1. Artykuły
  2. Halitoza - jak leczyć nieświeży oddech?

Halitoza - jak leczyć nieświeży oddech?

Nieprzyjemny zapach z ust jest w zdecydowanej większości przypadków związany z problemem stomatologicznym. To nie tylko kłopotliwa i stresująca niedogodność. W niektórych przypadkach może mieć podłoże chorobowe, dlatego istotna jest zarówno diagnostyka jak i zmiana nawyków dotyczących higieny i diety.

Halitoza - jak leczyć nieświeży oddech? Halitoza - jak leczyć nieświeży oddech?
Spis treści
Czym jest halitoza? Przyczyny nieświeżego oddechu Wskazówki dotyczące profilaktyki

Czym jest halitoza?

 

Nieświeży oddech zwany halitozą charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust. Wywoływana jest ona przez bakterie beztlenowe, które osadzają się na brodawkach języka. Zazwyczaj nieświeży oddech to konsekwencja niezbyt dokładnej higieny jamy ustnej. Może się jednak zdarzyć, że pomimo podjętych działań przykry zapach nadal się utrzymuje. Problem ten jest dyskomfortowy nie tylko dla osoby dotkniętej halitozą, ale również dla jej otoczenia.

 

Nieprzyjemny zapach z ust może stanowić przyczynę problemów z poczuciem własnej wartości, nawiązywaniem kontaktów, prowadzeniem życia towarzyskiego, a także problemów w życiu zawodowym. Chociaż halitoza sama w sobie jest łagodnym schorzeniem, może utrudnić interakcje międzyludzkie oraz wpływać na stan emocjonalny chorego.

 

arrow Zapalenie dziąseł. 12 wskazówek jak chronić dziąsła

Przyczyny nieświeżego oddechu

 

Wiele bakterii jest obecnych w jamie ustnej i na języku. Podczas rozkładania się cząstek pokarmu uwalniane są związki siarki. To właśnie one nadają oddechowi nieprzyjemny zapach. Przyczyn nieświeżego oddechu należy szukać w ponad 70% przypadków w jamie ustnej: niewłaściwa higiena lub infekcja jamy ustnej (nieleczona próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia).

 

Halitoza może również być spowodowana nagromadzeniem się treści w kryptach migdałków podniebiennych, szczególnie po przebytych chorobach, takich jak zapalenie gardła i migdałków. Stany zapalne mogą skutkować tzw. bliznowaceniem migdałków i zaburzeniami mechanizmu samooczyszczania migdałków. Jeżeli nagromadzona treść nie potrafi wydostać się z migdałków, może zacząć gnić. Wtedy właśnie pojawia się nieprzyjemny oddech.

Choroby stomatologiczne i infekcje gardła to nie jedyne przyczyny nieświeżego oddechu. Za to schorzenie może być odpowiedzialny również żołądek i schorzenia w jego obrębie. Nieświeży oddech może być przyczyną:

 

  • zaburzenia trawienia (choroba refluksowa przełyku),
  • nieżytu żołądka,
  • grzybicy przewodu pokarmowego,
  • wrzodów żołądka,
  • zapalenia błony śluzowej,
  • nieprawidłowej produkcji enzymów trawiennych w trzustce i wątrobie (pokarm nie jest wtedy dobrze trawiony i zaczyna gnić w żołądku).

 

Halitoza może być również spowodowana przez inne czynniki, takie jak:

 

  • schorzenia laryngologiczne (zapalenie zatok),
  • chorobę nerek (zapach przypominający mocz),
  • patologie płucne (ropienie i guzy płuc),
  • cukrzycę (woń acetonu to efekt źle leczonej cukrzycy),
  • zażywanie niektórych leków.

 

Wskazówki dotyczące profilaktyki

 

Aby zapobiec pojawieniu się nieświeżego oddechu warto spożywać odpowiednie produkty oraz unikać konsumpcji ciężkostrawnych posiłków. Oto kilka wskazówek żywieniowych:
 

  • Jedz jogurty, które zawierają bakterie probiotyczne. Produkty te pomagają zwalczać złe bakterie w jamie ustnej i pomogą Ci pozbyć się nieświeżego oddechu. Mleko też, czy to pełne czy odtłuszczone, będzie miało ten sam efekt.
  • Pij zieloną herbatę, ponieważ zawiera polifenole, które doskonale odświeżają oddech. Napój ten odgrywa również rolę w zapobieganiu próchnicy, pomaga zwalczać niektóre rodzaje raka jamy ustnej.
  • Chrup czerwoną paprykę. Pokarmy bogate w witaminę C, takie jak czerwona papryka i brokuły, są bardzo skuteczne w walce z nieświeżym oddechem. Jedzenie ich na surowo redukuje bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.
  • Unikaj jedzenia na noc ciężkostrawnych posiłków. Do tego ogranicz spożycie produktów wzmagających nieświeży oddech: ser, cebula, salami, pepperoni, alkohol, kawa.

 

Poza wskazówkami żywieniowymi warto przyjrzeć się swoim nawykom oraz higienie:

 

  • Rzuć palenie, oddech palacza jest bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny
  • Unikaj stosowania pastylek miętowych i gum do żucia, ponieważ one tylko maskują brzydki zapach, a nie leczą przyczyny.
  • Żuj goździki, cynamon lub anyż po zakończonym posiłku.
  • Pij tyle wody, aby stale się ślinić (suchość w ustach sprzyja powstawaniu nieświeżego oddechu).
  • Dwa razy dziennie dokładnie szczotkuj zęby, policzki i język.
  • Używaj nici dentystycznej wieczorem pomiędzy każdym zębem, aby usunąć zanieczyszczenia.
  • Raz lub dwa razy w roku udać się do dentysty na usunięcie kamienia nazębnego.

 

Jeżeli dbasz o higienę jamy ustnej i wiesz, że nie borykasz się z żadną chorobą zębów i przyzębia, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w określeniu przyczyn nieświeżego oddechu oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Gdzie szukać rozwiązania, pomocy?
Od kilku lat częste objawy infekcyjno-podobne, osłabienie, bóle gardła, ucha, przewlekłe bóle zatok (od stycznia 9 raz, objawy trwają ok tydzień i mijają na kilka dni, następnie nawrót objawów) i bardzo częste migreny (średnio 20 miesięcznie) w trakcie leczenia w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisanych jest wiele objawów - z każdym z nich należy zgłosić się na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Czy taka praktyka jest poprawna?
Czy dawka jednorazowa sterydu w postaci maści podanego do kanału zęba będzie działać w ciele aż do momentu wyciągnięcia jej z zęba? Czytałam na ulotce, że nie więcej niż 4 dni, może ona pozostać w kanale, a lekarz nie umówił na wizytę, by to wyjąc. Ponieważ mój organizm ma...
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Leki działają określony czas najlatwiej je można onadesc na ulotce od producenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem stomatologiem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
każdy lek ma podany czas działania - proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie
Jak mogę sobie jeszcze pomóc?
W przeszłości miałem zdiagnozowaną chorobę wrzodową żołądka. Od roku/dwóch borykałem się z uporczywymi wieczornymi gazami. W październiku poszedłem do lekarza i zalecił wprowadzenie diety low FODMAP, która średnio pomogła. W grudniu stan się pogorszył - pojawiły...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Do jakiego lekarza mam się z tym udać?
Syn (lat 7,5) ma "skierowanie" od logopedy na skrócenie wędzidełka języku. Zgadzam się z tą decyzją w 100%. Czy najpierw udać się do stomatologa, czy do ortodonty, czy do jakiegoś innego specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest skierowanie to chyba do konkretnego specjalisty.
Eliza Ganczarska-Kaliszuk
ortodonta, stomatolog
Umów wizytę
Decyzja o podcięciu wędzidełka języka, powinna być podjęta po konsultacji z logopedą, ortodontą i chirurgiem stomatologicznym, który dany zabieg będzie wykonywał. Prawidłowa długość wędzidełka języka oraz ćwiczenia logopedyczne gwarantują zmniejszenie natężenia wad zgryzu. Przed takim zabiegiem należy: 1) Skonsultować się z logopedą - omówić i zapoznać się z rodzajami ćwiczeń i masażem języka, które będziecie wykonywać przed i po zabiegu ( Są one konieczne) 2) Jeżeli będziecie objęci leczeniem ortodontycznym- określić czas kiedy na taki zabieg się udać ( rodzaj zaplanowanego aparatu warunkuje kiedy taki zabieg najlepiej wykonać 3) Konsultacja z chirurgiem- omówi z Wami sposób wykonania zabiegu, jego rozległość, zalecenia oraz przeciwskazania ( jeżeli takie występuję ) Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie miejsca lub zespołu specjalistów którzy współpracują ze sobą w wyżej wymieniony sposób :)
Czy dzwonić do stomatologa jeśli mój ząb nie chce przestać krwawić?
Minęło 6 godzin od ekstrakcji zęba i wciąż leci mi krew. Ile godzin po usunięciu może tak być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa, który przeprowadził ekstrakcję.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
W razie braku poprawy, nasilenia dolegliwości, wskazana jest kontrola stomatologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic do lekarza stomatologa na konsultacje
Od 2 dni czuje dziwne uczucie w lewej stronie twarzy.
Towarzyszy temu uczucie jakby zatkanego ucha i opuchnięcie policzka pod okiem, ale praktycznie niewidoczne na żywo. Nie odczuwam żadnego bezpośredniego bólu, wiec zastanawiam się, co może być przyczyna. Jestem umówiona na wizytę u stomatologa pierwsza moja myśl to jakieś zapalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jaki lekarz pomoże zdiagnozować guzki w jamie ustnej?
Objawy: pryszcze (guzki) na języku i gardle, małe pryszcze pod językiem, żółty język jakiś czas po jedzeniu (i rano), płytkę nazębną można usunąć szczoteczką do zębów. Nic mnie nie boli ani nie przeszkadza, byłem u dwóch lekarzy, jeden nic nie widział, drugi powiedział, że to...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę o wykonanie zdjęć zmian i zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u laryngologa lub u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laryngolog, stomatolog, lekarz rodzinny. Wizyta stacjonarna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana wizyta u laryngologa lub u lekarza rodzinnego.
Jak trwale usunąć diastemę po założeniu koron?
Mam założone korony porcelanowe. Po 2 latach zrobiła się przerwa między górnymi jedynkami. Jaki jest trwały sposób likwidacji diastemy na założonych koronach?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest ocena stomatologiczna.
Pojawienie się skrzepu po usunięciu zęba.
24 godziny temu miałem usuniętą górną 6. Przez noc wytworzył się duży skrzep (wielkości dwóch zębów 6) wystający poza zęby, który dość mocno krwawi (co jakiś czas wypluwam krew, a one znowu się nią wypełniają). To normalny przebieg gojenia, czy jednak warto udać się do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam pilną kontrolną wizytę u stomatologa.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
koniecznie się zgłosić do stomatologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę kontrolną u stomatologa.
Czy można usunąć truciznę, a ekstrakcją zęba zająć się później?
Na pogotowiu stomatologicznym zatruto mi ósemkę, która mocno bolała. Wskazano, że mogę ją leczyć kanałowo lub usunąć i poinformowano, że trucizna może być w zębie najdłużej 14 dni. Co, jeśli do tego czasu nie uda mi się znaleźć wolnego terminu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Biały nalot na języku po antybiotykoterapii.
Pojawiły mi się 2 pleśniawki, lekarz zalecił stosowanie antybiotyku, który stosuję od 5 dni, a na języku powstał biały nalot i praktycznie nie mam śliny w buzi. Czy antybiotyk mógł mi zaszkodzić? Pleśniawki zniknęły, ale problem z językiem jest coraz gorszy.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to objawy grzybicy - zapraszam na konsultacje online - wskazane przesłanie zdjęcia zmian - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to najpewniej infekcja grzybicza wymagająca stosowania leków na receptę.
Czy uraz zęba mlecznego można leczyć?
Wczoraj wieczorem syn miał uraz zęba mlecznego (spadł ze schodków na szafkę), ząb nie wypadł, ale niestety się rusza, dziąsło od góry jest sine, a krew u góry zaschnięta. Dzisiaj po południu mamy dentystę aczkolwiek bardzo bym nie chciała, aby doszło do usunięcia....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dentysta podczas wizyty podejmie decyzję co do możliwych metod postępowania.
Czy białe plamy przy dziąsłach to może być kamień nazębny?
Mam pytanie, bo na zębach, a dokładnie przy dziąsłach mam białe plamy. Czy to może być kamień nazębny? Nie mam możliwości na razie pójścia do dentysty, więc jeśli to kamień to można go usunąć jakoś w domu?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę