Bezsenność – przyczyny i leczenie

Szacuje się, że problem bezsenności może dotykać nawet 50 proc. osób w Polsce i pojawia się przede wszystkim u osób po 30. roku życia. Dodatkowo częściej dotyka on kobiet i to zwłaszcza tych, które ukończyły 60 lat. Jakie są przyczyny bezsenności oraz w jaki sposób można ją leczyć?

 

  26 października 2020

Bezsenność – przyczyny i leczenie
Spis treści
Czym jest bezsenność? Jakie są przyczyny bezsenności? Jakie są skutki bezsenności? Jak diagnozuje się bezsenność? Jak przebiega leczenie bezsenności? Jak przeciwdziałać bezsenności?

Czym jest bezsenność?

 

Jako bezsenność określa się zaburzenie snu, przede wszystkim pod kątem jego rytmu oraz czasu trwania. Za problem uznaje się również długi czas zasypiania, który przekracza 45 minut oraz częste wybudzanie w nocy.

 

Jeśli bezsenność pojawia się przez okres co najmniej miesiąca oraz kilkukrotnie w tygodniu, wówczas jest to podstawa do zdiagnozowania problemu oraz wdrożenia leczenia.

 

Jakie są przyczyny bezsenności?

 

Znalezienie przyczyn bezsenności jest kluczowe, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. W ostatnim czasie jedną z głównych przyczyn kłopotów ze snem u osób dorosłych jest stres, co wynika ze zwiększania wydzielania hormonów adrenaliny oraz noradrenaliny, włączających reakcję „walki lub ucieczki”.

 

Inną przyczyną bezsenności mogą być zaburzenia depresyjne, choć te ostatnie w wielu przypadkach powodują również nadmierną senność. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że do problemu może doprowadzić przyjmowanie leków na receptę, w tym preparatów obniżających ciśnienie, leków na astmę, antybiotyków oraz środków hormonalnych.

 

Bezsenność częściej dotyka również osób starszych, kobiet po przebytej menopauzie oraz osób, które pracują zmianowo.

 

Jakie są skutki bezsenności?

 

Bezsenność jest problemem, którego nie można ignorować, odbija się ona bowiem na życiu codziennym i ma również wiele długofalowych, negatywnych skutków. Przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, która w społeczeństwie również jest diagnozowana coraz częściej.

 

Bezsenność sprzyja dodatkowo tyciu, co wynika m.in. z zaburzenia pracy całego organizmu oraz z faktu, że niewyspane osoby chętniej podjadają i są mniej zmotywowane, by dbać o zdrowe nawyki.

 

Deprywacja senna trwająca przez dłuższy czas zwiększa również ryzyko:

 

Jak diagnozuje się bezsenność?

 

Przyczyny bezsenności mogą być ukryte, dlatego też tak ważna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie dokładnego wywiadu oceni, z czego problem ten może wynikać. Obecnie taką konsultację można zrealizować również online za pośrednictwem wygodnej e-Wizyty. Platformą, dzięki której można ją odbyć jest haloDoctor.pl.

 

Jak przebiega diagnozowanie bezsenności? Lekarz przede wszystkim pyta pacjenta o ogólny stan zdrowia, a przy osobistej wizycie wykonywane są dodatkowo pomiary ciśnienia tętniczego. Te ostatnie można jednak wykonać również samodzielnie, jeśli pacjent zdecyduje się na konsultację online.

 

Jeśli lekarz nie rozpozna somatycznych przyczyn bezsenności, wówczas zlecona może być rozmowa z lekarzem psychiatrą. Będzie to niezbędne zwłaszcza u osób z podejrzeniem depresji czy tych pacjentów, którzy na co dzień doświadczają dużego stresu.

 

Inną drogą jest zgłoszenie się do Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. To miejsce dla osób, które mają pierwotne zaburzenia snu czy też borykają się z zaburzeniami takimi jak narkolepsja.

 

Jak przebiega leczenie bezsenności?

 

Leczenie bezsenności zawsze uzależnione jest od tego, jaki problem za nią stoi. Obecnie jedną z podstawowych metod jest terapia poznawczo-behawioralna, w przypadku której uznaną techniką jest kontrolowanie bodźców poprzez przestrzeganie pewnych zaleceń związanych z optymalną higieną snu. Jednym z takich zaleceń jest wstawanie rano zawsze o tej samej porze, czy kładzenie się spać tylko wtedy, gdy czuje się sennym. Pomocne mogą być również techniki relaksacyjne przed snem, takie jak relaksujący masaż, ćwiczenia oddechowe oraz praktykowanie jogi.

 

Przy leczeniu bezsenności korzysta się również z farmakoterapii. Leki na bezsenność zazwyczaj wdraża się jednak krótkoterminowo, by nie doszło do powstania tolerancji na tego typu preparaty. Specjalista może zalecić również stosowanie niedużych dawek leków przeciwdepresyjnych, które potęgują senność.

 

Osoby z bezsennością często sięgają również po preparaty bez recepty, jednak będą one skuteczne tylko wtedy, gdy problem ten jest krótkotrwały i wynika przede wszystkim ze stresu. Wówczas substancje pochodzenia naturalnego oczywiście mogą pomóc, jednak mimo wszystko zaleca się, aby ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem.

 

Jak przeciwdziałać bezsenności?

 

Nie ulega wątpliwości, że narastający problem z bezsennością jest znakiem naszych czasów. Wynika to nie tylko z nadmiaru stresu, ale po prostu ze stylu życia. Problemem z zasypianiem w wielu przypadkach jest rezultatem choćby z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych tuż przed snem, czy nieregularnego trybu życia. Co jednak robić i czego nie robić w ciągu dnia, aby zwiększyć szansę na regenerujący i spokojny sen?

 

  • Prowadzić zdrowy tryb życia, w tym dbać o aktywność fizyczną.
  • Nie spożywać ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem.
  • Wprowadzić stałą, dzienną rutynę, która ułatwi zasypianie.
  • Nie pić alkoholu tuż przed snem.
  • Unikać korzystania z urządzeń elektronicznych na co najmniej jedną godzinę przed zaśnięciem.
  • Wprowadzić wieczorną, relaksującą rutynę, która pozwoli uspokoić organizm i ułatwi zasypianie.

 

Osoby mające tego typu problemy powinny dodatkowo unikać drzemek w ciągu dnia, które często również sprawiają, że w godzinach wieczornych trudniej zasnąć.

 

Bezsenność obija się na życiu zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu, dlatego tak ważne jest, by szybko rozpoznać jej przyczyny i wdrożyć leczenie. Jeśli właśnie w tym zakresie poszukują Państwo szybkiej porady lekarskiej, zachęcamy do skorzystania z platformy haloDoctor.pl.

Najnowsze pytania pacjentów
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 229 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
4.99 / 10280 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 77 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
5.00 / 7 opinii