1. Artykuły
  2. Interpretacja wyników badań krwi i moczu online

Interpretacja wyników badań krwi i moczu online

Podstawą zachowania zdrowia jest regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym. Najszybciej można zrobić badanie krwi, na podstawie którego oznacza się nie tylko morfologię, ale również wiele innych parametrów takich jak wskaźnik CRP i ALT oraz poziom żelaza w organizmie. Uzyskanie rezultatów to jednak zaledwie pierwszy krok, gdyż kluczowa jest przede wszystkim prawidłowa interpretacja wyników badań, a często także druga opinia lekarska. Na szczęście można skorzystać z niej także online.

Interpretacja wyników badań krwi i moczu online Interpretacja wyników badań krwi i moczu online
Spis treści
Badanie krwi Jak należy czytać badania krwi? Poziom żelaza w organizmie Ferrytyna Badanie ALT (także ALTA lub GPT) Badanie CRP OB – Odczyn Biernackiego Jonogram Analiza moczu Badanie na poziom kreatyniny

Badanie krwi

 

Badanie krwi, nazywane również morfologią, powinno wykonywać się nie tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości, ale także profilaktycznie. Interpretacja morfologii nie należy jednak do łatwych, dlatego z odczytem badania krwi pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Tylko dzięki dodatkowo przeprowadzonemu wywiadowi, możliwe będzie wykrycie przyczyn wykraczających ponad normę lub zbyt niskich wskazań.

 

arrow Czynniki OB oraz CRP – czym są i do czego służą?
arrow Analiza wyników badań obrazowych online
arrow Bakteriomocz. Konieczny może być antybiotyk
arrow Krew – jaka jest jej rola w naszym organizmie?

Jak należy czytać badania krwi?

 

Wyniki morfologii krwi bardzo często publikowane są online i od razu można sprawdzić, czy wskaźniki mieszczą się w normie, czy może są zbyt niskie lub za wysokie. Niezbędne jest jednak zestawienie ze sobą kilkudziesięciu parametrów, dlatego pacjent nie powinien robić tego samodzielnie. Jak więc sprawdzić wyniki morfologii bez wychodzenia z domu? Najlepiej skorzystać z interpretacji wyników badań laboratoryjnych online z lekarzem pierwszego kontaktu, który po wywiadzie wskaże na potencjalne źródło problemów lub zaleci dalszą diagnostykę.

 

Poziom żelaza w organizmie

 

Następnym ważnym badaniem, które warto wykonać razem z morfologią krwi, jest sprawdzanie poziomu żelaza. Wpływ żelaza na ludzki organizm jest złożony i pierwiastek ten wchodzi m.in. w skład hemoglobiny transportującej krew. Jakie jeszcze znaczenie dla organizmu ma żelazo? W przypadku niedoboru, będzie on objawiał się m.in.:

  • częstymi bólami głowy,
  • kołataniem serca (niezbędna może być także konsultacja z kardiologiem),
  • osłabieniem i szybkim męczeniem się.

 

Niebezpieczny jest również nadmiar żelaza, który może pojawić się przy przyjmowaniu suplementów żelaza bez kontroli lekarskiej. Poziom tego składnika to jednak nie tylko efekt niezbilansowanej diety, ale również innych chorób, takich jak przewlekłe zapalenia jelit prowadzące do krwawienia z układu pokarmowego. Wówczas niezbędna jest kontrola gastrologa, który zaleci odpowiednie kroki, aby żelazo w organizmie było na poziomie jak najbliższym do optymalnego. Najczęściej pomoże w tym właśnie suplementowanie, jednak tylko odpowiednimi preparatami.

 

Ferrytyna

 

Ferrytyna to białko odpowiadające za magazynowanie żelaza w ciele człowieka. Jego optymalny poziom u kobiet nie powinien przekraczać 200 mcg/l, a u mężczyzn 400 mcg/l. Badanie to przeprowadza się razem z oznaczaniem poziomu żelaza w organizmie. O czym świadczy obniżona ferrytyna? Przede wszystkim o anemii wynikającej z chorób przewlekłych, przyjmowania niektórych leków oraz niedoboru witaminy B12. Przyczyny niskiego poziomu ferrytyny to również rezultat błędów dietetycznych, dlatego w takiej sytuacji konieczna może być konsultacja z dietetykiem, którą można wykonać również online, dzięki platformie haloDoctor.pl. Oczywiście trzeba wykluczyć inne problemy zdrowotne, dlatego niezbędna będzie dodatkowa diagnostyka.

 

Badanie ALT (także ALTA lub GPT)

 

Wskaźnik ALT to tzw. aminotransferaza alaninowa, czyli enzym obecny w hepatocytach, tj. komórkach wątrobowych. Optymalny wskaźnik ALT powinien znajdować się w przedziale od 5 do 40 jednostek na litr krwi. Lekarz pierwszego kontaktu może wydać zalecenie do jego oznaczenia w takich przypadkach jak:

  • niekontrolowane skurcze mięśni,
  • nadwaga oraz otyłość,
  • przewlekłe bóle brzucha oraz wymioty,
  • wzdęcia,
  • żółtaczka.

 

Podwyższone ALT w surowicy pojawia się również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, dlatego też wyznaczenie wskaźnika ALT powinni zalecać okresowo ginekolodzy. Warto zaznaczyć, że za wysokie ALT często występuje u chorujących przewlekle osób, które regularnie przyjmują różnego rodzaju leki.

 

Badanie CRP

 

Kolejnym badaniem wykonywanym w laboratoriach jest wykrywanie białka fazy ostrej, czyli CRP. Umożliwia ono sprawdzenie, czy w organizmie ma miejsce stan zapalny. Jeśli wynik CRP jest wysoki (przekracza 10 mg/l), może to świadczyć nie tylko o zakażeniach bakteryjnych i pasożytniczych, ale również o chorobach autoimmunologicznych. W przypadku tych ostatnich – jeśli nie zostały wykryte – niezbędna jest dalsza diagnostyka u lekarza chorób wewnętrznych, który zaleci zestaw badań niezbędnych do dokładnego znalezienia przyczyny przewlekle wysokiego poziomu CRP.

 

OB – Odczyn Biernackiego

 

Kolejnym badaniem jest wskaźnik OB, który podobnie jak CRP w badaniu krwi, jest markerem stanu zapalnego. Niestety niespecyficznym, dlatego nie wskazuje na żadną konkretną chorobę, przez co niezbędna jest dalsza diagnostyka. Badanie OB wykonywane jest na czczo, a sam materiał pobiera się z żyły łokciowej. Norma OB będzie różnić się z zależności od laboratorium w którym został wykonany test, dlatego czytanie wyników badania powinien wykonać lekarz.

 

O czym zazwyczaj świadczy podwyższone OB? Przede wszystkim o wspomnianych stanach zapalnych i chorobach takich jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, dlatego często zalecają jego wykonanie endokrynolodzy. Podwyższone OB w ciąży jest natomiast naturalnym zjawiskiem, podobnie jak w przypadku połogu, dlatego wówczas nie wyznacza się OB z krwi. OB niskie to natomiast symptom niedokrwistości, chorób alergicznych, a także żółtaczki.

 

Jonogram

 

Jonogram to badanie elektrolitów, których odpowiedni poziom jest niezbędny dla optymalnego funkcjonowania organizmu człowieka. Normy jonogramu wynoszą kolejno dla:

  • sodu (Na+) – od 136 do 145 mmol/l,
  • wapnia (Ca2+) - od 2,1 do 2,5 mmol/l,
  • potasu (K+) – od 3,5 do 5,1 mmol/l,
  • chlorków (Cl-) - od 95 do 105 mmol/l,
  • magnezu (Ca2+) – od 0,9 do 1,1 mmol/l,
  • fosforanów – od 0,81 do 1,62 mmol/l.

 

O czym może świadczyć zbyt niski poziom elektrolitów? Jeśli nie stoi za nim nadmierny wysiłek fizyczny, wówczas może wskazywać choćby na niewydolność serca. Wówczas konieczna jest konsultacja z kardiologiem, który zleci dodatkowe badania diagnostyczne. Osoby mające utrudniony kontakt z takimi specjalistami, mogą skorzystać z e-Wizyt online w haloDoctor.

 

Analiza moczu

 

Kolejnym, bardzo przydatnym przy analizie zdrowia badaniem jest badanie moczu, choć zazwyczaj wykonuje się je wraz z innymi testami. Ułatwia m.in. wykrycie:

  • bakterii – możliwa infekcja,
  • erytrocytów – możliwe uszkodzenie nerek,
  • glukozy – typowy objaw cukrzycy, dlatego badanie to często zlecają diabetolodzy,
  • bilirubiny – objaw żółtaczki,
  • wysokiego poziomu mocznika – występuje zwłaszcza u osób na diecie wysokobiałkowej, która może objawiać się nieprawidłową pracą nerek.

 

Wyniki ogólne moczu pozwalają też na sprawdzenie obecności ketonów. Jeśli takie się pojawią, wówczas mogą sygnalizować m.in. zatrucie alkoholowe. Odczyt wyników moczu podobnie jak przy poprzednich badaniach, można wykonać korzystając z interpretacji wyników badań online w haloDoctor.

 

Badanie na poziom kreatyniny

 

Następnym badaniem zlecanym przez lekarzy jest sprawdzanie poziomu kreatyniny. Jest to azotowy związek chemiczny, który jest produktem ubocznym metabolizmu i usuwany jest przez nerki. Jeśli te ostatnie nie działają prawidłowo, wówczas wyniki kreatyniny wykraczają poza normę. Kto powinien przede wszystkim poddawać się badaniom na poziom kreatyniny?

  • Cukrzycy.
  • Osoby mające choroby tkanki łącznej.
  • Osoby z nadciśnieniem tętniczym.
  • Osoby na diecie.
  • Pacjenci przyjmujący leki sterydowe.

 

Pełna interpretacja wyników badań laboratoryjnych krwi i moczu to zadanie tylko i wyłącznie dla lekarzy. Na szczęście pacjenci nie muszą osobiście udawać się do gabinetu, gdyż odczytywanie wyników badań możliwe jest również online. Zadania tego podejmują się lekarze świadczący swoje usługi poprzez platformę haloDoctor.pl, których jest już ponad 5 tys. Mogą oni wydać również drugą opinię lekarską, jeśli pacjent nie jest zadowolony z diagnostyki przeprowadzonej przez swojego lekarza pierwszego kontaktu w przychodni lub specjalistę dotychczas prowadzącego leczenie.

 

Lekarzy umożliwiających skonsultowanie wyników badań znajdziesz na tej stronie - analiza wyników badań.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak interpretować wyniki badania krwi?
Witam, moje tsh wynosi 0.008, fts 24.6. Lekarz stwierdził że jedno wyklucza drugie. Do tego mam kilka kg nadwagi.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić konsultację endokrynologiczną i omówić wynik ze specjalistą. Pomocne będzie wykonanie kontrolnego oznaczenia przed wizytą.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja endokrynologiczna. Przed wizytą warto oznaczyć kontrolnie parametry (TSH, FT4,FT3) i zabrać ze sobą wszystkie wyniki do oceny porównawczej.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Wyniki przedstawionych badań jak wyżej obniżone TSH i fT4 powyżej zakresu wartosci referencyjnych wskazują na nadczynność tarczycy.Jednak na wyniki oznaczeń hormonów tarczycy wpływa wiele innych przyczyn pozatarczycowych , które mogą powodować zaburzenia w wydzielaniu hormonów tarczycy. Z tego powodu konieczna jest konsultacja endokrynologa w celu uzupełnienia wywiadu oraz przeprowadzenia badania lekarskiego przed ustaleniem dalszego właściewgo postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuje powtórzyć badania w innym laboratorium - z wynikami zapraszam na konsultacje - zbierzemy dokładniejszy wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Jak interpretować wyniki badań krwi?
Co może oznaczać podwyższony poziom erytrocytów, hematokrytu, hemoglobiny, MCHC i potasu oraz obniżony P-LCR i RDW-CV?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badania laboratoryjne wymagają do interpretacji znajomości całości obrazu klinicznego-powodu, dla którego były wykonywane, dokładnych wyników wszystkich parametrów (również danego badania czyli morfologii), szczegółowego wywiadu zebranego od pacjenta, badania fizykalnego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Badanie morfologiczne składa się z szeregu parametrów i pełna jego interpretacja wymaga znajomości całości badania, które dodatkowo należy zestawić z ewentualnymi dolegliwościami i objawami. Proszę wynik omówić z lekarzem zlecającym badanie lub umówić się na konsultację w pierwszej kolejności u lekarza rodzinnego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zlecić dodatkową diagnostykę w kierunku nadkrwistości - zapraszam na konsultacje - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Niepokojące wyniki badań krwi - co oznaczają?
Dzień dobry, mam kamień na nerce, duża obecność leukocytów(94) i erytrocytów(104). CRP w piątek wynosiło 9,5. CRP w niedziele 34,6 (zaczęłam wtedy antybiotyk w szpitalu). CRP dziś 52,90( biorę w domu antybiotyk). Czy te wyniki tak maja rosnąć pomimo brania antybiotyku ? Jestem w 6...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do interpretacji wyników morfologii krwi niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo przez Panią wskazanych oraz szczegółowy wywiad z pacjentem. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę