Recepta online

Umów konsultację lekarską i zapytaj o e-Receptę

4,89/5  117 tys. opinii
Znajdź lek
Znajdź lek

 

Czym jest recepta online?

Recepta online to elektroniczne wydanie zwykłej, papierowej recepty jaką lekarz wypisuje w trakcie wizyty w gabinecie stacjonarnym lub podczas konsultacji online na platformie telemedycznej. Zamiast wersji papierowej otrzymujemy 4‑cyfrowy kod, który podajemy w aptece wraz z naszym numerem PESEL. Dawkowanie i zalecenia dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta. Portal Pacjenta pozwala także na dostęp do poprzednich recept, co umożliwia lekarzowi wgląd do nich i ewentualne przedłużenie bez dostarczania dokumentacji medycznej z przychodni. Lekarz w tracie konsultacji lekarskiej podejmuje decyzję o zasadności wystawienia e-Recepty. Konsultacja lekarska nie jest równoznaczna z wystawieniem recepty na lek. Lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty jeśli uzna, że nie jest to konieczne lub może zagrażać zdrowiu, lub życiu pacjenta.

Jakie są zalety e-Recepty?

Wygoda
Wygoda
bez wychodzenia z domu i dojazdów lekarza
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
nie można zgubić e-Recepty
Szybkość
Szybkość
e-Receptę uzyskasz nawet w 15 minut
Czytelność
Czytelność

nie istnieje ryzyko błędnego odczytania e‑Recepty

Recepta online - krok po kroku

Od początku 2020 r. receptę elektroniczną wystawiają wszyscy lekarze - tradycyjna forma recept papierowych obecnie jest wydawana jedynie w kilku wyjątkowych sytuacjach. Z 4‑cyfrowego kodu korzystać można w dowolnej aptece. e‑Receptę można otrzymać poprzez każdą z form kontaktu z lekarzem - dzięki stacjonarnej wizycie w gabinecie, rozmowie telefonicznej czy wideokonsultacji dostępnej na naszej platformie.

Jak długo jest ważna recepta online?

Przepisy dotyczące ważności e recepty online są takie same jak w przypadku recepty tradycyjnej. W większości przypadków recepta online może być ważna: 7, 30, 120 lub 365 dni. Jeśli Twoja recepta się przeterminuje, tracisz możliwość jej wykupienia. Wówczas konieczna jest powtórna konsultacja z lekarzem. Ważność recepty online możesz sprawdzić również na Indywidualnym Koncie Pacjenta.

W jaki sposób mogę otrzymać receptę online?

Receptę online możesz otrzymać na 3 sposoby – poprzez:

  • kod SMS, który musisz przedstawić w aptece wraz z numerem PESEL pacjenta, na którego wystawiona jest recepta przez Internet
  • plik PDF z kodem QR przesłany na maila, który wystarczy przekazać do zeskanowania w aptece
  • Indywidualne Konto Pacjenta - e‑Recepta automatycznie pojawia się w profilu i w tym miejscu zawsze mozesz sprawdzić status e-Recepty

Jakie leki mogą być przepisane na e-Recepcie w haloDoctor?

Konsultacja online pozwala na wystawianie recept na każdego rodzaju preparaty, nawet jeśli chodzi o leczenie psychiatryczne ‑ oczywiście po zebraniu pełnego wywiadu lekarskiego. Nie da się natomiast otrzymać e-Recepty online na pożądane leki “profilaktycznie”, zawsze musi być ku temu wyraźne uzasadnienie.

RP
RP
RPW
RPW
Leki recepturowe
Leki recepturowe

Należy pamiętać, że lekarz nie ma prawa wystawić recepty na lek, który nie został dopuszczony do obrotu w Polsce.
Nie da się także zrealizować recepty wystawionej za granicą na preparat niedostępny w Polsce.

e-Recepta

Kiedy zgłosić się po receptę online?

  • gdy jest Ci potrzebna nowa recepta na przyjmowane przez Ciebie leki
  • gdy potrzebujesz leków na dokuczające dolegliwości
  • gdy masz potrzebę zastosowania tabletek antykoncepcyjnych
  • gdy potrzebujesz tabletkę dzień po
  • gdy potrzebujesz kontynuacji terapii wcześniej stosowanymi lekami

Konsultacja w haloDoctor

Jeśli dysponujesz wynikami wykonanych badań laboratoryjnych, jest możliwość konsultacji z lekarzem podczas e-Wizyty. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz przepisze Ci e-Receptę.

