logo

Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?

Pandemia pogorszyła komfort życia ludzi na wielu poziomach. Wraz z kryzysem ekonomicznym, lockdownem, zmianą trybu życia czy lękiem przed zakażeniem koronawirusem bardzo ucierpiało zdrowie psychiczne. Kiedy zdecydować się sięgnąć po profesjonalną pomoc? Czy terapia online jest tak samo skuteczna?

 

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

 

Pandemia a zdrowie psychiczne

 

W marcu 2020 roku cały świat stanął w obliczu pandemii COVID-19. Izolacja, zakaz zgromadzeń, zamknięte szkoły, zakłady pracy, praca zdalna, utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej - te czynniki znacznie wpłynęły na komfort życia każdego z nas.

 

Z powodu wszystkich wyżej wymienionych czynników nasze potrzeby nie zostały zaspokojone w odpowiednim stopniu, np. potrzeba bezpieczeństwa czy potrzeba bliskości i bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

 

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w marcu 2021 roku pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Aż 58,6% respondentów odczuło negatywny wpływ pandemii na ich stan psychiczny.

 

Terapia online zastąpiła gabinet

 

Lockdown przeniósł wiele aspektów naszego życia w świat wirtualny - praca zdalna, edukacja zdalna, telewizyty, spotkania online ze znajomymi i rodziną. Osoby będące w procesie psychoterapii bądź pod opieką psychiatry również musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością i zdecydować, czy kontynuować rozpoczętą terapię w formie online.

 

Należy podkreślić, że problem depresji nie dotyczy tylko osób, które zachorowały na nią przed pandemią. Dotyczy też osób, których stan psychiczny właśnie z powodu koronawirusa uległ pogorszeniu. Jak więc rozpoznać objawy depresji i czy terapia online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna?

 

Skuteczność psychoterapii online

 

Wiele badań potwierdza dużą skuteczność psychoterapii online a niektóre nawet mówią wprost, że terapia online ma pewne zalety, które plasują ją wyżej od sesji w gabinecie. Mowa przede wszystkim o oporach przed sięgnięciem po pomoc - sam proces decyzyjny w przypadku psychoterapii jest trudny.

 

Sama świadomość, że potrzebna jest konsultacja u specjalisty to już duży krok. Następnie następuje wybór lekarza bądź psychologa. Decyzja o kontakcie z nim to kolejny kamień milowy. Ostatnim jest przyjście na spotkanie.

 

W przypadku terapii online bez wątpienia cały proces sięgnięcia po pomoc się skraca - na terapię w tej formie można umówić się przez Internet, a całą rozmowę przeprowadzić za pomocą e-maila, czatu, wideoczatu bądź rozmowy telefonicznej.

 

Niektórym ludziom prościej się otworzyć właśnie za pośrednictwem Internetu i opcja psychoterapii online jest dla nich szansą na sięgnięcie po lepsze życie.

 

Czy potrzebuję pomocy?

 

Na obniżony nastrój w czasie pandemii wpływać może rutyna - większość czasu spędzamy w domach, w ograniczonej przestrzeni, z tymi samymi ludźmi. Rzeczy, które dawniej sprawiały nam radość przestają mieć dla nas znaczenie, zaczynamy się odgradzać od swoich bliskich, pojawiają się problemy ze snem czy z apetytem.

 

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim:


 

  • Spadek nastroju
  • Spadek energii
  • Nerwowość i płaczliwość
  • Nadmierna senność bądź bezsenność
  • Problemy z apetytem
  • Niechęć do kontaktu z bliskimi
  • Utrata zainteresowania swoim hobby
  • Narastający niepokój, lęk

 

Opory przed pójściem na terapię

 

Opory przed terapią online mogą wynikać ze znalezienia odpowiedniej przestrzeni do terapii. W czasie pandemii mamy ograniczone pole manewru - jeżeli mieszkamy z innymi osobami, może być nam ciężko znaleźć czas i miejsce, by porozmawiać przez wideo ze specjalistą.

 

Należy jednak pamiętać, że wideoczat czy telefon to nie jest jedyna opcja kontaktu - jeżeli nie mamy warunków do tego, by swobodnie rozmawiać o swoich problemach, warto zdecydować się na opcję czatu bądź e-maili.

 

Kolejnym problemem jest stygmatyzacja. Osoba podejrzewająca u siebie depresję często boi się otworzyć przed bliskimi na temat swojego stanu zdrowia. Część społeczeństwa nie do końca jest świadoma, że depresja, to choroba, a nie tylko chwilowy smutek. Choroby się leczy. Obecnie najskuteczniejszym sposobem walki z depresją jest połączenie farmakoterapii, psychoterapii i zdrowego stylu życia.

 

Jak przygotować się do terapii online?

 

Znajdź odosobnione miejsce z dostępem do Internetu. Postaraj się, by nic nie przeszkadzało Ci przed wizytą i w jej trakcie - wycisz telefon, zamknij okna, wyłącz wszystkie tzw. rozpraszacze uwagi na telefonie i komputerze. Sprawdź dostęp do Internetu i sprawność sprzętu komputerowego zanim połączysz się ze specjalistą.

 

Przed psychoterapią online warto również przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy rozmawiać z terapeutą. Upewnij się, że podczas rozmowy wideo widać będzie twoją twarz. wystarczy usiąść przy oknie lub zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie - to ułatwi pracę terapeucie i analizę Twoich emocji.

 

Po odbytej sesji terapeutycznej dobrze jest zostawić sobie trochę czasu na ochłonięcie i wyciszenie się. Może to być spacer, gorąca kąpiel, medytacja czy ulubiony serial - to jest bardzo indywidualna kwestia. Pamiętaj również, że możesz potrzebować czasu na oswojenie się z formułą terapii online.

 

Pamiętaj, że sięganie po profesjonalną pomoc to przejaw troski o swoje zdrowie. Za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor możesz porozmawiać z psychiatrą, psychologiem bądź terapeutą jak chcesz - poprzez czat, wideoczat bądź telefon.

Depresja – objawy, diagnozowanie i leczenie Depresja – objawy, diagnozowanie i leczenie
Depresja, zwana również chorobą duszy, dotyka około 3 proc. Polaków. Warto...
Zaburzenia snu? To może być objaw depresji Zaburzenia snu? To może być objaw depresji
Jakościowy sen jest podstawą efektywnego funkcjonowania organizmu, zapewnia...
Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć? Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć?
Czy czujesz, że jesteś coraz bardziej zmęczony? Przyczyną mogą być niektóre...