Funkcjonowanie naszego układu nerwowego jest ściśle powiązane z tarczycą. Złe samopoczucie, lęk, spadek libido czy uczucie wyczerpania mogą mieć związek z nierozpoznanymi i nieleczonymi zaburzeniami funkcji tarczycy. Warto więc mieć świadomość, jakie skutki mogą wywoływać w naszym organizmie choroby tarczycy, gdyż mogą prowadzić nawet do depresji.
08 stycznia 2021

Nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą wywoływać objawy podobne do tych, jakie występują w trakcie trwania depresji. Z drugiej zaś strony zaburzenia układu nerwowego takie jak stres, mogą być przyczyną zaburzeń hormonalnych. Wpływ hormonów na układ nerwowy i procesy psychiczne wydaje się być niezwykle istotny. Nic dziwnego, że choroby, w których dochodzi do nieprawidłowości wydzielania substancji hormonalnych przez gruczoły dokrewne, wiążą się często z zaburzeniami emocjonalnymi.
Hormony tarczycy wpływają na działanie mózgu. Modulują one funkcjonowanie komórek naszego ośrodkowego układu nerwowego, a w szczególności komórek produkujących neuroprzekaźniki, a także serotoninę. Wiadome jest, że działają i wpływają one na nasz nastrój i naszą psychikę, więc warto zadbać o ich odpowiedni poziom w naszym organizmie.
Nadczynność tarczycy a depresja
Tendencja do stanów depresyjnych występuje u 40% osób z nadczynnością tarczycy. Zaburzenia psychiczne mogą przejawiać się chwiejnością emocjonalną, a charakteryzują się takimi objawami jak:
- pobudzenie psychoruchowe,
- lęk,
- rozproszenie uwagi,
- wzmożona drażliwość,
- płaczliwość,
- bezsenność,
- utrata wagi.
Osoba chora na nadczynność tarczycy jest w stanie przespać w całkowitej izolacji cały dzień, a następnego dnia funkcjonować w ogromnym pobudzeniu. Zaburzenia nastroju rozpoznawane są jako choroba afektywna dwubiegunowa, która polega na współwystępowaniu u danej osoby okresów zarówno obniżonego, jak i podwyższanego nastroju. Przyspieszony tok myślenia, impulsywność, drażliwość, problemy z zaśnięciem, niepokój psychoruchowy - to właśnie te objawy korelują z nadczynnością tarczycy.
Niedoczynność tarczycy a depresja
Częstym problemem jest błędna diagnoza – objawy zarówno niedoczynności tarczycy jak i depresji są do siebie bardzo podobne, w związku z czym wskazana jest pogłębiona diagnostyka. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy mają zbyt mało hormonów tarczycy, co powoduje, że osłabia się metabolizm całego organizmu. Występują wtedy symptomy typowo depresyjne, takie jak:
- obniżenie nastroju,
- brak chęci do życia,
- senność,
- zaburzenia apetytu,
- przyrost wagi,
- obniżenie libido,
- trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi,
- pogorszenie pamięci,
- zmniejszenie zainteresowania podstawowymi rzeczami,
- wycofywanie z życia towarzyskiego,
- niższy poziom motywacji do działania.
Hashimoto a depresja
Negatywne emocje i stres mogą wpływać na rozwój chorób takich jak Hashimoto. Pomimo zdrowej diety, u osób cierpiących na chorobę Hashimoto pojawia się wiele dolegliwości, które prowadzą do znacznego obniżenia nastroju. Wpływa na to między innymi:
- ciągłe tycie,
- wypadanie włosów,
- suchość skóry,
- senność,
- zmęczenie,
- bladość twarzy,
- obrzęk twarzy (widoczne zaokrąglenie).
Negatywne emocje mogą potęgować zaburzenia tarczycy, zaś nieprawidłowa gospodarka hormonów może doprowadzić do stanów depresyjnych. Można stwierdzić, że zarówno zaburzenia nastroju, jak i poziom hormonów tarczycy wzajemnie na siebie wpływają. Warto więc regularnie się badać i dbać zarówno o swój stan psychiczny, jak i badać poziom hormonów, aby uniknąć chorób i negatywnego wpływu złego nastroju na nasze zdrowie.