1. Artykuły
  2. Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie

Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie

W sezonie wakacyjnym szczególną uwagę należy zwrócić na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Gdy w upalne dni zbyt długo przebywamy na słońcu bez nakrycia głowy może dojść do udaru. Jak chronić się przed przegrzaniem organizmu latem? Co zrobić, gdy objawy wskazują na udar cieplny? Kiedy należy wezwać pogotowie?

Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Udar cieplny czy słoneczny? Udar cieplny - przyczyny Udar cieplny i słoneczny - objawy Udar cieplny - co robić i kiedy wezwać pogotowie? Udar cieplny u małego dziecka - pierwsza pomoc Wyczerpanie cieplne Jako zapobiegać udarowi cieplnemu?

Udar cieplny czy słoneczny?

 

Udar cieplny, zwany inaczej porażeniem cieplnym, pojawia się wtedy, gdy jesteśmy osłabieni i mamy problemy z oddawaniem nadmiaru ciepła. Temperatura naszego ciała osiąga wtedy powyżej 40 stopni Celsjusza. Taki stan powoduje denaturację białek i martwicę komórek. Udar cieplny jest bardzo niebezpieczny i trzeba reagować szybko, gdyż w najgorszym przypadku powoduje nawet śmierć.

 

Udar jest więc reakcją organizmu na przegrzanie. Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego i związany jest z ekspozycją na słońce w upalne dni. Na udar najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, osoby chorujące na takie schorzenia jak: otyłość, cukrzyca lub mające problemy z sercem. Przegrzanie organizmu grozi też częściej osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu.

 

arrow Udar mózgu – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Udar cieplny - przyczyny

 

Udar cieplny może się przytrafić w gorące parne dni, podczas dużej ekspozycji na słońce (szczególnie w przypadku braku nakrycia głowy), podczas gorących kąpieli wodnych i rytuałów saunowych, w czasie pracy w gorącym i nieprzewiewnym miejscu bądź bardzo nasłonecznionym oraz podczas wysiłku fizycznego czy uprawiania sportu w upalne dni.

 

Udar cieplny i słoneczny - objawy

 

Do najczęstszych symptomów udaru cieplnego należą:
 

  • zaczerwienienie skóry w łagodnych przypadkach,
  • bladość skóry w przypadkach ciężkich,
  • nadmierna potliwość,
  • nudności,
  • osłabienie organizmu,
  • zaburzenia widzenia (mroczki),
  • problemy z wyraźnym mówieniem,
  • problemy z chodzeniem.

 

Jeżeli mamy do czynienia z udarem słonecznym, to oprócz powyższych objawów pojawić się mogą:

 

  • bardzo silny ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • nudności i wymioty,
  • przyspieszone tętno.

 

Udar cieplny - co robić i kiedy wezwać pogotowie?

 

Osobę, która doznała udaru trzeba jak najszybciej zaprowadzić lub wynieść do przewiewnego i zacienionego miejsca. Jeżeli osoba jest mocno osłabiona, należy ułożyć ją w pozycji półsiedzącej (gdy twarz jest zaczerwieniona) lub leżącej z głową poniżej linii tułowia (gdy twarz jest blada).

 

Warto stosować chłodne okłady na głowę, kark i klatkę piersiową, należy podawać też dużo chłodnych napojów w małych porcjach. Pogotowie należy wezwać, gdy u chorego występują silne bóle głowy i karku, dreszcze, uczucie zimna oraz utrata przytomności.

 

WAŻNE: Gdy występują powyższe objawy należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Zwlekanie bądź zbyt późny kontakt z ratownikami może skutkować śpiączką osoby chorej bądź nawet jej śmiercią.

 

Udar cieplny u małego dziecka - pierwsza pomoc

 

Dzieci poniżej 4 roku życia są szczególnie narażone na ryzyko udaru cieplnego, gdyż nie mają jeszcze w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacji.

 

Objawy udaru u najmłodszych są bardzo podobne do tych występujących u dorosłych. Oprócz nich mogą wystąpić również: płacz, skąpomocz i biegunka. Jeżeli dziecko straci przytomność należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

 

Jeżeli podejrzewamy przegrzanie organizmu u naszego dziecka, należy:

 

  • niezwłocznie przenieść go do zacienionego miejsca i ułożyć w bezpiecznej pozycji,
  • zdjąć ubranka i zacząć chłodzić ciało ze szczególnym uwzględnieniem głowy i klatki piersiowej (najlepiej jest użyć do schładzania mokrego ręcznika),
  • masować dziecku nogi i ręce, aby usprawnić krążenie krwi.

 

Wyczerpanie cieplne

 

Oprócz udaru cieplnego możemy latem mieć do czynienia z wyczerpaniem cieplnym. Gdy za długo przebywamy na słońcu w naszym organizmie dochodzi do nadmiernej utraty płynów i soli, spada ciśnienie tętnicze krwi i pojawia się silne zmęczenie.

 

Do objawów wyczerpania cieplnego zalicza się:

 

  • zwiększoną potliwość,
  • brak energii,
  • nudności, wymioty,
  • zasłabnięcia,
  • zimną i bladą skórę,
  • przyspieszone i słabo wyczuwalne tętno.

 

Z osobą z objawami wyczerpania cieplnego należy postępować tak samo, jak w przypadku udaru: należy przenieść osobę do chłodnego miejsca, zastosować zimne okłady i nawodnić.

 

Jeżeli złe samopoczucie po 30 minutach istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z udarem cieplnym. Dlatego jeżeli objawy nie miną, należy wezwać pomoc.

 

Jako zapobiegać udarowi cieplnemu?

 

By latem uniknąć ryzyka udaru cieplnego warto zastosować się do kilku wytycznych:
 

  • nosić lekkie i przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy,
  • zapewnić przewiew w przegrzanych pomieszczeniach,
  • nawadniać regularnie organizm,
  • dużo wypoczywać,
  • jeść lekkostrawne posiłki,
  • unikać alkoholu i ciężkostrawnych potraw,
  • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

 

Jesteś na wakacjach i źle się czujesz? Skorzystaj z możliwości jakie daje e-Wizyta i porozmawiaj z lekarzem online na temat niepokojących objawów. Zarejestruj się już teraz, a konsultację otrzymasz nawet w 10 minut.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy uczucie drętwienia i mrowienia w ciele może sygnalizować ryzyko udaru?
Od 2 miesięcy czuję mrowienie w lewej stopie, które sięga sporo powyżej kostki. Odczuwam je zwłaszcza, kiedy położę się do snu, mam też poczucie, że drętwieją mi palce, są jakby sztywne i odczuwam duży dyskomfort przy zginaniu. Bólu nie odczuwam poza...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który przeprowadzi badanie fizykalne ( w tym m.in. oceni stan krążena, sprawdzi tętno w zakresie kończyn dolnych). i zadecyduje o wskazaniach do poszerzenie diagnostyki (np. o bad.lab., konsultację chirurga naczyniowego + usg naczyń kończyn dolnych, konsultację neurologiczną).
Jak długa rehabilitacja przysługuje osobie po udarze?
Mam pytanie odnośnie rehabilitacji po udarze. Ile przysługuje dni zabiegowych osobie po udarze? Znalazłam w ustawie z 2013, że do 16 tygodni, w zależności od stanu (rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji mózgu – kategoria I). Czy przysługuje również 80 dni zabiegowych w warunkach domowych?...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno na rehabilitację neurologiczną, jak i ogólnoustrojową niezbędne jest skierowanie lekarskie. Lekarz, który będzie wystawiał dokument wszystko Pani dokładnie wyjaśni.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Skierowanie na rehabilitację wystawia lekarz.
Dawid Luwański
Umów wizytę
skieruje Pana lekarz rodzinny
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Witam mam problem ponieważ nie potrafię sobie pomó
Mam problem, ponieważ nie potrafię sobie pomóc, co mi dolega, niby mam objawy anginy, ale mam też alergię senność, kucie gardła, drapanie gardła, stany lękowe, zaburzenia depresyjne, kichanie, kucie w nosie, suchy strasznie nos, ból stawów, ból mięśni - ogólne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to jest możliwe?
Mój tata, dając jedzenie królikom - został przez jednego ugryziony. Króliki nie są domowe, są hodowlane w klatce na zewnątrz, więc trudno stwierdzić czy są na coś chore. Rana nie jest duża, ale martwię się, że tata mógłby zarazić się czymś od tego królika. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czym może być spowodowany mój ból brzucha?
Od kilkunastu miesięcy mam bóle brzucha w środkowej i prawej części nadbrzusza. Ból jest czasami pulsujący, czasami mija po zjedzeniu posiłku, ból jakbym miała tam wielką dziurę (czasem idzie do pleców). Trwa on zazwyczaj parę tygodni, później ustępuje i od nowa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Wymagane jest poszerzenie diagnostyki w kontekście chorób wątroby, zapraszam na konsultację:)
Proszę o wskazówki, od czego zacząć poszukiwania przyczyn.
Jestem mężczyzną, mam 40 lat. Od kilku miesięcy zauważam u siebie problemy z koncentracją, rozkojarzenia, częste "zapatrzenia się" w punkt. Pojawiły się również problemy z erekcją - jest ona niepełna (80%) za każdym razem. Mam problem z zebraniem myśli... czuję się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Ciężko opisać mi dokładnie, na czym polega mój problem. Pojawia się on raz na 2-3 tygodnie. Przez kilka dni w tym czasie czuję się osłabiona, czuję pulsowanie w ciele, do niedawna nazywałam to kołataniem serca, aczkolwiek raczej się mylę. Uczucie te pojawia się głównie w klatce...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisano wiele różnych objawów, z którymi należy zgłosić się do właściwych specjalistów.
Problemy z połykaniem tabletek.
Czy można rozkruszyć lub rozpuścić lek gdy połykanie jest utrudnione?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zależy to od konkretnego leku. Niektóre tabletki można dzielić, inne nie.
Czy podwyższone erytrocyty, hematokryt, PDW, MPV powinny niepokoić?
Zalecenie do badania dostałam od ginekologa ze względu na małą ilość płynu za macicą. Prawdopodobnie ze względu na dzień cyklu. Nie odczuwam żadnych niepożądanych objawów, mocz i CRP w normie. Czy powinnam się niepokoić i umówić na konsultację?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Czy to może jakoś wpłynąć na wyniki testu?
Czy można robić test wodorowo-metanowy SIBO jeśli się przeziębiłam (katar, ból gardła)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy Polski lekarz musi pisać jakiś wniosek do polskiego ZUS-u, że mija mi pół roku L4? Jak to działa?
Pracuje w Czechach i mam od stycznia L4 od polskiego lekarza. W czerwcu mija mi pół roku jak będę na L4 w Polsce jest to limit, a w Czechach mogę to ciągnąć do roku. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę koniecznie skonsultować się z polskim lekarzem prowadzącym leczenie i wystawiającym zwolnienie. Nie można otrzymywać zwolnienia lekarskiego wystawianego przez polskiego lekarza świadczącego usługi w Polsce, w czasie zatrudnienia za granicą , np.w Czechach
Co może być powodem takiego stanu nagłego?
Uczucie pełności po bardzo małym posiłku. Dodam jeszcze, że jestem przeziębiona. W ciągu 4 dni schudłam około 4 kg. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem
W jakim kierunku nadal się diagnozować?
Od roku szukam odpowiedzi na swoje choroby, bo od roku co chwile dostaję infekcji górnych dróg oddechowych, przeszłam chorobę śródmiąższową płuc (nie określono dokładnej choroby - przeszła z czasem, zanim zdiagnozowali). Ostatnio długo chorowałam, miałam temperaturę między...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Czy to może być skutek zażywania antybiotyku, czy powinnam przerwać kurację?
Mam pytanie odnośnie antybiotyku. Stosuje go od trzech dni i od tego czasu czuje osłabienie, nie mam siły na nic oraz jest mi niedobrze, cały czas mnie mdli. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Objawy ww moga byc związane z przyjmowanie antybiotyku.
Czy mogą one wejść w interakcje ze szczepionką?
Mam zamiar zaszczepić się przeciw HPV. Biorę antydepresanty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatra prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Oczywiście za można się zaszczepić.Wszystkie watpliwości powinien rozwiać lekarza kwalifikujący do szczepienia
Co to może być? Do jakiego lekarza się z tym wybrać?
Od tygodnia pod skórą na twarzy wyczuwam gulkę. Znajduje się ona po prawej stronie obok skrzydełka nosa. Byłam z tym u dentysty, bo myślałam, że to coś od zęba, ale pani doktor zrobiła zdjęcie panoramiczne zębów i stwierdziła, że nic tam nie ma. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę