1. Artykuły
  2. Badania kliniczne - z perspektywy małego pacjenta i rodzica

Badania kliniczne - z perspektywy małego pacjenta i rodzica

Badania kliniczne to badania naukowe prowadzone na pacjentach. Dzięki stosowaniu takich badań możemy sprawdzić, czy nowa metoda leczenia jest bezpieczna i skuteczna. Jednym z kierunków przeprowadzanych badań są pediatryczne badania kliniczne. Jeżeli u Twojego dziecka zdiagnozowano raka lub chorobę krwi ważne jest, aby poznać pełen zakres opcji terapeutycznych. To właśnie dzięki badaniom klinicznym można poznać nowe opcje leczenia i zwiększyć szanse na powrót do zdrowia twojego dziecka.

Badania kliniczne - z perspektywy małego pacjenta i rodzica Badania kliniczne - z perspektywy małego pacjenta i rodzica
Spis treści
Czym są badania kliniczne? Czy badania kliniczne są właściwą opcją dla dzieci? Jakie są fazy badań klinicznych? Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym? Jakie informacje na temat badań klinicznych otrzymują uczestnicy? Jak chronieni są pacjenci?

Czym są badania kliniczne?

 

Badania kliniczne to badania nad pacjentami, które testują nowe metody leczenia. Celem badań nad rakiem pediatrycznym i zaburzeniami krwi jest znalezienie lepszych sposobów leczenia tych chorób. W ramach badania mogą być badane leki, nowe rodzaje radioterapii, nowe sposoby przeprowadzania operacji chirurgicznych, nowe kombinacje metod leczenia lub inne, nowe podejścia do leczenia raka i chorób krwi.

 

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka

Czy badania kliniczne są właściwą opcją dla dzieci?

 

Dla wielu pacjentów z nowotworami i zaburzeniami krwi badania kliniczne oferują dodatkowe opcje. Często badania kliniczne dają dzieciom z rzadkimi lub trudnymi do leczenia stanami chorobowymi dostęp do innowacyjnych metod leczenia, które mogą pomóc w przypadku, gdy tradycyjne metody zawodzą. W celu poznania badań klinicznych i zdobycia informacji, czy dane badania są odpowiednie dla dziecka należy najpierw sprawdzić, czy konkretne badanie kliniczne jest dostępne i bezpieczne dla dziecka z określonym stanem zdrowia, a jeśli tak to jakiego rodzaju jest to badanie. Jeśli chcemy zdobyć tego typu informacje warto porozmawiać z lekarzem dziecka o pełnym zestawie możliwości leczenia i o tym, czego można oczekiwać po badaniu klinicznym. Jeśli dziecko bierze udział w badaniu klinicznym, może ono w dowolnym momencie zrezygnować z leczenia w ramach badania i otrzymać w zamian standardową terapię.

 

Jakie są fazy badań klinicznych?

 

Badania I fazy określają, jak dobrze tolerowany jest nowy lek i jaka jest najwyższa dawka, którą można bezpiecznie podać. Ogólnie rzecz biorąc, badanie kliniczne ma na celu znalezienie najlepszej dawki bez toksyczności. Warto także przeprowadzać na tym etapie analizy statystyczne, które pozwolą na precyzyjne określenie, czy dany lek i w jakich ilościach jest toksyczny. Zastosowanie analiz statystycznych pozwoli na ustalenie norm dla poszczególnych grup społeczeństwa, a także pomoże liczbowo wskazać przedziały ufności.

 

Badania II fazy sprawdzają, czy leczenie jest skuteczne. Badanie zazwyczaj rejestruje małą liczbę pacjentów, gdzie wszystkie osoby uczestniczące w badaniu mają taki sam stan zdrowia. W tej fazie badań klinicznych analizy statystyczne także mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż będziemy mogli w procentowy sposób określić poziom skuteczności danego leku. Będziemy mogli wskazać grupy pacjentów, dla których wybrany lek będzie najbardziej efektywny.

 

Badania III fazy porównują dwa traktowania - zazwyczaj eksperymentalne traktowanie i standardowe traktowanie, aby zobaczyć, czy nowe traktowanie działa lepiej. W III fazie badań klinicznych pacjenci są często losowo przypisywani do określonej grupy zabiegowej. W tym przypadku analizy statystyczne można wykorzystać w różnorodny sposób, na przykład aby porównać oba traktowania i pokazać w liczbowy sposób, jak wpływają na pacjentów.

 

Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym?

 

Aby zakwalifikować się do badania klinicznego, uczestnicy muszą spełnić dokładnie określony zestaw kryteriów. Zazwyczaj odnoszą się one do wieku i płci, rodzaju i etapu choroby oraz rodzajów zabiegów, które już otrzymali.

 

Jakie informacje na temat badań klinicznych otrzymują uczestnicy?

 

Przed wyrażeniem zgody na udział w badaniu klinicznym pacjenci dowiadują się o możliwych zagrożeniach i korzyściach z badanej terapii. W miarę postępu badania uczestnicy otrzymują nowe informacje, które mogą mieć wpływ na ich gotowość do pozostania w badaniu. Uczestnicy mogą wycofać się z badania klinicznego w dowolnym momencie.

 

Jak chronieni są pacjenci?

 

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek badanie kliniczne, musi ono zostać zatwierdzone przez instytucję przyjmującą, w skład której wchodzą badacze i lekarze. Rozważa ona, czy proponowane badania są bezpieczne i dobrze zaplanowane oraz czy ostatecznie przyczynią się one do poprawy opieki nad pacjentem. Instytucja dokonuje również przeglądu badań w celu zapewnienia pacjentom odpowiednich informacji na temat ryzyka związanego z uczestnictwem w badaniach klinicznych. We wszystkich badaniach zdrowie każdego pacjenta jest ściśle monitorowane przez cały okres trwania badania.

 

Badania kliniczne są dostępne dla wielu osób, lecz trzeba podkreślić, że nie każdy powinien z nich korzystać. Chcąc zdecydować się na takie badanie warto skonsultować się z lekarzem oraz zaznajomić się z istniejącymi już raportami na temat badania. Decydując się na analizę statystyczną otrzymywanych wyników badań warto zgłosić się do ekspertów, gdyż wykonanie takiej analizy na własną rękę może być trudnym zadaniem.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Kiedy można wykonać badanie kału plus krew utajona w kale po przyjęciu przez dziecko pierwszej dawki szczepionki rotateq? 
Badania są potrzebne do zdiagnozowania alergii na białko mleka krowiego, kiedy wyniki będą najbardziej miarodajne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badanie na krew utajoną można wykonać niezależnie od podania szczepionki.
Jakie są normy tętna dla 3,5 latki?
Córka w ciągu dnia ma tętno w granicach 120/136 podczas większego wysiłku, a podczas snu ok. 90, czy te wartości są prawidłowe?
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
W tym wieku 1 centyl to około 70/min a 99 centyl to 136/min - oczywiście w spoczynku. Także są to prawidłowe wartości. Prawidłowy jest wzrost tętna w czasie wysiłku i spadek w czasie snu.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy się zglosić do lekarza pediatry
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
U dzieci średnio puls wynosi około 80-100 uderzeń na minutę w spoczynku, skonultować z pediatrą.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy można online uzyskać zwolnienie z wychowania fizycznego na trzy miesiące?
Nadchodzi okres zimowy, mój syn często choruje, a lekcje wychowania fizycznego odbywają się na drugim końcu miasta, po czym trzeba iść do szkoły. W związku z tym syn często choruje, opuszcza lekcje I są zaległości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie udać się na wizytę do pediatry prowadzącego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze sie zgłosić do lekarza rodzinnego prowadzącego.
Do jakiego lekarza mam się z tym udać?
Syn (lat 7,5) ma "skierowanie" od logopedy na skrócenie wędzidełka języku. Zgadzam się z tą decyzją w 100%. Czy najpierw udać się do stomatologa, czy do ortodonty, czy do jakiegoś innego specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest skierowanie to chyba do konkretnego specjalisty.
Zakażenie glistą ludzką - jak wygląda proces zdrowienia?
Jak długo może utrzymywać się poziom przeciwciał IgG po zakażeniu glistą ludzką u dziecka?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności jak długo trwało zakażenie, jak przebiegało leczenie. Zalecana konsultacja z lekarzem specjalista.
Czy w ten sposób to i tak córeczka wdycha dym papierosowy i jej szkodzi na płuca ?
Córeczka ma 10 miesięcy, mieszkamy w kawalerce, mąż wychodzi do kuchni, otwiera okno, wychyla się i w nim pali papierosy, mimo że zamyka drzwi, to w pokoju śmierdzi papierosami.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, dym papierosowy jest szkodliwy dla zdrowia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli dym papierosowy dostaje sie do mieszkania, to działa niekorzystnie na zdrowie tzw. biernego palacza".
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otw
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otwarte i wydaje się większe niż drugie oko, które jest bardziej przymknięte i wydaje się mniejsze czy jest to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Czy to trzeba jakoś leczyć? Gdzie mam się udać?
Syn zaszczepiony był miesiąc temu na HPV. Nic się nie działo, nie miał gorączki i innych objawów. Jednak miesiąc po szczepieniu zaczęła go boleć ręka i ma zgrubienie w miejscu podania. Lekarz nie wie, co to jest. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam udać się gdzieś na konsultacje, czy ma jeszcze na to czas?
Moja córeczka ma obecnie 5,5 miesiąca, martwi mnie, że nie śmieje się w głos jak inne dzieci w jej wieku. Dużo się uśmiecha, reaguje na dźwięki, na mój uśmiech odpowiada uśmiechem, ale w żaden sposób nie jestem w stanie wywołać u niej śmiechu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza pediatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza pediatry
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Jaki lekarz odczyta te zdjęcia i skonsultuje na zasadzie czy jest rzeczywiście jakiś pilny problem?
Moja córka ma 22 miesiące. Miała wykonany rezonans głowy z kontrastem. Na opis będzie trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy. Oglądając zdjęcia i nie będąc lekarzem, sama widzę, że jest jakiś spory problem w okolicy nosa i na rzucie mózgu, na gładkiej powierzchni obu płatów po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Czy mogę podać spray na gardło?
Mam pytanie odnośnie poniższej sytuacji: 14-miesięczne dziecko chcąc wejść na sofę, uderzyło się w krtań o kant stelaża. Na skórze pojawił się niewielki siniak, a synek chwilę płakał. Zauważyłam też, że pojawiła się jakby chrypka podczas zaciągania powietrza (sporadycznie, gdy chce...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy to może być problem u dziecka?
Córeczka 1.5 roku. Przynajmniej raz na dwa dni siada na ziemi, bierze stopę w rączkę i ją dotyka paluszkami drugiej rączki albo mi pokazuje. Na początku myślałam, że w taki sposób pokazuje, że coś przyczepia jej się do stópki, ale nigdy nic tam nie było. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie