...
21.05.2021
Proszę powtórnie wykonać test ciążowy lub badanie beta-hcg jako czulszą metodę.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
szanse są, należy to sprawdzic w usg
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy wykonac badanie Bhcg i usg ginekologiczne
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę powtórnie wykonać test ciążowy lub badanie beta-hcg jako czulszą metodę.
ciąża
Słabo widoczna druga kreska w teście ciążowym. Co powinnam zrobić?
Chciałabym się zapytać jak zrobiłam test na którym były 2 kreski, a ta druga była ledwo widoczna....
03.12.2020
Dzień dobry, W pierwszej kolejności wątpliwy wynik testu ciążowego warto uwiarygodnić oznaczając stężenie beta-hcg w krwi. W razie dalszych wątpliwości sugeruję kontakt z ginekologiem najlepiej w formie wizyty w gabinecie z możliwością wykonania usg.
Proszę się skontaktować z ginekologiem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się na wizytę stacjonarną do ginekologa, który po przeprowadzonym badaniu postawi diagnozę.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
Na podstawie podanych przez Panią w/w danych nie można jednoznacznie ocenić sytuacji. Takowa ocena może być wykonana w gabinecie ginekologicznym. Pozdrawiam serdecznie!
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Poza wspomnianą konsultacją ginekologiczną proponuję również wykonać test b-hcg.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
potrzebowałbym informacji kiedy była ostatnia miesiaczka...Pozdrawiam
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W pierwszej kolejności wątpliwy wynik testu ciążowego warto uwiarygodnić oznaczając stężenie beta-hcg w krwi. W razie dalszych wątpliwości sugeruję kontakt z ginekologiem najlepiej w formie wizyty w gabinecie z możliwością wykonania usg.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13416 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 77 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 475 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę