L4 online - Zwolnienie lekarskie przez Internet

Umów konsultację online z możliwością uzyskania e-Zwolnienia. L4 otrzymasz elektronicznie po wizycie.

4,88/5  79 tys. opinii

L4. eWizyta w 5 minut / 99zł

Wypełnij formularz wywiadu lekarskiego i przejdź do konsultacji. Lekarz zweryfikuje zasadność zwolnienia i w razie potrzeby wystawi L4 (online).

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lub umów konsultację z wybranym lekarzem:

Zwolnienie lekarskie (L4) przez Internet podczas teleporady

Przekonaj się jak szybko i wygodnie możesz skonsultować się z lekarzem przez platformę haloDoctor

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (inaczej określane jako L4 lub e-ZLA) może wystawić każdy lekarz specjalista. Wystawienie takiego zwolnienia wymaga jednak konsultacji Twojego stanu zdrowia, w trakcie której lekarz podejmuje decyzje o potrzebie wystawienia L4.

Dzięki haloDoctor cały proces od umówienia eWizyty do wystawienia e-Zwolnienia zajmuje jedynie 15 minut i nie wymaga wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że to lekarz podejmuje decyzję czy wymagane jest wystawienie e-Zwolnienia!

 

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zapoznaniu się z wynikami badań i/lub historią choroby podejmuje każdorazowo decyzję o zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego (eZLA).

Jak otrzymać L4 online?

Wystarczy dosłownie kilka kroków:
  • Sprawdź placówki i lekarzy udzielających konsultacji online z opcją e-Zwolnienia.
  • Zarezerwuj i opłać swoją eWizytę.
  • Rozpocznij konsultację z lekarzem klikając w link otrzymany mailem.
  • Jeśli w trakcie eWizyty zajdzie taka potrzeba udostępnij lekarzowi wyniki badań lub inne potrzebne dokumenty (poprzez okno czatu).
  • Omów swój stan zdrowia z lekarzem online – jeżeli będzie to uzasadnione podejmie on decyzję o wystawieniu e-Zwolnienia.
  • Następnie lekarz poprosi Cię o Twój PESEL – wszystkie pozostałe dane zostaną pobrane przez system do formularza eZLA (czyli elektronicznej wersji L4).
  • Po podpisaniu przez lekarza Twoje L4 zostanie automatycznie przesłane do pracodawcy i ZUSu.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?

Prawo do skorzystania ze świadczenia chorobowego mają osoby, które podlegały ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni przy zatrudnieniu na etat i 90 dni przy zatrudnieniu ma umowę zlecenie.

Jakie dane są potrzebne do wypisania e-Zwolnienia?

Podczas konsultacji online lekarzowi wystarczy numer PESEL pacjenta. Reszta danych niezbędnych do wypisania e-Zwolnienia zostanie pobrana z systemu e-ZLA.

Czy L4 online jest wystawianie zawsze, gdy pacjent tego oczekuje?

To lekarz online na podstawie wywiadu i ewentualnych wyników badań ocenia, czy wystawienie e-Zwolnienia jest uzasadnione i niezbędne ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Jak długo trwa uzyskiwanie e-Zwolnienia przez platformę haloDoctor?

Cały proces od umówienia e-Wizyty po jej zakończenie z wystawierniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut, przy czym zależy to również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza.

Czy e-Zwolnienie uzyskane online jest akceptowane przez pracodawców?

Tak, e-Zwolnienie uzyskane online nie różni się od tego przepisanego przez lekarza podczas osobistej wizyty i pracodawca ma obowiązek takie zwolnienie lekarskie honorować na równi z tradycyjnym.

Kiedy elektroniczne L4 trafi do pracodawcy?

Lekarz jest zobowiązany przekazać zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego do ZUS w ciągu następnych 3 dni roboczych od wystawienia zaświadczenia na formularzu wydrukowanym z systemu. Następnie informacja o zwolnieniu chorobowym trafia do pracodawcy.

 

Czy wraz z e-Zwolnieniem można uzyskać e-Receptę?

Tak, podczas konsultacji online – jeśli będzie to uzasadnione – pacjent może otrzymać również e-Receptę na swoje dolegliwości.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Na zwolnieniu lekarskim można w Polsce przebywać przez okres maksymalnie 182 dni.

Na jak długo otrzymam L4?

Długość L4 zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. W zależności od sygnalizowanych objawów, samopoczucia, a także w razie konieczności wyników morfologicznych bądź obrazowych lekarz decyduje o czasie niezdolności do pracy. Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie może zostać wydłużone w razie braku poprawy bądź pogorszenia stanu pacjenta.

 

L4 na jeden dzień?

Nie ma żadnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby lekarzowi wystawienie L4 tylko na jeden dzień. Jeśli ten uzna, ż pracownik w tym konkretnym dniu z przyczyn zdrowotnych nie może świadczyć pracy, ma pełne prawo wystawić mu zwolnienie lekarskie. 

Czy pracodawca zna powód zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca nie ma uprawnień do pozyskania informacji, na co choruje pracownik, a ten nie ma obowiązku informować go o jednostce chorobowej, z którą się zmaga.

 

Czy mogę otrzymać zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego?

Jeżeli zwolnienie ma charakter krótkotrwały, związany z przemijającą i przejściową niedyspozycją ucznia, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego podczas wizyty online. Jeśli jednak zwolnienie ma dotyczy≤ dłuższego czasu, bądź nawet całego roku szkolnego specjaliści zalecają wizytę  gabinecie stacjonarnym i pogłębienie diagnostyki medycznej.

 

Czy student może otrzymać L4?

Jeśli osoba studiująca zachoruje i nie ma możliwości uczestniczyć w zajęciach uniwersyteckich, lekarz podczas wizyty online ma możliwość wystawienia zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach. Zaświadczenie nie jest drukiem elektronicznym.

 

Czy mogę otrzymać L4 z datą wsteczną?

Niejednokrotnie zdarza się, ze pacjent korzysta z porady lekarza po kilku dniach od wystąpienia objawów. Warto pamietać, że medyk może wystawić zwolnienie lekarskie do 3 dni wstecz od daty badania - tak stanowi prawo. Jedynie lekarz psychiatra może w zwolnieniu określić większą liczbę dni wstecz niż 3 jeżeli uzna to za zasadne.

 

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie będąc na umowie zlecenie?

Zwolnienie lekarskie z tytułu choroby przysługuje również pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę zlecenie, o ile ten dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zleceniodawca zdecydował się na takie rozwiązanie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.

 

Co mówią o nas pacjenci

Przeczytaj co mówią pacjenci, którzy zarezerwowali eWizytę przez serwis haloDoctor
ocena 5,0
Profesjonalizm jaki rzadko sie spotyka. Polecam
ocena 5,0 / 69 opinii
Magister Przemysław Choromański
fizjoterapeuta
ocena 5,0
Świetna pani doktor! Bardzo kochany i miły głos, przyjemnie się rozmawia, wszystko załatwione wystawiona recepta, leki oraz zwolnienie. OBY WIĘCEJ TAKICH LEKARZY!
ocena 5,0 / 10 opinii
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz rodzinny
ocena 5,0
Jak zawsze bardzo profesjonalnie, czuje zredukowane napięcia :) bardzo polecam
ocena 5,0 / 2 opinie
Katarzyna Podsiadła
fizjoterapeuta
Więcej

Pytania zadane przez pacjentów

Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.