Czy mogę umówić się na wizytę online i otrzymać e-Receptę w święta lub godzinach nocnych?

Jak najbardziej tak. Niektórzy lekarze przeprowadzają również e‑Wizyty w weekendy, święta oraz w godzinach nocnych. Wszystko tak naprawdę zależy od godzin pracy lekarza, ale istnieje możliwość uzyskania e‑Recepty w weekend, święta jak i w godzinach nocnych.

 

 

Czy podczas konsultacji online zawsze otrzymam receptę online?

Konsultacje online to bezpieczny, a przede wszystkim najszybszy sposób na receptę przez Internet. Należy pamiętać jednak, że nie każda prośba o e-Receptę może zostać spełniona przez lekarza. W każdym przypadku to lekarz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, podejmuje decyzję o tym, czy wystawienie recepty jest uzasadnione.

 

 

Jakie dane są potrzebne do wystawienia recepty online?

Na recepcie online znajdziemy takie dane jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz informację o dodatkowych uprawnieniach pacjenta. Ponadto recepta online musi zawierać dane osoby wystawiającej receptę, dane przychodni lub gabinetu lekarskiego. Ważna e-recepta zawiera też informacje o leku - nazwa, dawka i sposób dawkowania. Wśród informacji, które zawierają recepty są też: data wystawienia recepty oraz data realizacji.

 

 

Ile muszę czekać na wystawioną receptę online?

Jeżeli lekarz po konsultacji lekarskiej zdecyduje, że zasadne jest wystawiewienie recepty na jakiś lek - e-Recepta zostanie wystawiona w trakcie lub niezwłocznie po konsultacji online, ponieważ proces wystawienia recepty jest bardzo prosty. Recepta online powinna dotrzeć do pacjenta w ciągu kilku minut (SMSem lub e‑mailem).

 

 

Czy e-Recepta może być wystawiona na członka rodziny?

W Polsce od 2021 roku w większości przypadków przepisywane pacjentowi są e-Recepty, które stanowią alternatywę dla recept papierowych. Dzięki rozwojowi telemedycyny można w pełni legalnie uzyskać e-Receptę za pośrednictwem konsultacji online. Lekarz może wystawić receptę tylko na osobę, której ona dotyczy. Podczas elektronicznej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, dokładnie tak samo jak w gabinecie stacjonarnym. Na podstawie wywiadu stwierdza, czy wydanie recepty jest zasadne. Należy jednak pamiętać o tym, że skupowanie recept online od osób trzecich jest nielegalne.

 

 

Czy recepty wystawione online są legalne?

W Polsce od 2021 roku w większości przypadków przepisywane pacjentowi są e-Recepty, które stanowią alternatywę dla recept papierowych. Tak więc lekarze online wystawiają recepty całkowicie legalnie. Dzięki rozwojowi telemedycyny można w pełni legalnie uzyskać e-Receptę za pośrednictwem konsultacji online. Podczas elektronicznej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, dokładnie tak samo jak w gabinecie stacjonarnym. Na podstawie wywiadu stwierdza, czy wydanie e-Recepty jest zasadne. e-Recepty z konsultacją są więc pełnoprawnym rodzajem usługi telemedycznej. Musisz wiedzieć, że zakup recepty online od osób trzecich jest niezgodny z prawem i zagrożony odpowiedzialnością karną.

 

 

Czy receptę online muszę wykupić osobiście?

Nie, pacjent nie musi wykupywać recepty osobiście. Może to zrobić dowolna, inna osoba. Żeby realizacja recepty online była skuteczna, musi ona znać jedynie 4-cyfrowy kod recepty online oraz numer PESEL. Ewentualnie można pokazać farmaceucie plik .pdf z kodem kreskowym.

 

 

Czy lekarz rodzinny ma dostęp do informacji o receptach pacjenta?

Lekarz POZ czyli podstawowej opieki zdrowotnej może sprawdzić, jakie leki zostały przepisane pacjentowi na e-Recepcie oraz czy zostały przez niego wykupione. Wszystko po to, aby zweryfikować czy przyjmuje leki, które powinien zażywać, aby jego stan zdrowia uległ poprawie.

 

 

Czy stanie się coś jeśli pacjent nie wykupi przepisanej e-Recepty?

Brak realizacji e-Recepty nie wiąże się dla pacjenta z żadnymi konsekwencjami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli nie zdecyduje się on wykupić preparatu do daty ważności e‑Recepty, nie da się jej ponownie przedłużyć. W tej sytuacji będzie musiał udać się ponownie do lekarza i poprosić o wystawienie nowej e-Recepty.

 

 

Czy pacjent jest zobowiązany, aby wykupić wszystkie leki z e-Recepty na raz?

Nie, nie ma konieczności, aby zrealizować e-Receptę podczas jednej wizyty w aptece. Pacjent może wrócić do apteki po kilku lub kilkunastu dniach, aby dokupić pozostałe na niej pozycje. Stanowi to ogromne udogodnienie dla pacjentów, gdyż nie muszą ograniczać się oni do jednej apteki, tylko po pozostałe leki mogą udać się do innej.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjent wykupił tylko jedno opakowanie danego leku - wtedy po kolejne opakowania tego leku musi wrócić do tej samej apteki.

 

 

Kiedy lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

Za każdym razem lekarz przeprowadza z pacjentem konsultację telemedyczną oraz wywiad lekarski i podejmuje decyzję o wystawieniu recepty. Innymi słowy, lekarze online wystawiają recepty tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Lekarz może nie wypisać recepty, gdy dojdzie do wniosku, że nie widzi wskazań do przepisania leku bądź uważa, że zachodzą ku temu przeciwskazania.

 

 

Czy pacjent może otrzymać receptę online bez ubezpieczenia zdrowotnego?

Receptę online można otrzymać również bez ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak w takiej sytuacji nie przysługuje refundacja, a recepta jest płatna 100%.

 

 

Czy mogę otrzymać receptę online na leki psychotropowe?

Tak. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że za każdym razem lekarz jest zobowiązany do przeprowadzenia badania w formie stacjonarnej lub w formie teleporady. Ponadto, nim erecepta online na leki odurzające lub psychotropowe zostanie wystawiona, lekarz jest zobowiązany sprawdzić historię leczenia i przepisywanych wcześniej leków. Dlatego może być konieczne udostępnienie lekarzowi historii Twoich recept poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację na telefon mojeIKP lub kod, który podczas wizyty dostaniesz SMS-em na telefon.

 

 

Czy lekarz może przepisać e-Receptę w trakcie wizyty domowej?

Tak, lekarz podczas wizyty domowej u pacjenta, ma możliwość wystawienia zarówno recepty elektronicznej (jeśli posiada ze sobą odpowiedni sprzęt), jak i papierowej.

 

 

Czy podczas internetowej konsultacji lekarz może wystawić nie tylko receptę online, ale również zwolnienie lekarskie?

Tak, porady lekarskie online umożliwiają nie tylko zamówienie recepty. Telekonsultacja (konsultacja telefoniczna) oraz lekarskie konsultacje online dają lekarzowi możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego (zwolnienie online, e-zwolnienie). Dodajmy, że zwolnienie online ma taki sam status jak dawny, papierowy druk L4, innym dokumentem, który może zostać wystawiony przez lekarza w trakcie e-Wizyty jest skierowanie online.

 

 

Czy w serwisie haloDoctor mogę zrealizować szybką konsultację z lekarzem?

Tak. Lekarskie konsultacje online zwykle przebiegają sprawnie, ale należy pamiętać o tym, że lekarz na przeprowadzenie internetowej konsultacji przeznaczy tyle czasu, ile jest potrzebne na wywiad z pacjentem. Porady lekarskie online powinny być przeprowadzane z taką samą rzetelnością, jak wizyty stacjonarne.

 

 

Czy jedną receptę mogę zrealizować w kilku aptekach?

Tak. Jeśli na recepcie jest kilka leków, możesz zrealizować receptę online w kilku różnych aptekach. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wykupiłeś tylko część opakowań przepisanego leku - wtedy pozostałe musisz zrealizować w tej samej aptece.

 

 

Gdzie znajdę informację o przepisanych dla mnie lekach?

Może temu posłużyć np. internetowa wyszukiwarka leków, którą znaleźć można na przykład na rządowej stronie dla pacjentów. Baza leków jest również dostępna w serwisie haloDoctor.

 

 

Co to jest e-Recepta transgraniczna?

Docelowo e-Recepta transgraniczna ma być możliwa do zrealizowania w każdym kraju Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Póki co jednak e-Recepta transgraniczna honorowana jest w: Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Grecji, Portugalii i Hiszpanii (dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Galicji, Nawarry, Ceuty, Melili, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León, Kastylii-La Manchy oraz Andaluzji).

 

 

Czy jest możliwe zamówienie recepty na Internetowym Koncie Pacjenta?

Tak, jeśli bierzesz na stałe leki możesz zgłosić swojemu lekarzowi online potrzebę wystawienia recepty. Zamówienie leku nie musi więc odbywać się osobiście ani przez telefon - możesz wykonać to przez konto pacjenta (IKP). Obsługa zamawiania recept jest więc bardzo prosta i nie powinna przysporzyć pacjentowi większych problemów.

 

 

 

W jakiej formie można otrzymać receptę online podczas konsultacji lekarskich online?

W sytuacji kiedy lekarz w trakcie wizyty zdecyduje o zasadności wystawienia recepty - zaraz po wystawieniu recepty online, lekarz może ustnie przekazać pacjentowi 4-cyfrowy kod e-Recepty jeszcze podczas samej e-Wizyty. Specjalista może również wysłać go za pośrednictwem:

 

  • wiadomości SMS, w której będzie zapisany 4-cyfrowy kod,
  • w formie pliku .pdf przesłanego za pośrednictwem wiadomości e-mail,
  • pacjent może również uzyskać dostęp do e-Recepty w formie pliku .pdf poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub Portal Pacjenta na haloDoctor.
Czy podczas konsultacji online mogę otrzymać e-Receptę na tabletkę dzień po?

Jak najbardziej tak. Na platformie haloDoctor można uzupełnić formularz medyczny lub umówić się na e‑Wizytę do ginekologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz po przeanalizowaniu historii choroby pacjentki stwierdzi czy są przesłanki do wystawienia e-Recepty na tabletkę dzień po.

Czy podczas konsultacji online lekarz może wystawić mi tylko e-Receptę?

Nie, umawiając się na e-Wizytę u wybranego specjalisty, oprócz kompleksowej pomocy, możemy otrzymać: e-Receptę, e-Zwolnienie oraz e‑Skierowanie w zależności od indywidualnej decyzji lekarza po analizie problemu zdrowotnego.

Czy farmaceuta może wydać pacjentowi lek na receptę online wcześniej niż „data realizacji od”?

Nie ma takiej możliwości. Farmaceuta jest upoważniony do wydania leku pacjentowi w dniu, od którego recepta jest ważna. To termin oznaczony na recepcie jako „data realizacji od”.

Ile kosztuje konsultacja lekarska online?

Ceny takiej konsultacji zaczynają się od 59 zł. W haloDoctor to lekarze/placówki medyczne decydują o koszcie usługi oraz ich zakresie, dlatego ceny między poszczególnymi specjalistami mogą się różnić.

Jak mogę zapłacić za konsultację lekarską?

Za konsultacje lekarskie realizowane za pośrednictwem haloDoctor płatności dokonuje się w formie przedpłaty online ‑ PayU.

Czy receptę online można zrealizować częściowo?

Leki można wykupować częściowo - nie potrzebujesz już prosić o odpis i nie utracisz refundacji. Swoją receptę online możesz realizować w różnych aptekach, część leków wykupić po prostu tam gdzie jest taniej, bądź jeśli jesteś w podróży - tam gdzie aktualnie przebywasz.

 

Warto wiedzieć, że jeśli na recepcie online wypisanych jest więcej opakowań jednego leku, pacjent ma obowiązek wykupić wszystkie opakowania w tej samej aptece.

Jak sprawdzić co jest na wystawionej e-Recepcie?

Pacjent ma możliwość sprawdzenia e-Recepty w Internetowym Koncie Pacjenta. Recepty są tam widoczne od razu po ich wystawieniu. W IKP można znaleźć również recepty wystawione w formie papierowej (od stycznia 2019 roku) oraz recepty wykupione w ramach NFZ od 2008 roku.

Baza wiedzy
o e-Recepcie
Sprawdź! Sprawdź!
Baza wiedzy o L4