1. Artykuły
  2. Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?

Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?

Pandemia pogorszyła komfort życia ludzi na wielu poziomach. Wraz z kryzysem ekonomicznym, lockdownem, zmianą trybu życia czy lękiem przed zakażeniem koronawirusem bardzo ucierpiało zdrowie psychiczne. Kiedy zdecydować się sięgnąć po profesjonalną pomoc? Czy terapia online jest tak samo skuteczna?

Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie? Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?
Spis treści
Pandemia a zdrowie psychiczne Terapia online zastąpiła gabinet Skuteczność psychoterapii online Czy potrzebuję pomocy? Opory przed pójściem na terapię Jak przygotować się do terapii online?

Pandemia a zdrowie psychiczne

 

W marcu 2020 roku cały świat stanął w obliczu pandemii COVID-19. Izolacja, zakaz zgromadzeń, zamknięte szkoły, zakłady pracy, praca zdalna, utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej - te czynniki znacznie wpłynęły na komfort życia każdego z nas.

 

Z powodu wszystkich wyżej wymienionych czynników nasze potrzeby nie zostały zaspokojone w odpowiednim stopniu, np. potrzeba bezpieczeństwa czy potrzeba bliskości i bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

 

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w marcu 2021 roku pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Aż 58,6% respondentów odczuło negatywny wpływ pandemii na ich stan psychiczny.

 

arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Psychoonkolog: nie mów choremu, że będzie dobrze
arrow Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać?
arrow Jak nie pokłócić się w święta z rodziną? Psychiatra: ważna jest jedna zasada
arrow Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją

Terapia online zastąpiła gabinet

 

Lockdown przeniósł wiele aspektów naszego życia w świat wirtualny - praca zdalna, edukacja zdalna, telewizyty, spotkania online ze znajomymi i rodziną. Osoby będące w procesie psychoterapii bądź pod opieką psychiatry również musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością i zdecydować, czy kontynuować rozpoczętą terapię w formie online.

 

Należy podkreślić, że problem depresji nie dotyczy tylko osób, które zachorowały na nią przed pandemią. Dotyczy też osób, których stan psychiczny właśnie z powodu koronawirusa uległ pogorszeniu. Jak więc rozpoznać objawy depresji i czy terapia online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna?

 

Skuteczność psychoterapii online

 

Wiele badań potwierdza dużą skuteczność psychoterapii online a niektóre nawet mówią wprost, że terapia online ma pewne zalety, które plasują ją wyżej od sesji w gabinecie. Mowa przede wszystkim o oporach przed sięgnięciem po pomoc - sam proces decyzyjny w przypadku psychoterapii jest trudny.

 

Sama świadomość, że potrzebna jest konsultacja u specjalisty to już duży krok. Następnie następuje wybór lekarza bądź psychologa. Decyzja o kontakcie z nim to kolejny kamień milowy. Ostatnim jest przyjście na spotkanie.

 

W przypadku terapii online bez wątpienia cały proces sięgnięcia po pomoc się skraca - na terapię w tej formie można umówić się przez Internet, a całą rozmowę przeprowadzić za pomocą e-maila, czatu, wideoczatu bądź rozmowy telefonicznej.

 

Niektórym ludziom prościej się otworzyć właśnie za pośrednictwem Internetu i opcja psychoterapii online jest dla nich szansą na sięgnięcie po lepsze życie.

 

Czy potrzebuję pomocy?

 

Na obniżony nastrój w czasie pandemii wpływać może rutyna - większość czasu spędzamy w domach, w ograniczonej przestrzeni, z tymi samymi ludźmi. Rzeczy, które dawniej sprawiały nam radość przestają mieć dla nas znaczenie, zaczynamy się odgradzać od swoich bliskich, pojawiają się problemy ze snem czy z apetytem.

 

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim:
 

  • spadek nastroju,
  • spadek energii,
  • nerwowość i płaczliwość,
  • nadmierna senność bądź bezsenność,
  • problemy z apetytem,
  • niechęć do kontaktu z bliskimi,
  • utrata zainteresowania swoim hobby,
  • narastający niepokój, lęk.

 

Opory przed pójściem na terapię

 

Opory przed terapią online mogą wynikać ze znalezienia odpowiedniej przestrzeni do terapii. W czasie pandemii mamy ograniczone pole manewru - jeżeli mieszkamy z innymi osobami, może być nam ciężko znaleźć czas i miejsce, by porozmawiać przez wideo ze specjalistą.

 

Należy jednak pamiętać, że wideoczat czy telefon to nie jest jedyna opcja kontaktu - jeżeli nie mamy warunków do tego, by swobodnie rozmawiać o swoich problemach, warto zdecydować się na opcję czatu bądź e-maili.

 

Kolejnym problemem jest stygmatyzacja. Osoba podejrzewająca u siebie depresję często boi się otworzyć przed bliskimi na temat swojego stanu zdrowia. Część społeczeństwa nie do końca jest świadoma, że depresja, to choroba, a nie tylko chwilowy smutek. Choroby się leczy. Obecnie najskuteczniejszym sposobem walki z depresją jest połączenie farmakoterapii, psychoterapii i zdrowego stylu życia.

 

Jak przygotować się do terapii online?

 

Znajdź odosobnione miejsce z dostępem do Internetu. Postaraj się, by nic nie przeszkadzało Ci przed wizytą i w jej trakcie - wycisz telefon, zamknij okna, wyłącz wszystkie tzw. rozpraszacze uwagi na telefonie i komputerze. Sprawdź dostęp do Internetu i sprawność sprzętu komputerowego zanim połączysz się ze specjalistą.

 

Przed psychoterapią online warto również przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy rozmawiać z terapeutą. Upewnij się, że podczas rozmowy wideo widać będzie twoją twarz. wystarczy usiąść przy oknie lub zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie - to ułatwi pracę terapeucie i analizę Twoich emocji.

 

Po odbytej sesji terapeutycznej dobrze jest zostawić sobie trochę czasu na ochłonięcie i wyciszenie się. Może to być spacer, gorąca kąpiel, medytacja czy ulubiony serial - to jest bardzo indywidualna kwestia. Pamiętaj również, że możesz potrzebować czasu na oswojenie się z formułą terapii online.

 

Pamiętaj, że sięganie po profesjonalną pomoc to przejaw troski o swoje zdrowie. Za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor możesz porozmawiać z psychiatrą, psychologiem bądź terapeutą jak chcesz - poprzez czat, wideoczat bądź telefon.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Początki nerwicy? Czy psychoterapia online pomoże?
Witam. Mam na imię Łukasz i mam 37 lat. Parę dni temu doświadczyłem strasznego uczucia strachu, spociły mi się ręce, było mi na zmianę ciepło i zimno, zaschło mi w ustach. Takie uczucie paniki i strachu utrzymało się przez dobre parę godzin. Następnego dnia doświadczyłem podobnego uczucia,...
Paweł Sala
psychiatra, psychoterapeuta
Umów wizytę
Takie pojedyncze epizody strachu lub lęku nie świadczą o żadnej chorobie, a jedynie być może o Pana wrażliwości. Albo po prostu był Pan w gorszej kondycji psychofizycznej. Warto spokojnie poczekać, aby sprawdzić, czy te epizody będą się powtarzały. Gdyby takich stanów lęku było więcej, można rozważyć kontakt z psychiatrą lub z psychoterapeutą. Możliwe, że w Pana sytuacji wystarczą 1-2 spotkania z psychoterapeutą, aby wyjaśnić, co się stało i żadna psychoterapia nie będzie potrzebna. A gdyby w toku kilku pierwszych spotkań z psychoterapeutą uznałby Pan, że tego typu spotkania są Panu potrzebne, pomysł z psychoterapią może być rozsądny.
Szanowny Panie, Opisywane przez Pana objawy, takie jak niepokój, uczucie paniki oraz lęk lub strach rzeczywiście mogą występować w przebiegu zaburzeń nerwicowych. Jednak na podstawie jednego epizodu, który u Pana wystąpił, nie można stwierdzić, czy faktycznie doświadcza Pan takich trudności. Warto byłoby natomiast zastanowić się z jakiego powodu się one pojawiły, co mogło je spowodować, np. czy w ostatnim czasie doświadczał Pan stresu lub innych trudności życiowych. W sytuacji, kiedy podobne trudności będą się powtarzać, dobrym pomysłem wydaje się być konsultacja z psychoterapeutą, który wspólnie z Panem zastanowi się nad możliwymi przyczynami Pana problemów oraz rozważy możliwe metody radzenia sobie z nimi, ewentualnie omówi potrzebę podjęcia psychoterapii. Odnosząc się do kwestii czy konsultacja online jest dobrym rozwiązaniem, w ostatnim czasie pojawiają się opracowania naukowe potwierdzające podobną skuteczność oddziaływań psychoterapeutycznych w formie online do psychoterapii prowadzonej w tradycyjnej formie. Gdyby miał Pan jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu. Michał Wiśniewski - psycholog, seksuolog, psychoterapeuta
Czy depresję warto również leczyć psychoterapią?
Cały czas męczę się z depresją, towarzyszą mi lęki, przede wszystkim problem z uczuciami. Jestem pod opieką psychiatry, ale wydaje mi się, że to za mało. Czy warto było by się zgłosić do jakiegoś psychoterapeuty lub psychologa? Czuję, że chciałabym porozmawiać z jakimś specjalistą. Czy mogło by...
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Psychoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia depresji.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
tak, takie usługi dostępne są również online
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Czy moje obawy są uzasadnione?
Boję się, że przez pustkę w głowie w sytuacjach społecznych i zaburzenia funkcji poznawczych mogę sobie nie dać rady w psychoterapii. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z możliwości psychoterapii. Typ psychoterapii jest odpowiednio dobierany do potrzeb pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
jak najbardziej jest zalecana pyschoterapia, proszę spróbować
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Psychoterapia na NFZ, a brak ubezpieczenia.
Czy można chodzić do psychoterapeuty na NFZ z depresją, fobią społeczną czy nerwicą lękową nie będąc ubezpieczonym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
aby korzystać z usług świadczonych przez NFZ należy być ubezpieczonym.
O czym to świadczy, jeśli doświadczam takich uczuć? 
Jestem w dłuższym i pierwszym związku i pojawiają się u mnie silne fascynacje i zauroczenia w innych mężczyznach. W związku mamy lepsze i gorsze momenty. Wiem, że kocham mojego partnera, ale bardzo mnie niepokoją moje myśli, fantazje oraz uczucia. Czuję się z tym źle jeśli fascynacje i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym , że nie panuje Pani nad myślami i pragnieniamin i jeszcze czegoś , kogoś poszukuje myśląc, że może gdzieś indziej jest lepiej niz tu ...Kochać to znaczy być odpowiedzialnym za osobę kochaną, a także ta miłośc powinna być lojalna i wierna, zarówno w myślach jak i uczynkach.Wskazana konsultacja z seksuologiem.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę