1. Artykuły
  2. Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?

Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?

Około 5% kobiet zachodzi w kolejną ciążę w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Kiedy można wznowić antykoncepcję po porodzie? Jaka metoda antykoncepcyjna jest najlepsza dla młodej matki? Czy karmienie piersią zapobiega ciąży?

Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować? Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?
Spis treści
Kiedy ponownie zacząć stosować antykoncepcję? Pierwsza owulacja po porodzie Czy karmienie piersią może zapobiec ciąży? Mini pigułka antykoncepcyjna Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna Implant antykoncepcyjny

Kiedy ponownie zacząć stosować antykoncepcję?

 

Po porodzie nie jest wskazane odbywanie stosunków płciowych przez kilka pierwszych dni. W przypadku episiotomii (nacięcia krocza, stosowanego często podczas porodu drogami natury) konieczna jest nawet dłuższa abstynencja, aż do całkowitego zagojenia się ran.

 

W przypadku braku powikłań nie ma medycznych przeciwwskazań dotyczących wznowienia aktywności seksualnej młodej mamy. W celu uniknięcia kolejnej ciąży konieczne jest zastosowanie skutecznej i odpowiedniej metody antykoncepcyjnej od razu po wznowieniu aktywności seksualnej.

 

arrow Stosunek przerywany. Co o tej formie antykoncepcji myśli ginekolog?
arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie. Najczęściej popełniane błędy.
arrow Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?
arrow Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?
arrow Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej

Pierwsza owulacja po porodzie

 

Warto wiedzieć, że pierwsza owulacja może się pojawić nawet 2 tygodnie po porodzie, chociaż w większości przypadków jest ona późniejsza (średnio 45 dni po). Tak więc zdarza się, że kobieta może zajść w ciążę zaraz po porodzie.

 

Czy karmienie piersią może zapobiec ciąży?

 

W teorii, karmienie piersią może opóźnić datę pierwszej owulacji, choć jak wskazują badania, pierwsza owulacja u kobiet karmiących piersią może nastąpić po 10 tygodniach od przyjścia na świat dziecka. Czasami zdarza się, że niepłodność laktacyjna trwa znacznie dłużej.

 

Karmienie piersią może więc być środkiem antykoncepcyjnym, ale tylko wtedy, gdy :

  • nie miałaś jeszcze pierwszej miesiączki po porodzie
  • dziecko karmione jest regularnie, również na żądanie, nie rzadziej niż co 4-6 godzin,
  • dziecko nie jest dokarmiane
  • dziecko nie może mieć więcej niż sześć miesięcy 

Jednak jak wskazują statystyki metoda ta bywa zawodna.

 

W obecnych czasach, wstrzemięźliwość płciowa w okresie laktacji nie jest konieczna. Istnieją bezpieczne i skuteczne metody antykoncepcji, które pomagają w planowaniu rodziny, a co najważniejsze nie mają wpływu na jakość mleka matki.

 

Co mamy do wyboru?

 

Mini pigułka antykoncepcyjna

 

Tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa czyli pigułka antykoncepcyjna zawierającą jedynie progesteron. Hormon ten nie przenika do pokarmu, nie zaburza gospodarki lipidowej oraz nie wpływa na powstawanie zakrzepów. Badania dowodzą, progestagen nie ma wpływu na rozwój dziecka oraz na pokarm. Mini pigułkę możesz bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią.

 

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna

 

Może być stosowana po porodzie i jest kompatybilna z karmieniem piersią. Jest to długotrwały, ale odwracalny środek antykoncepcyjny Należy jednak poczekać, aż macica wróci do normalnego rozmiaru, w przeciwnym razie szyjka macicy jest nadal rozszerzona i może dojść do wydalenia. Dlatego należy odczekać od 4 do 6 tygodni po porodzie naturalnym i 6 miesięcy po cesarskim cięciu.

 

Implant antykoncepcyjny

 

Jego zaletą  jest to, że będzie skuteczny bez względu na to czy karmisz piersią, czy zdecydujesz o odstawieniu dziecka od piersi. Implanty zawierają tylko progesteron lub jego pochodną dzięki czemu jest to idealna opcja dla kobiet u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów.

 

Rozważasz antykoncepcję po porodzie? Skonsultuj się z ginekologiem i porozmawiajcie o dostępnych metodach. Możesz też wybrać opcję wizyty online i porozmawiać z lekarzem bez wychodzenia z domu. Lekarz ginekolog na wizycie online (w razie potrzeby) może wystawić także receptę online.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — e-Recepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy zrobić przerwę w przyjmowaniu tabletek?
Od około 6 lat przyjmuję środki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, od roku bez robienia przerwy (zdiagnozowana endometrioza, małe mięśniaki w macicy i ektopia szyjki macicy, krwawiąca podczas badania). Badania na HPV, bakterie, drożdżaki negatywne. Kolposkopia nie wykazała niepokojących zmian. Od 5...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego, który przepisał antykoncepcję.
Czy podczas stosowania krążka antykoncepcyjnego możliwe jest skorzystanie z sauny?
Podczas wyjazdu jedną z atrakcji jest kilkugodzinny rytuał w saunie (m.in. sauna fińska 80-100 st.). Czy mogę wejść do saun, nie obawiając się o zmniejszenie efektywności krążka?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy to w ogóle możliwe? 
Biorę antykoncepcję, jestem 5 dobę po laparoskopowym zabiegu usunięcia woreczka żółciowego. W blistrze zostało 7 tabletek, a ja dostałam miesiączkę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję
Chciałam dowiedzieć się, jaką pewność daje mi takie połączenie i czy będzie dobre na pierwszy raz?
Planuje rozpoczęcie współżycia i szukam skutecznych metod antykoncepcyjnych, myślałam nad prezerwatywą połączoną z żelem plemnikobójczym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Przed rozpoczęciem współżycia warto odbyć konsultację ginekologiczną oraz omówić i wybrac najodpowiedniejszą formę antykoncepcji.
Jak postąpić w tej sytuacjami z plastrami antykoncepcyjnymi?
Ginekolog przepisał mi plastry antykoncepcyjne - zgodnie z zaleceniami pierwszy założyłam w pierwszym dniu krwawienia, jednakże krwawienie po 2 godz. ustało. Po tygodniu  zmieniłam plastra i wówczas dostałam krwawienia. Czy jeśli będę 3 tygodnie kontynuować plastry i tydzień...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Jak wpłynie to na skuteczność antykoncepcji? 
Biorę tabletki antykoncepcyjne i przez przypadek wzięłam 2 jednego dnia. W jaki sposób kontynuować ich przyjmowanie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Odpowiedź na pytanie zależy od rodzaju preparatu i dnia cyklu kiedy pomylono tabletki. Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Czy w takiej sytuacji powinnam plaster odkleić?
Lekarz przepisał mi plastry antykoncepcyjne. Pierwszy miałam założyć w 1 dzień miesiączki. Rano zaczęłam plamić, więc przykleiłam plaster i niestety krwawienie ustało. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zastosowanie plastra antykoncepcyjnego w pierwszym dniu miesiączki, jak zalecił lekarz, jest standardową praktyką mającą na celu zapewnienie ochrony przed ciążą od początku cyklu. W przypadku, gdy krwawienie ustało po założeniu plastra, nie ma to bezpośredniego wpływu na skuteczność antykoncepcji ani nie wymaga natychmiastowego działania, takiego jak odklejenie plastra. Plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które regulują cykl menstruacyjny i zapobiegają owulacji, co jest kluczowe dla zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej. Czasami początkowe krwawienie może być lżejsze lub z różnych przyczyn ustać, co niekoniecznie musi wskazywać na problem. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie plastra zgodnie z zaleceniami, zmieniając go zgodnie z instrukcją użytkowania - zwykle raz w tygodniu przez trzy tygodnie, po czym następuje tygodniowa przerwa. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowości stosowania plastra antykoncepcyjnego lub obawia się Pani, że może to mieć wpływ na jego efektywność, zalecam skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może udzielić dodatkowych wyjaśnień i zapewnić spokój ducha co do stosowanej metody antykoncepcji. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i otwarta komunikacja z lekarzem są kluczowe dla utrzymania zdrowia i odpowiedniego stosowania antykoncepcji. Czy są jeszcze jakieś pytania lub obawy, które mógłbym pomóc wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy to może znaczyć coś poważnego lub są to skutki uboczne?
Stosuje od prawie roku plastry antykoncepcyjne. Obecnie, jestem tydzień przed dostaniem miesiączki, od wczoraj mam brązowe ciemne plamienia oraz lekki ból brzucha. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Plamienia międzymiesiączkowe oraz lekki ból brzucha mogą być skutkiem ubocznym stosowania plastrów antykoncepcyjnych, szczególnie w pierwszych miesiącach ich używania. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju i mogą pojawiać się w wyniku dostosowania się organizmu do hormonalnej metody antykoncepcyjnej. Jednakże, jeśli plamienia pojawiają się regularnie lub są obfite, warto skonsultować tę sytuację z lekarzem ginekologiem. Czasami może to wymagać zmiany metody antykoncepcyjnej lub dodatkowych badań w celu wykluczenia innych przyczyn, takich jak infekcje czy zaburzenia hormonalne. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne u ginekologa, co pozwoli na monitorowanie skuteczności i tolerancji stosowanej metody antykoncepcyjnej. Czy doświadcza Pani jakichkolwiek innych objawów, które mogłyby budzić Pani niepokój? Zachęcam również do pobierania wymazów bakteriologicznych i mykologicznych, szczególnie jeśli pojawiłyby się dodatkowe objawy, takie jak świąd czy nieprzyjemny zapach, co może wskazywać na obecność infekcji. Dokładna ocena stanu zdrowia i dopasowanie metody antykoncepcyjnej wymaga bezpośredniej konsultacji, dlatego zachęcam do umówienia się na wizytę w gabinecie. Troska o zdrowie reprodukcyjne jest kluczowa dla ogólnego samopoczucia. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy teraz po około 10 latach mogę powrócić do stosowania zastrzyków?
Czy jest możliwy powrót do zastrzyków antykoncepcyjnych? Ostatni raz zastrzyki przyjmowałam 10 lat temu przez 2 lata, po czym musiałam przerwać ich stosowanie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Włączenie antykoncepcji m in. w formie zastrzyków zależne jest od wielu czynników - konieczny jest wywiad i badanie ginekologiczne. - Zalecam konsultację z ginekologiem
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Tak, powrót do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych po przerwie jest możliwy, jednak decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Przy wyborze metody antykoncepcyjnej ważne jest uwzględnienie obecnego stanu zdrowia, stylu życia, potrzeb oraz ewentualnych zmian, które nastąpiły od czasu poprzedniego stosowania tej metody. Na przykład, ważne jest rozważenie, czy w międzyczasie nie pojawiły się nowe przeciwwskazania, takie jak określone problemy zdrowotne, które mogą wykluczać stosowanie hormonalnej antykoncepcji. Zastrzyki antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży, ale, podobnie jak inne metody hormonalne, mogą wiązać się z określonymi skutkami ubocznymi oraz wymagają regularnego, zazwyczaj co 3 miesiące, stosowania. Proszę pamiętać, że regularne wizyty kontrolne i konsultacje z lekarzem pozwalają na monitorowanie reakcji organizmu na stosowaną metodę oraz na bieżąco ocenić jej skuteczność i bezpieczeństwo. Czy od czasu ostatniego stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych pojawiły się u Pani jakieś nowe problemy zdrowotne? Czy ma Pani jakieś obawy związane z powrotem do tej metody antykoncepcji? Zachęcam do umówienia się na wizytę w gabinecie, abyśmy mogli wspólnie omówić najlepszą dla Pani opcję antykoncepcyjną, uwzględniając aktualny stan zdrowia oraz indywidualne potrzeby. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Powinnam odkleić plaster i zacząć brać tabletki? 
Stosuje plastry antykoncepcyjne i do tej pory było wszystko dobrze, zrobiłam ostatnio przerwę na krwawienie z odstawienia i jestem już na 3 plastrze, a krwawienie jest skąpe, występują momentami plamienia. Moja ginekolog mnie zbadała, wyniki dobre badania krwi tak samo, niestety nie mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana metody antykoncepcyjnej z plastrów na tabletki antykoncepcyjne powinna być przemyślana i dokonana w porozumieniu z lekarzem ginekologiem, aby zapewnić ciągłość ochrony antykoncepcyjnej oraz minimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Jeśli Pani ginekolog przepisała tabletki antykoncepcyjne, prawdopodobnie miała na uwadze Pani sytuację oraz doświadczenia z plastrami. Skąpe krwawienie i momentami plamienia mogą być normalną reakcją organizmu na stosowanie antykoncepcji hormonalnej i nie zawsze są powodem do niepokoju. Przed zmianą metody antykoncepcyjnej ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania tabletek oraz zrozumieć, jak przejść z plastrów na tabletki, zachowując ciągłość ochrony. Typowo, zaleca się rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zaraz po zakończeniu cyklu z użyciem plastrów, bez wydłużania przerwy na krwawienie z odstawienia. Jest to kluczowe dla utrzymania optymalnego poziomu ochrony antykoncepcyjnej. Jednakże, ponieważ obecnie nie ma Pani możliwości skonsultować się z Pani ginekologiem, sugeruję poszukać możliwości konsultacji z innym lekarzem ginekologiem lub, jeśli to możliwe, uzyskać poradę poprzez dostępne usługi medyczne online. Takie konsultacje mogą pomóc upewnić się, że zmiana metody antykoncepcyjnej będzie dla Pani bezpieczna i skuteczna. Jeśli jest coś więcej, co budzi Pani niepewność lub chciałaby Pani uzyskać więcej informacji na temat stosowania antykoncepcji, proszę pamiętać, że jestem tutaj, aby pomóc. Zachęcam do umówienia się na wizytę, gdy tylko będzie to możliwe. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy w takiej sytuacji mogę przerwać obecny cykl 3 tygodniowy plastrów i przerwać go w drugim tygodniu, po czym plaster z nowego cyklu nakleić w 1 dniu miesiączki? 
Stosuję plastry antykoncepcyjne od kilku miesięcy. Po ostatniej przerwie 7 dniowej nie nakleiłam plastra od razu, tylko 4 dni później, co jak się dowiedziałam, mogło wystarczyć do wytworzenia komórek jajowych, przez co antykoncepcja nie jest już skuteczna, a przynajmniej nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana schematu stosowania plastrów antykoncepcyjnych bez konsultacji z lekarzem nie jest zalecana, gdyż może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcji i zwiększenia ryzyka nieplanowanej ciąży. W przypadku, gdy plaster został nałożony z opóźnieniem, rzeczywiście istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna nie jest pełna. Jeśli plastry są stosowane niezgodnie z zaleceniami, zawsze warto postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj, w przypadku zapomnienia o nałożeniu plastra, zalecane są dodatkowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy) przez określony czas oraz jak najszybsze wznowienie stosowania plastrów zgodnie z planem. W Pani sytuacji, przerwanie bieżącego cyklu i rozpoczęcie nowego cyklu w pierwszym dniu miesiączki może nie być najlepszym rozwiązaniem bez konsultacji z lekarzem. To lekarz, po dokładnym wywiadzie i ocenie sytuacji, będzie mógł udzielić konkretnych zaleceń, jak postępować w tej nietypowej sytuacji. Mogą być konieczne dodatkowe środki ostrożności, aby zapewnić skuteczną antykoncepcję. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania antykoncepcji są kluczowe dla utrzymania skuteczności metody i ogólnego stanu zdrowia reprodukcyjnego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy powinnam dodatkowo pójść do ginekologa albo się zabezpieczyć?
Od pół roku jestem na plastrach antykoncepcyjnych. Tydzień temu zmieniłam plaster parę godzin później (zamiast rano to wieczorem) i dzień później wystąpiło brązowe plamienie. Trwało przez tydzień i teraz w tygodniu "okresu" wystąpiło normalnie krwawienie. Czy to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opóźnienie w zmianie plastra antykoncepcyjnego może potencjalnie wpływać na jego skuteczność, zwłaszcza jeśli opóźnienie jest dłuższe niż kilka godzin, co jest określone w instrukcji danego produktu. W Pani przypadku zmiana plastra została przeprowadzona kilka godzin później, co może być uznane za niewielkie opóźnienie. Jednak każde odstępstwo od regularnego schematu stosowania antykoncepcji może zwiększać ryzyko nieplanowanej ciąży. Brązowe plamienie, które wystąpiło dzień po zmianie plastra, może być wynikiem właśnie tej niewielkiej zmiany w schemacie stosowania antykoncepcji. Takie plamienie może pojawić się jako odpowiedź organizmu na niewielkie wahania w stężeniu hormonów. Jeśli plamienie ustąpiło i wystąpiło normalne krwawienie w tygodniu przerwy od plastra, to jest to dobry znak, ale nie gwarantuje pełnej skuteczności antykoncepcji. Aby mieć pewność, że antykoncepcja jest nadal skuteczna, warto rozważyć dodatkowe środki zabezpieczające (np. prezerwatywy) przynajmniej przez okres jednego pełnego cyklu stosowania plastrów po tym opóźnieniu. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności stosowanej antykoncepcji lub doświadcza Pani niepokojących objawów, zawsze warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz może udzielić bardziej szczegółowych informacji i zaleceń, biorąc pod uwagę Pani indywidualną sytuację, historię stosowania antykoncepcji oraz ogólny stan zdrowia. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa są ważnym elementem dbania o zdrowie reprodukcyjne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy jest możliwość, aby to było krwawienie nieszkodliwe?
Od paru lat stosuje antykoncepcję (ringi), w zeszłym tygodniu miałam miesięczne, a w czwartek zaaplikowałam nowy system dopochwowy. Dziś rano dostałam obfite krwawienie. Dużo większe niż przy każdej mojej miesiączce. Przechodzę obecnie zapalenie krtani i biorę sterydy wziewne, ale to chyba nie...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obfite krwawienie, które wystąpiło po zaaplikowaniu nowego krążka antykoncepcyjnego, może budzić niepokój, ale niekoniecznie oznacza, że ring nie działa prawidłowo. W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji, takiej jak krążki dopochwowe, możliwe jest wystąpienie tzw. krwawienia przełomowego. Jest to krwawienie poza okresem miesiączki i może być spowodowane adaptacją organizmu do hormonów zawartych w krążku, szczególnie jeśli jest to nowy rodzaj antykoncepcji lub po dłuższej przerwie w stosowaniu. Jeśli w poprzednim cyklu doszło do zapomnienia o krążku lub nie został on zaaplikowany na czas, może to wpłynąć na stabilność cyklu i spowodować nieregularne krwawienie. Pewne leki, w tym niektóre sterydy czy antybiotyki, mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże, sterydy wziewne zazwyczaj nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. Obfite krwawienie może być też objawem innych stanów, takich jak zaburzenia hormonalne, infekcje, polipy, mięśniaki czy inne problemy ginekologiczne. Ponieważ krwawienie jest obfite i różni się od Pani typowych miesiączek, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli krwawienie się utrzymuje, jest bardzo obfite lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Lekarz może zalecić odpowiednie badania, na przykład USG narządów miednicy mniejszej, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że ring antykoncepcyjny jest odpowiednio zaaplikowany i działa prawidłowo. W międzyczasie warto monitorować krwawienie oraz inne objawy i zanotować wszelkie niezwykłości, które mogą być pomocne podczas wizyty u lekarza. Proszę dbać o siebie i nie zwlekać z konsultacją medyczną, jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy.
Czy krążek będzie skuteczny jeśli faktycznie założyłam go pierwszy raz dzień przed pierwszym dniem cyklu?
W dniu wczorajszym założyłam swój pierwszy krążek antykoncepcyjny, gdyż dostałam brązowych plamień. Od dziś mam właściwe krwawienie, właśnie doczytałam, że plamienie nie jest uznawane za pierwszy dzień cyklu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zasadniczo, zaleca się rozpoczęcie stosowania krążka antykoncepcyjnego w pierwszy dzień naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszy dzień prawdziwego krwawienia, a nie w dniu, kiedy pojawiają się jedynie plamienia. Jest to zalecenie mające na celu zapewnienie optymalnej skuteczności antykoncepcji od samego początku stosowania. Jeśli założyła Pani krążek w dniu, w którym pojawiły się tylko plamienia, a następnie wystąpiło właściwe krwawienie, istnieje ryzyko, że pełna ochrona antykoncepcyjna może nie być jeszcze zapewniona. W takiej sytuacji, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony przed ciążą, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni stosowania krążka. Jednakże, każda sytuacja jest indywidualna, a zalecenia mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku i rodzaju stosowanego krążka antykoncepcyjnego. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby uzyskać dokładne instrukcje dotyczące Pani sytuacji. Lekarz może dostarczyć szczegółowych informacji dotyczących stosowania krążka antykoncepcyjnego i doradzić, co robić w przypadku niepewności co do właściwego dnia rozpoczęcia stosowania. Proszę pamiętać, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla bezpiecznego stosowania wszelkich metod antykoncepcyjnych i ogólnego monitorowania stanu zdrowia.
Czy jest to rzeczą normalną podczas przyjmowania antykoncepcji?
Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, wczoraj wzięłam pierwszą tabletkę placebo i dzisiaj pojawiło się plamienie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który wypisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, plamienie podczas przyjmowania tabletek placebo w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zjawiskiem normalnym i oczekiwanym. Tabletki placebo są częścią większości standardowych schematów antykoncepcyjnych i są stosowane, aby utrzymać rutynę codziennego przyjmowania tabletki, ale nie zawierają hormonów. Podczas dni, w których Pani przyjmuje tabletki placebo, poziom hormonów w organizmie spada, co prowadzi do tzw. krwawienia z odstawienia. To krwawienie jest odpowiednikiem miesiączki, choć zazwyczaj jest lżejsze niż normalna miesiączka. Pojawienie się plamienia lub krwawienia w tym czasie jest więc zupełnie normalne i wskazuje na to, że ciało reaguje na zmianę stężenia hormonów. Jeśli jest to Pani pierwszy cykl przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, organizm może potrzebować trochę czasu na adaptację do nowego stężenia hormonów. W niektórych przypadkach, w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji, mogą wystąpić nieregularne krwawienia lub plamienia także poza okresem placebo. Jeśli plamienia są obfite lub występują również w innych fazach cyklu, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że wybrana metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla Pani potrzeb i stanu zdrowia. Pamiętaj Pani, że regularne konsultacje ginekologiczne są ważne dla monitorowania zdrowia i ewentualnego dostosowania metody antykoncepcyjnej.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta tabletka dzień po
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę